Προς το περιεχόμενο

Μπέρδεμα με τα μεταλλικά καπάκια...


p@no!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!! Έχω μία gibson sg special και θέλω να της βάλω μεταλλικά καπάκια (στους μαγνήτες φυσικά!!!). Αλλά κοίταξα σε κάποια site και συγκεκριμενα αναμεσα στα άλλα στο σάιτ της rockinger και βρίκα καπάκια με από διάφορα υλικά μέχρι και από γερμανικό ασήμι και έχω ψιλομπερδευτεί... ???

Και γι αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω στο θέμα. Να επισημάνω ότι θέλω να βάλω τα καπάκια ώστε ο ήχος να γίνει λιγάκι πιο vintage καθώς για τις low gain καταστάσεις που παίζω πιστέυω πως κάποια μικροδιαφορά θα κάνουν.

Τέλος άμα γνωρίζετε, πως τα εγκαθιστούμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμμμ... σε μια SG που ειχα δεν μπορουσα να καταλαβω καμια διαφορα με/χωρις καπακι...

νομιζω οτι το δυσκολο ειναι να βγουνε (γιατι ειναι κολλημενα)... για να μπουν απλα τα πιεζεις και μπαινουν. τα δικα της καπακια ταιριαζαν. δε ξερω αν παρεις τι θα γινει - αν θα ταιριαζουν , ισως πρεπει να το 'ρισκαρεις'.  Περιμενε και τη γνωμη των ειδικων

 

παντως το γερμανικο ασημι πρεπει να ειναι πολυ αξιόπιστο   :P

 

υγ> αμα κατεβασεις τους μαγνητες γινεται τιποτα προς τη κατευθυνση που θες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ αφού είναι auf deutschland άρα είναι και sehr gut!!!! :P

Με το κατέβασμα των μαγνητών κάτι ψιλογίνεται αλλά κάτσε να δοκιμάσουμε και τα καπάκια. Άλλωστε φθηνα είναι και είναι και μουράτα!!! ;D

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αναμένω και για άλλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε όποια σου αρέσουν, απλά θυμίσου να τα κολλήσεις (με καλαι) στο σώμα του μαγνήτη για να μην σου φύγουνε και τα ψάχνεις.

 

Το "γερμανικό ασήμι" είναι ένα κράμα χαλκού, νικελίου και ψευδάργυρου, δεν περιέχει ασήμι άρα δεν κάνει για να σκοτώνεις λυκάνθρωπους!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες (ειδικά αυτή για το γερμανικό ασήμι και τους λυκάνθρωπους με έσωσε!!! ;D)!!! Λογικά θα ψάξω για γίβσον καπάκια που θα χωράνε σίγουρα στους μαγνήτες και θα τα δώσω στον τεχνικό να τα βάλει αφού θα την πάω έτσι και αλλιώς για setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να γινει ο ηχος βινταζ πρεπει να παρεις βινταζ καπακια! Αρα το η-μπεη ειναι μονοδρομος. Οσο πιο παλια τοσο πιο βινταζ ηχο θα εχεις!  ;D

 

Περα απο την πλακα παντως το υλικο παιζει ρολο! Αναλογα απο το τι υλικο ειναι το καπακι, αλλαζει η χωρητικοτητα μεταξυ καπακιου με πηνιου αρα και του brightness. Βεβαια η διαφορες ειναι αρκετα μικρες και αντιληπτες μονο με καθαρο ηχο και σε υψηλες εντασεις.

Η γνωμη μου ειναι παρε οτι χρωμα σου αρεσει και βαλ'τους πανω... το σιγουρο ειναι οτι θα εχεις πιο smooth ηχο.

 

Δες και το γειτονικο θεμα... http://www.noiz.gr/index.php?topic=170746.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου