Προς το περιεχόμενο

e-drums: λυση απεναντι στον θορυβο??


photis86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως ξερετε το 99% απο εμας τους ντραμιστες εχουν προβλημα με τον θορυβο. μετακομισα λοιπον και εφυγα απο το γλυκο 1% που βαρανε οτι ωρα θελουν(οχι που θα την γλυτωνα :D :D ) και σκεφτηκα την λυση των ηλεκτρονικων. Ομως δεν εχω επαφη με αυτα και ετσι εχω καποιες αποριες :

1)ειμαι σε περιοδο που πρεπει να μελεταω παρα πολλες ωρες και δεν ξερω αν ακομα και με τα ηλεκτρονικα θα προκαλω προβλημα στους γειτονες(υπ'οψην η πολυκατοικια εχει προβλημα ηχομονωσης).Τα τυμπανα ενταξει...παλευονται δεν νομιζω να ειναι προμπλεμ...τα διπεταλα ομως???(το σπιτι εχει απο αυτα τα ξυλινα πατωματα που μετρας τα βηματα της απο πανω γιαγιουλας 45 κιλων) υπαρχει καποια λυση του τυπου χοντρες μοκετες απο κατω??

2)μηπως τα e-drums μου δημιουργησουν προβλημα στο διαβασμα μου δηλαδη τις τεχνικες μου, η τιποτα τυχον προβληματα στα χερια?

Συγγνωμη αν φλυαρισα λιγο αλλα οπως καταλαβαινετε εχω αγχωθει αρκετα με αυτο το θεμα και δεν ξερω τι να κανω,εχω ερθει σε αδιεξοδο και θελω την συμβουλη καποιων που εχουν περισσοτερη εμπειρια στο θεμα απο μενα.Ευχαριστω πολυ οποιον θελει να με βοηθησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε διπεταλά εσύ!!!

(δεν ξέρω από ντραμς,με τη λογική μιλάω)

Δεν νομίζω πως οι κατασκευαστές έφτιαξαν ντραμς που θα δημιουργούν προβλήματα και εδώ κάτω (σπάρτη)στις εκδηώσεις ωδείων παίζουν με ηλεκτρικά οπότε δεν πιστεύω πως θα δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα(αν και το κάνουνε μάλλον για να γλυτώσουν τα πολλά mics για τα ντραμς.

Anyway,ρώτησε και εσύ στο Νάκα ή κάπου αλλού ή σε κανά ωδείο.Θα ρωτήσω και γω κάτι φίλους αύριο και θα σου πω

Τα ντραμς είναι από τα πιο ωραία όργαναλλά έχουν τα 2 πιο σημαντικά προβλήματα.Όγκος και ήχος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή των ηλεκτρονικών τυμπάνων, έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, οι οποίοι έχουν καλυφθεί ανά καιρούς στο site. Για το θέμα του θορύβου που παράγεται από την κρούση της μπακέτας πάνω στα pads, αν έχεις drums που αποτελείται από λαστιχένια, ανεξαρτήτου διάστασης pads, το tap που παράγεται είναι λίγο, (αλλά όχι τόσο ενοχλητικό), σαν να παίζεις πάνω σε ένα λαστιχένιο practice. H μπότα ακούγεται λίγο παραπάνω λόγω της μεγαλύτερης δύναμης που εφαρμόζεται στο πετάλι. Το αν θα ενοχλήσει τους απο κάτω; Ναι αν είναι ώρα που υπάρχει πολύ ησυχία. Ακούγεται σαν να χτυπάς το τοίχο με σφυράκι για αυτούς. Τώρα, αν το set που έχεις αποτελείται από mess ή mesh heads (αν το γράφω σωστά), που αλλιώς λέγονται και διχτάκια και τελικά όπως και να λέγονται μοιάζουν με μαξιλαράκια, ο θόρυβος που παράγεται είναι πολύ λιγότερο ενοχλητικός, έως καθόλου, ανάλογα με τις δυναμικές σου.

Τα set που έχουν στα pads (τύμπανα), αυτού του είδους τα heads είναι ακριβότερα στην αγορά π.χ. βλέπε Roland.

Επίσης, γνωρίζεις πως με τη μελέτη με ακουστικά, δεν ακούγεται ο παραγόμενος ήχος πουθενά, αλλά συνδεόμενο το set με οποιοδήποτε monitor, θα έχεις αποτελέσματα ενόχλησης, εξαρτώμενα της έντασης που θα ρυθμίζεις. Με λίγο υπομονή, ψάξε σε παλαιότερα posts και θα βρεις απαντήσεις, μια που κάποτε είχε γίνει υστερία το θέμα των ψηφιακών. Αν δεν βρεις κάτι ικανοποιητικό, εδώ είμαστε πάλι να το σκαλίσουμε.

Βοηθητικά διάβασε και στα tests του site, για τη Yamaha DTXplorer, ίσως βρεις κι εκεί κάτι...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη, μία ενδιάμεση λύση - αν θέλεις μόνο κάτι για μελέτη και όχι σώνει και καλά ηλεκτρονικό σετ - είναι το Rhythm Traveler της Pearl.

Είναι ακριβότερο από ένα απλό practice, αλλά φθηνότερο από ένα μέτριο ηλεκτρονικό σετ, μπορείς να βάλεις mesh heads ή δέρματα, και πιάνει σαφώς λiγότερο χώρο από ένα πλήρες κανονικό σετ.

Παρόμοια σετ υπάρχουν και από άλλους κατασκευαστές, αλλά δεν θυμάμαι μοντέλα και μάρκες.

 

Πάντως, όσο και αν μελετάς-παίζεις σε κάποιο practice/ηλεκτρονικό/mesh σετ, θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο να αφιερώνεις κάποιο χρόνο (π.χ. το 1/4 του συνολικού χρόνου κοπανήματος...) σε κανονικό σετ, χωρίς περιορισμούς θορύβου.

Τα τύμπανα είναι ένα δυνατό ακουστικό όργανο, με τον ήχο του, τις δυναμικές του, την εργονομία του κ.λπ, και πρέπει να συνηθίσεις σε όλα αυτά.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ηλεκτρονικη ειναι πιο κοντα στις απαιτησεις μου μαλλον αλλα εχω και κανονικη ακουστικη ντραμς στο εξοχικο και ετσι ελπιζω να μην χασω ελπιζω την αισθηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου