Προς το περιεχόμενο

Λαική κιθάρα - Ρεμπετοκίθαρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα ξεθαψα απο την αποθηκη μου ενα παλαιο οργανο (δεκαετια του 70), ενα απο τα λεγομενα ρεμπετοκιθαρα, η αλλιως λαική κιθαρα. Λεω λοιπον να αδραξω την ευκαιρια και να σας κανω μια παρουσιαση οχι μονο του εν λογω οργανου, αλλα και αυτου του ειδους κιθαρας γενικοτερα.

 

Φανταζομαι οτι πολλοι εδω μεσα ισως και να μην εχουν ξανακουσει τον ορο, ποσο μαλλον να εχουν δει απο κοντα ή και να εχουν παιξει με ενα τετοιο οργανο. Προκειται για μια κιθαρα υβριδιο, εχωντας πολλα χαρακτηριστικα παρμενα απο την κλασσική κιθάρα και πολλά απο την ακουστική. Χορδες ακουστικης κιθαρας, τα cutaway σπανίζουν τρομερά και το σωμα ενωνεται με το μανικι στο 12ο ταστο και οχι στο 14ο. Το headstock και τα κλειδια επισης θυμιζουν αυτα μιας κλασσικης. Σε καποια απο αυτα τα οργανα συνανταμε και διακοσμο παρομοιο με αυτο των μπουζουκιων, δε λειπουν δηλαδη παραστασεις με λουλουδια κλαδους πουλια κλπ φτιαγμενες απο οστρακο καθως και σχετικα περιτεχνα σχεδια και inlays στα τελειωματα της κιθαρας αντι για binding.

 

Τετοιες κιθαρες θα εχουμε ολοι δει, ακομα και αν δεν τις προσεξαμε ποτε, στις αμετρητες σκηνες ελληνικων ταινιων που διαδραματιζονται μεσα σε ταβερνες με ζωντανη λαικη μουσικη.

 

lyra-plessas-gorgones.jpg

 

 

Το ειδος αυτο πλεον σπανιζει, προσωπικα δεν εχω δει live καποιο συγκροτημα να χρησιμοποιει τετοια οργανα. Η πλειοψηφια των κιθαριστων που ασχολουνται (και) με τετοιες μουσικες επιλεγουν μια νορμαλ ακουστικη κιθαρα. Το γεγονος οτι προκειται για ενα οργανο ιδιαιτερο που ανηκει στα ελληνικα λαικα/παραδοσιακα οργανα την καθιστα σχετικα δυσευρετη, τομαν ντεν εκει τετοια...

 

Αν πλεον καποιος ενδιαφερεται για ενα τετοιο οργανο θα πρεπει να απευθυνθει σε εναν απο τους πολλους κατασκευαστες λαικων οργανων στην χωρα μας. Ενας απο αυτους που γνωριζω και που ασχολειται και με τετοια οργανα ειναι ο Δεκαβαλας στη Θεσσαλονικη:

 

http://kostas.dekavalas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=18%3Aguitar-folk&catid=5%3Aguitar&Itemid=15&lang=el

 

Θα παραθεσω τωρα και μερικες φωτογραφιες απο την δικη μου κιθαρα μαζι με μια μινι αναλυση σε διαφορα features της. Καποια απο αυτα συναντωνται σε πολλα οργανα αυτης της κατηγοριας.

Το συγκεκριμενο οργανο λοιπον ειχε αγοραστει στην Κυπρο προς τα μεσα της δεκαετιας του 70. Δεν εχει πανω κανενα μα κανενα σημαδι αναγνωρισης του κατασκευαστη, ουτε χαρτακι μεσα στο ηχειο, ουτε καποιο logo ουτε καποια υπογραφη ουτε τιποτα. Ειναι ομως σιγουρα φτιαγμενη στο χερι, αφενος γιατι ουδεποτε ηταν αυτα τα οργανα οργανα μαζικης παραγωγης αφετερου την "καρφωνουν" τα dots της ταστιερας που δεν ειναι ολα στην ακριβως ιδια ευθεια. Απο οσο ξερω οταν αγοραστηκε ηταν ακριβουτσικο σαν οργανο αυτης της κατηγοριας και οχι ενα απο τα φτηνα κουπια που κυκλοφορουσαν. Για τα χρονακια της κρατιεται καλα παντως.

Δυστυχως αυτη η κιθαρα δεν φερει το αρχικο της φινιρισμα. Οταν την εφερα απο την Κυπρο, ο παππους μου βλεπωντας το φινιρισμα στα μαυρα του τα χαλια την ετριψε και την ξαναφινιρισε. Δεν ηξερα και πολλα τοτε για να τον σταματησω...Το φινιρισμα που εχει τωρα θα μπορουσε να ειναι πολυ χειροτερο, αλλα και παλι απεχει απο το φινιρισμα που βλεπουμε σε οργανα. Φανταζομαι η ολη διαδικασια θα ειχε και μια επιπτωση στον ηχο.

 

 

Φωτο 1 : Η κιθαρα μονη της.

Φωτο 2 : Το σωμα. Προσεξτε τον διακοσμο.

Φωτο 3 : To μπρατσο και η ενωση με το σωμα. Φαινεται επισης η πλατη της κιθαρας η οποια δεν ειναι ισια, αλλα καμπυλωνει λιγο οπως η πλατη μιας 335.

P7280490.thumb.JPG.e2dd0522e84ad40c1bb7478b56cabba2.JPG

P7280497.thumb.JPG.f23c1d62def190cf8e0e1d6b93288af2.JPG

P7280491.thumb.JPG.44c19edf4594b75fe6ddb9df88c32bf2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Συνεχίζουμε:

 

Φωτο 4 : Η γεφυρα, σε στυλ archtop jazzοκιθαρας ή μαλλον μπουζουκιου. Επισης φαινεται και η διακοσμηση του pickguard με το πτηνο.

 

Φωτο 5 : Το headstock, σε στυλ κλασσικης κιθαρας με ανοιχτα κλειδια. Προσεξτε την παρουσια zero fret! ( το σκοινακι ηταν για το κουβαλημα ).

 

Φωτο 6 : Λεπτομερεια απο τον πλαινο διακοσμο με τα inlays "σκακιερα".

 

P7280493.thumb.JPG.c93adfb91a4a28215089a57189751da4.JPG

P7280488.thumb.JPG.e441abcc289cc8865e392f216bc948fa.JPG

P7280495.thumb.JPG.a78831cdc666ddcdbcbfea5a5065ebae.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον...με την ευκαιρία θα πώ ότι ο γνωστός (για τα λούστρα του) Κ.Κακανιάρης, ξεκίνησε τη κατασκευή χειροποίητων κιθαρών, ένα όνειρο ζωής όπως λέει ο ίδιος.

Έχει φτιάξει 2 πρωτότυπα μοντέλα, το ένα (όπως λεει) είναι όπως τα περιγράφει ο Odis

http://www.jokerguitars.gr/

για την ακρίβεια είναι αυτό

http://www.jokerguitars.gr/parlour.html

Έχω παίξει και με τις 2, πιο καλά στο αυτί μου (και στο χέρι μου) έκατσε η άλλη...αλλά δεν είμαι ο καταλληλότερος να κρίνω ακουστικά όργανα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιεπ Χωστα79, κοντινες οι Bach, μοιαζουν αρκετα. Αλλα δεν εχουν πουλακια πανω, μπισταει το οργανο χωρις πουλακια? ;D

 

Marathon αυτη του Κακανιαρη ειναι αλλο πραμα, ειναι parlour, μικρο σωμα κλπ. Εχει και βιδωτο μανικι απο οτι ειδα. Ηχητικα ισως και να φερνει λιγο (ασθενικα μπασα, ισως και λιγο τενεκεδιξ-πριμος ηχος?) αλλα σαν οργανο ειναι τελειως αλλο κεφαλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντιγραφώ από το site τους....Finish - gloss (έτσι απλά και επαγγελματικά)....άντε και καλά παιξίματα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχητικα ισως και να φερνει λιγο (ασθενικα μπασα, ισως και λιγο τενεκεδιξ-πριμος ηχος?)

Έτσι είναι, όπως τα λές

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε όλοι εγκάθετοι.  :)

Πανω που με το ζόρι εμπεδώσαμε της προηγούμενης εβδομάδας τις πληροφορίες μας χτυπάτε αλλύπητα.

Τι θα γίνει, το έχετε καταντήσει noizopedia!!!!!!                  ;D ;D ;D

 

Ώρα είναι να μας ανεβάσετε και συγκριτικό του οργάνου του Γιοβάν Τσαούς κόντρα στον ταμπουρά του Κωλοκοτρώνη. (  Λές ;    )    :D

 

 

Μπράβο που σας αφήνουν παρακαταθήκη οι παππούδες σας μουσικά όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο που σας αφήνουν παρακαταθήκη οι παππούδες σας μουσικά όργανα.

Μα γι αυτό και εγώ πήρα τη Gibson...για να τη βρούν στην αποθήκη τα δισέγγονά μου...το εξηγείς παρακαλώ στον Evris?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι αυτό και εγώ πήρα τη Gibson...για να τη βρούν στην αποθήκη τα δισέγγονά μου...το εξηγείς παρακαλώ στον Evris?

 

+1000000000

και γω μαζι σου !!! να το ποσταρουμε στο εν διαμαχη θεμα χεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου