Προς το περιεχόμενο

φοιβος δεληβοριας-ο αορατος ανθρωπος-νεα κυκλοφορια


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεθάβω ολίγον το θέμα, για να γράψω πως τον τελευταίο μήνα έχω κολλήσει με το δίσκο του Δεληβοριά και ειδικότερα με τον ήχο από σόλο της κιθάρας στο "Ωροσκόπιο" :

 

 

γύρω στο το 1:15'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω ολίγον το θέμα, για να γράψω πως τον τελευταίο μήνα έχω κολλήσει με το δίσκο του Δεληβοριά και ειδικότερα με τον ήχο από σόλο της κιθάρας στο "Ωροσκόπιο"

 

Το άλμπουμ είναι εξαιρετικό και αρκετά διαφορετικό, μουσικά και στιχουργικά, σε σχέση με τις έως τώρα δουλειές του Δεληβοριά. Το συγκεκριμένο κομμάτι βασίζεται στο πολυδιασκευασμένο St. James Infirmary. Το σόλο είναι με θέρεμιν αν δεν κάνω λάθος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλμπουμ είναι εξαιρετικό και αρκετά διαφορετικό, μουσικά και στιχουργικά, σε σχέση με τις έως τώρα δουλειές του Δεληβοριά. Το συγκεκριμένο κομμάτι βασίζεται στο πολυδιασκευασμένο St. James Infirmary. Το σόλο είναι με θέρεμιν αν δεν κάνω λάθος.

Δεν βασίζεται απλά. Προφανώς έχει λιώσει το Every one of us στα ακούσματα και τη ψώνισε με την εκτέλεση του Burdon.

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το ακουω για κιθάρα με slide και delay.

 

Λοιπόν, είναι ωραίος γρίφος αυτός. Στο cd τα όργανα που αναφέρονται για το συγκεκριμένο κομμάτι είναι τα εξής:

 

Τραγούδι: Αρλέτα

Κιθάρα, φωνητικά: Φοίβος Δεληβοριάς

Κοντραμπάσο: Σταμάτης Σταματάκης

Epinette des Vosges, όργανο, πιάνο, φωνητικά: Γιώργος Κατσάνος

 

Δεδομένου ότι το παίζει σίγουρα ο Κατσάνος, είναι μάλλον το Epinette des Vosges με slide. Στο ίδιο κομμάτι από live που υπάρχει πιο πάνω, ακούγεται καλύτερα νομίζω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου