Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση "ποιότητας" ανάμεσα σε digital και analogue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ourDarkness: τώρα κατάλαβα τι λες. Αυτό που λες έχει να κάνει με την διαδικασία ΕΓΓΡΑΦΗΣ σε CD του ψηφιακού αρχείου, όπου, ανάλογα με την ταχύτητα, μπορεί να υπάρχουν, πράγματι προβλήματα, ή χειρότερη ποιότητα CD (Noname) κλπ.

 

Παρόλ'αυτά, αν πάρω ένα αρχείο "Nikolas.WAV", και το πετάξω και στο desktop, θα εξακολουθει να είναι απολύτως το ίδιο, νομίζω. Αν πάω να το κάνω audio CD, θα παίξουν διάφορα. Για αυτό (απ'όσο ξέρω και πράτω), τα masters τα καίνε σε x1 και όχι x24 που θα άντεχε το C writer. DATA CDs πράγματι, δεν παρουσιάζουν τόσα προβλήματα.

 

Και +1 σε ότι λέει ο eye :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ourDarkness: τώρα κατάλαβα τι λες. Αυτό που λες έχει να κάνει με την διαδικασία ΕΓΓΡΑΦΗΣ σε CD του ψηφιακού αρχείου, όπου, ανάλογα με την ταχύτητα, μπορεί να υπάρχουν, πράγματι προβλήματα, ή χειρότερη ποιότητα CD (Noname) κλπ.

 

Παρόλ'αυτά, αν πάρω ένα αρχείο "Nikolas.WAV", και το πετάξω και στο desktop, θα εξακολουθει να είναι απολύτως το ίδιο, νομίζω. Αν πάω να το κάνω audio CD, θα παίξουν διάφορα. Για αυτό (απ'όσο ξέρω και πράτω), τα masters τα καίνε σε x1 και όχι x24 που θα άντεχε το C writer. DATA CDs πράγματι, δεν παρουσιάζουν τόσα προβλήματα.

 

Και +1 σε ότι λέει ο eye :)

 

Ε, ναι προφανώς. Αλίμονο αν κάναμε δύο αντίγραφα ενός αρχείου στον υπολογιστή και ανησυχούσαμε αν είναι ίδια.  :o Αλλά, έγραψα ότι ενίοτε υπάρχουν προβλήματα ΚΑΙ σε ψηφιακά μέσα και έδωσα και δύο παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι προφανώς. Αλίμονο αν κάναμε δύο αντίγραφα ενός αρχείου στον υπολογιστή και ανησυχούσαμε αν είναι ίδια.  :o Αλλά, έγραψα ότι ενίοτε υπάρχουν προβλήματα ΚΑΙ σε ψηφιακά μέσα και έδωσα και δύο παραδείγματα.

 

Κι όμως δεν είναι έτσι...προχθές με πήρε έντρομη φίλη και μου περιέγραφε πως ενώ΄όταν έγραψε το export αρχειο που ήταν άψογο σε Cd έλειπε το μπάσο!!! .... Της λέω αμήχανα: "Τα μπάσσα?", "όχι παιδί μου , μου λέει το κανάλι ολόκληρο!!!" , καλά της λέω... το ακούς στο export και όχι στο CD?..... ???...αποκλείεται.... Καταλάβατε τι είχε γίνει ε?

...

...

 

...

 

Το άκουγε στη μίξη, και υπέθεσε ότι ότι ακούει γίνεται και export, αλλά έλα που το είχε πάει από εξωτερικό hardwre module.... Πως να γίνει export το κακόμοιρο....

Γυναίκες......

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου