Προς το περιεχόμενο

Συνθ μουσικής από ελληνική εκπομπή δεκαετίας '80?


weberdcoe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύσκολο θέμα...

 

Θυμάμαι όταν είμουν μικρός γύρω στο 1981-1982, παρακολουθούσα στην τηλεόραση αυτές τις ελληνικές εκπομπές για παιδιά που είχε τότε...

Θυμάμαι είχε μία εκπομπή, που εξηγούσε το σκάκι, πως παίζεται, κλπ...

Η μουσική που τη συνόδευε ήταν απο synthesizer, με κάποιους ήχους, ηχητικά εφφέ κλπ...

Αυτή ήταν Ελληνική εκπομπή, απο την τότε κρατική τηλεόραση, στα πλαίσια μάλλον της εκπαιδευτικής τηλεόρασης για παιδιά...

 

Ο ήχος αυτός με έχει στοιχειώσει απο τότε...δεν έχω ξανακούσει ωραιότερο ηλεκτρονικό ήχο απο αυτόν...τι να ήταν άραγε αυτό το synth; Το σίγουρο είναι ότι ήταν αναλογικό. Στην Ελλάδα εκείνη την εποχή ποιοί συνθέτες αναλάμβαναν μουσική για τηλεόραση και τι είδους μηχανήματα ήταν διαθέσιμα στην χώρα μας τότε;

Το ξέρω ότι ψάχνω ψύλλους στα άχυρα, αλλά δεδομένου ότι στην Ελλάδα τότε τα πράγματα ήταν λίγο-πολύ περιορισμένα στον ηλεκτρονικό ήχο, πιστεύω ότι κάποια άκρη θα μπορέσω να βρώ...

 

Υποψιάζομαι να ήταν Yamaha CS-80; Πόσοι όμως θα μπορούσαν τότε να είχαν αυτό το όργανο; Αν δε κάνω λάθος, ο Θάνος Μικρούτσικος κάποτε πρέπει να είχε ένα...( και ο Βαγγέλης, αλλά αυτός τότε ήταν Αγγλία).

 

Κανένα Minimoog ίσως;

Ξέρω ότι υπήρχε και ένα VCS-3...

 

Βοήθεια, please...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια φανταστική απορία! Την εκπομπή την ψιλοθυμάμαι (!), αλλά όμως πάρα πολύ αμυδρά. Αν ο Ελνατβ ή κάποιος άλλος βρει το απόσπασμα από κάποιο YouTube, ίσως να ήταν πιο εύκολο... CS-80 δεν το πολυβλέπω, γιατί α. κόστιζε μια περιουσία, β. ήταν πάρα πολύ βαρύ (όσο ένα... παπί) και ογκώδες, γ. λόγω της έλλειψης εμπορικής επιτυχίας είχαν φτιαχτεί λίγα κομμάτια (γύρω στα 2000).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκπομπή λεγότανε "Ταξίδι στη χώρα με τα άσπρα και μαύρα τετράγωνα":

 

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=3132&highlight=%F3%EA%DC%EA%E9

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μείνει άφωνος...!  :o Ευχαριστώ για την βοήθεια...

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει...ήχος ή εικόνα απο τότε...  :(

 

Σε μια συζήτηση, μου είπαν -δεν ξέρω αν αληθεύει, ότι τέτοια μουσική για τηλεόραση έκανε ο Σπανουδάκης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σπανουδακης οντως εχει γραψει τα θεματα των περισσοτερων παιδικων εκπομπων οπως του "Θησαυρου της Βαγιας", του "Κηπου με τα αγάλματα" και καναδυο αλλων που τωρα μου διαφευγουν. Και μαλιστα ειναι πολυ ωραια θεματα...

 

http://www.youtube.com/watch?v=qizaYbttT4w

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Παραμυθάς...

 

Ξέρουμε στην Ελλάδα σε γενικές γραμμές τι synthi υπήρχαν στην αγορά τότε;

βέβαια για συνθέτες όπως ο Σπανουδάκης ίσως να έκαναν και αγορές απο εξωτερικό...

 

Θυμήθηκα και την "Χιλιοποδαρούσα" σε μουσική Γιώργου Παπαδάκη με electro θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκπομπή λεγότανε "Ταξίδι στη χώρα με τα άσπρα και μαύρα τετράγωνα":

 

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=3132&highlight=%F3%EA%DC%EA%E9

 

Δεν είναι φοβερός?  :o  :)

 

Αν ήταν όντως 87 με 88, είναι πολύ πιθανόν να ήταν ένα Yamaha DX7, το οποίο ήταν μπεστ σέλερ εκείνη την εποχή αλλά όχι αναλογικό. Γενικά πιστεύω πως στην Ελλάδα υπήρχαν όλα τα ευρέως κυκλοφορούμενα μοντέλα, είτε ψηφιακά είτε αναλογικά. Έχουμε κάτι... ηλικιωμένους κυρίους στο φόρουμ  ;D που θα θυμούνται την εποχή και ίσως μπορούν να βοηθήσουν.

 

Αν θυμάσαι τους ήχους των γνωστών "ζεστών" pads (oπότε κατά πάσα πιθανότητα ήταν πολυφωνικό και όχι μονοφωνικό όπως το Μinimoog), η άποψή μου είναι πως θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε, γιατί αν και το κάθε αναλογικό συνθ έχει βέβαια το δικό του χαρακτήρα, αυτός φαίνεται στις λεπτομέρειες, και αυτά τα pads εδώ και δεκάδες χρόνια έχουν γίνει τόσο ψωμοτύρι που είτε χρησιμοποιούσες ένα Memorymoog, είτε ένα Prophet, είτε ένα Jupiter, το αποτέλεσμα θα είχε αρκετές ομοιότητες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Παραμυθάς...

 

Ξέρουμε στην Ελλάδα σε γενικές γραμμές τι synthi υπήρχαν στην αγορά τότε;

βέβαια για συνθέτες όπως ο Σπανουδάκης ίσως να έκαναν και αγορές απο εξωτερικό...

 

Θυμήθηκα και την "Χιλιοποδαρούσα" σε μουσική Γιώργου Παπαδάκη με electro θέμα...

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η "Χιλιοποδαρούσα" ήταν σε μουσική Νίκου Πιλάβιου. :)

 

Edit: έκανα λάθος. :-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου