Προς το περιεχόμενο

προβληματισμοι μετα απο φορματ.


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα που επρεπε απο καιρο να κανω . φορματ ! εδω και τεσσεραμισυ χρονια δεν εκανα με αποτελεσμα να εχει γεμισει τοση σαβουρα το συστημα που παρολα τα 1.5 gb ραμ που προσθεσα να συνεχιζει να σερνεται σε καθε ειδους εφαρμογες.

 

εχω athlon 1600+ 1.5 gb ραμ 2 φυσικους σκληρους (ο ενας εχει αλλο ενα partition με συστημα) , geforce nvidia 5200fx (Την αγορασα πριν λιγους μηνες) creeative audigy, m-audio audiphile 2496, οπτικο ποντικι.... :):):)

Eχω εγκαταστησει μονο τα βασικα -ΑΠΟΛΥΤΩΣ τα βασικα.

Ξεκιναω τα τεστ ανοιγω το Logic γραφω μια κιθαρα με Guitar rig 2, γραφω ακομη μια με Guitar rig 2 , φτιαχνω μια λουπα με το fxpansion bfd (στο τεστ οπως καταλαβενεται πηραν μερος βαρβατα προγραμματα απο πλευρας καταναλωσης πορων) γραφω ενα χαζομπασακι με ενα vst της emagic (βαριομουν να εγκαταστησω το trilogy ηταν αργα), βαζω και ενα rhodes απο plugin επισης της emagic και σε ολα αυτα προστεθηκαν 3- 4 reverb 2-3 κομπρεσσορες , ενα eq . αυτο ακρβως ειναι και το οριο του συστηματος πλεον. οτιδηποτε προσθετω καταληγει στην καταρευση της cpu . ειμαι ευχαριστημενος με την αποδοση επειδη βλεπω οτι επιασε τοπο η μπολικη ραμ , αλλα απογοητευτικα επειδη ανακαλυψα οτι εχω μεινει πισω απο cpu .

 

ερωτηματα

 

- σκεφτεστε κανε tune up κολπακι που θα βελτιωσει στα αληθεια την αποδοση ? ξερω οτι υπαρχουν πολλα , πχ να απενεργοποιησω τα εφφε αλλα θελω να ακουσω αν υπαρχει κατι που θα εχει πραγματικα αποτελεσματα. κατα καιρους εχω ακουσει διαφορα αλλα τα ξεχασα.

 

- εχω τους παλιους drivers (εκτος απο την audiophile 2496) σε ολες τις συσκευες. αμα τις ενημερωσω θα δω διαφορα? το bios update Παιζει ρολο?

 

-με παιρνει να κανω overclocking? (Πριν λιγους μηνες ειχα προβλημα θερμοκρασιας , αλλα καθαρισα και εβαλα αυτην την γνωστη θερμοαλοιφη και ολα οκ ). θα κερδισω τιποτα αν το κανω?

 

-εχω την gigabyte motherboard ( GA-7VRX/GA-7VRXP ) η οποια την θηκη για την Cpu την περιγραφει ως SOCKET A . Τι επεξεργαστη μπορω να βαλω εκει ? μηπως και βρω τιποτα σε καμια ...μαντρα...

 

- τελος, κατι ασχετο με την αποδοση . τα κομματια μου τα εχω κανει backup. για να ξαναδουλεψουν όπως πριν πρεπει να κανω ακριβως τις ιδιες εγκαταστασεις? δηλαδη αν βαλω πχ το absynth το παλιο και μετα στο καπακι βαλω το καινουργιο (το 3 νομιζω) θα καταργηθει το παλιο με τα presets του? Παντως φοβαμαι οτι καποια κομματια μου δε θα ξαναδουλεψουν ποτε ξανα ακριβως όπως πριν.

 

 

(παιδια οτι μπορειτε απαντατε... :) Mπορει να μην ανοιγω συχνα νεο θεμα γιατι ως γνωστο γνωριζω τα σχεδον τα παντα :):):) αλλα οποτε το κανω σας αποζημιωνω.......!!!!! )

 

Κομπιουτεραδες ολου του κοσμου ενωθειτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σίγουρα δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος για να σου δώσω λύσεις στα περί bios update, overcloking, και αλλαγή επεξεργαστή, όμως έχω παρατηρήσει ότι κάνοντας freeze τα track σου γλιτώνεις αρκετή cpu. Πολύ καλύτερα ακόμα είναι όταν μετατρέπεις σε ξεχωριστά audio όλα τα instument που έχεις βάλει, καθώς και τα audio tracks με τα εφέ τους. Εκεί υπάρχει πια δραματική μείωση της cpu, γιατί πολύ απλά δεν έχεις καθόλου plug ins να παίζουν και είσαι έτοιμος να κάνεις την τελική σου μίξη. ¶ντε το πολύ πολύ να βάλεις κανένα plug in (eq, compressor, etc.) στο master Stereo out για το τελικό mixdown.

Όσον αφορά το ερώτημα που υπέβαλες με παράδειγμα το absynth δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα, κάθε αναβάθμιση σε οποιοδήποτε instrument, προσθέτει στοιχεία, δεν αναιρεί τα προηγούμενα. Αν ήταν σε κάθε αναβάθμιση instrument να αναγκάζομαι να αλλάζω και τα κομμάτια που ενδεχομένως έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο, θα χρησιμοποιούσα το p.c. μόνο για πασιέντζα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχει το Logic του Mac, και μαλιστα αν θυμαμαι καλα το εισηγαγε πριν απο τους ανταγωνιστες του.....!

βεβαια υπαρχει η ενναλλακτικη λυση να κανω audio το track που με δυσκολευει , (bounce λεγεται η διαδικασια στο logic) αλλα αν το κανω πολλες φορες σε ενα κομματι θα μου χαλαει την ολη την ταξη (θα πρεπει να ανοιγω ενα νεο τρακ και να κανω Mute στο παλιο) .

 

υπαρχει παντα η λυση να βαλω καποιο πιο ελαφρυ προγραμμα , ισως το σοναρ αλλα θα μου λειψει το logic Παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε, εγώ δεν επικρίνω το ότι χρησιμοποιείς το Logic, απλά ρώτησα διότι δεν ήμουν βέβαιος. Αυτό που ήθελα να πω είναι όσα είπε και ο παραπάνω φίλος .

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος για να σου δώσω λύσεις στα περί bios update' date=' overcloking, και αλλαγή επεξεργαστή, όμως έχω παρατηρήσει ότι κάνοντας freeze τα track σου γλιτώνεις αρκετή cpu. Πολύ καλύτερα ακόμα είναι όταν μετατρέπεις σε ξεχωριστά audio όλα τα instument που έχεις βάλει, καθώς και τα audio tracks με τα εφέ τους. Εκεί υπάρχει πια δραματική μείωση της cpu, γιατί πολύ απλά δεν έχεις καθόλου plug ins να παίζουν και είσαι έτοιμος να κάνεις την τελική σου μίξη. ¶ντε το πολύ πολύ να βάλεις κανένα plug in (eq, compressor, etc.) στο master Stereo out για το τελικό mixdown.

Όσον αφορά το ερώτημα που υπέβαλες με παράδειγμα το absynth δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα, κάθε αναβάθμιση σε οποιοδήποτε instrument, προσθέτει στοιχεία, δεν αναιρεί τα προηγούμενα. Αν ήταν σε κάθε αναβάθμιση instrument να αναγκάζομαι να αλλάζω και τα κομμάτια που ενδεχομένως έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο, θα χρησιμοποιούσα το p.c. μόνο για πασιέντζα. :)[/quote']

 

δηλαδη θα μου βγαζει στο μενου absynth 2 , και απο κατω absynth 3 πχ? σε λιγο θα το δοκιμασω. βασικα ρωτησα πολλα και ειναι δυσκολο να απαντηθουν ολα, αλλα θα περιμενω υπομονετικα . ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου για χρονια δουλευα το logic(το διδασκα κιολας...)..τα τελευταια χρονια ομως μετα απο αυτο το ...ξεπουλημα της emagic δουλευω cubase..αυτο δουλευω και διδασκω τωρα..

προσεξε τα παρακατω:

 

-το 1,5 gb μνημης που εχεις βαλει σου ειναι αχρηστο..το logic (μεχρι και η τελευταια εκδοση για pc) βλεπει μεχρι 1gb μνημη..αουτσ!!αρα λοιπον προτεινω για αυτο τον λογο και μονο να πας προς cubase..

 

-σιγουρα βαλε τους πιο καινουργιους drivers για την καρτα ηχου σου..αληθεια,για ποιον λογο εχεις 2 καρτες??

 

-δεν ενοχλει(για τα περισσοτερα τουλαχιστον vst's..) αν θα περασεις και τις καινουργιες version..αρκει να δουλευουν σωστα..!!να εχεις επισης στο μυαλο σου οτι συνηθως καθε κανουργια εκδοση ενος προγραμματος ειναι πιο ''βαρια'' απο την προηγουμενη της..

 

--το να κανεις bounce ενα track μαζι με τα εφφε του...ειναι εκτος απο βασανο πολλες φορες και ασκοπο γιατι οταν θα θελησεις να κανεις την μιξη σιγουρα θα χρειαστει να αλλαξεις παραμετρους των εφεε,eq κ.α....εκτος αυτου πολλες φορες αλλαζουμε και παικτικα μερη στην διαρκεια μιας δουλειας..

 

--υπαρχουν πολλα που μπορουν να γινουν για να αλλαξει η αποδοση του μηχανηματος εως και 30-40%(τοσο επιτυγχανω στα μηχανηματα που στηνω..) χωρις να κανουμε overclocking..ειναι ομως παρα πολλα κια τα περισσοτερα ρυθμισεις στο registry και διαφορες αλλες εντολες(τις οποιες κανουμε run..)

μακαρι να μεναμε κοντα να αναλαμβανα να στο στησω το μηχανημα και θα στο εκανα...να πεταει..!!

 

επειτα απο ολα αυτα και με μεγαλη σιγουρια σου προτεινω να πας σε αλλο προγραμμα...με το logic η θα μεινεις πισω και δεν θα μπορεις να χρησιμοποιεις τα νεα αυτα καταπληκτικα vst's και sample players που βγαινουν η...θα χρησιμοποιεις 1-2 απο αυτα..σκεψου επισης οτι δεν θα μπορεις στο μελλον να εκμεταλλευτεις ουτε τα 64bit συστηματα που θα βγουν...μια τετοια κινηση λοιπον να μαθεις ενα αλλο προγραμμα καθε αλλο παρα ανουσια η μη χρησιμη ειναι..σου υποσχομαι οτι δεν θα το μετανοιωσεις..

ξερω πολυ καλα το ''κολλημα'' που εχεις φαει με το logic...einai poly logiko giati einai kataplhktikoprogramma me acoga συντησk effects..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα παλιότερα είχα (το ομολογώ :oops: ) ένα πειρατικό αντίγραφο του Ηalion στην έκδοση 1. Ήρθε ο καιρός που συμμορφώθηκα και πήρα το πρωτότυπο στην έκδοση 2. Το έκανα install και παρατήρησα ότι το 1 εξαφανίστηκε, τουλάχιστον από τον κατάλογο των instrument, και στην θέση του υπήρχε μόνο το 2. Στα δε τραγούδια που το είχα χρησιμοποιήσει από πριν δεν παρατηρήθηκε καμία διαφορά. Το καινούργιο Halion εμφανιζότανε στις θέσεις του παλιού με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις και τον ίδιο ακριβώς ήχο. Βέβαια εδώ μιλάμε για sampler που προϋποθέτει ότι έχεις τα ίδια ακριβώς δείγματα μέσα στο pc, και αν δεν τα έχεις τα ξαναπερνάς. Αλλά, (σε άλλη περίπτωση), ακόμα και στο vanguard όποτε έχω κάνει update, δεν έχω δει την παραμικρή αλλαγή μέσα στα κομμάτια που το χρησιμοποιώ σε σχέση με τις ρυθμίσεις και τα παλιά preset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musictech

 

- τα 1.5 Gb δε τα χρησιμοποιει μονο το λογικ αλλα και τα vst plugins. σιγουρα "βλεπει" μεχρι 1 gb? πρωτη φορα το ακουω .

 

- στην καρτα ηχο ειπα οτι εχω βαλει καινουργιους drivers . για Mobo καρτα γραφικων κλπ ρωταω αν θα αλλαξει κατι καθως και το bios. την 2ή καρτα την εχω για 5.1

 

- εχεις δικιο γιαυτο με το Bounce αλλα το ιδιο ισχυει και με το freeze (απλα αρκει ενα πατημα κουμπιου , ενω με το Bounce χρειαζονται γυρω στα 10 κλικς) . οντως παντως δεν ειναι οτι καλυτερο για μια ανετη μιξη.

 

- αυτα τα κολπα και οι ρυθμισεις που λες ειναι μυστικα αναμεσα σε επαγγελματιες? εχεις κανενα λινκ? κατι μπορει να καταλαβω και να το κανω μονος μου.

 

αυτο που λες για το λοτζικ με απασχολει (οχι παρα πολυ σοβαρα ακομη ομως :) ) και σκοπευω να κανω τα διαφορα συγκριτικα μου τεστ και σιγα σιγα να βρω προς τα που θα παω , αν και πιστευω οτι μεχρι να κατασταλαξω με τις τοσες αλλαγες που γινονται καθημερινα στις πλατφορμες μπορει συντομα η emagic να ξαναβγαλει Logic για pc. (αληθεια κανενα emulator υπαρχει ? ετσι να παρουμε μια γευση απο το mac logic)

 

studiom13

 

μακαρι να ισχυει σε ολα τα Plugins αυτο , θα με βολεψει.

 

θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο για το οτι το logic βλεπει μεχρι 1gb μνημης(αρα και τα vst's poy δουλευουν μεσα απο αυτο..) ισχυει..το εχω ψαξει παρα πολυ γιατι ειχα παρατηρησει διαφορα ..ανεξηγητα προβληματα..

 

αυτο που λες οτι τα πραγματα συνεχως αλλαζουν ειναι σωστο αλλα βλεπω παααααααααρα πολυ χλωμο να ξαναβγει για pc..και δεν το λεω μονο εγω αυτο.. :wink: :wink:

 

σχετικα με τις ρυθμισεις μπορω να σου στειλω καποιες απο αυτες..σιγουρα ομως για να κανεις εφαρμογη σε πολλες απο αυτες θα πρεπει να εχεις την γνωση και την κριση για το πως θα εφαρμοστουν αυτα στο συστημα σου και αν θα πρεπει να εφαρμοστουν ολα..επισης καποια που ειναι περισοτερο ''προγραμματιστικα''' ...καλυτερα να μην μπλεξεις γιατι μπορει να τα κανεις..ανω κατω!!!!

 

τελος αυτο με τα plug-ins δεν ισχυει για ολα..π.χ. αν εγκαταστησεις το stylus rmx η το B4 2.0 πρεπει να αφησεις τις προηγουμενες εκδοσεις...στα effects ομως δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου