Προς το περιεχόμενο

HSS wiring - EMG - split -NO VOL NO TONE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Πήρα πρόσφατα ένα σετάκι EMG 89/SA/SA. Δε βρίσκω όμως 25k με push pull vol, και το solderless kit της EMG έχει 85€ και το έχει μόνο ένας στη  Θεσ/κη και είναι για les paul ενώ εγώ το θέλω σε strat (και είμαι κ Αθήνα)...

 

Σκέφτομαι λοιπόν, (το παθαίνω που και που), ότι θα μπορούσα να παρακάμψω & Vol & tones (καθότι στο 10 τα 'χω πάντα) και να παίξω μπάλα μόνο με τον 5θεσιο, stereo out jack, και κανά διακοπτάκι για το coil split του 89. (Ή διακοπτάκια αφού θα έχω ήδη έτοιμες 3 τρύπες κενές για συνδυασμούς, neck & bridge, series/parallel και τα γνωστά.)

 

Το προβληματάκι μου είναι ότι διάγραμμα χωρίς καν 1 volume δε βρίσκω. Ξέρετε κανά site που να έχει σίγουρα βρε παιδιά; Θα προτιμούσα σε πρώτη φάση διαγραμματάκι με χρωματάκια για dummies και όχι "παίρνεις το hot και τη γείωση"... Έχω ένα κεφάλι καζάνι εδώ κ καιρό κ δεν είμαι για τέτοια. Σε κάποια φάση στο μέλλον, σίγουρα θα κάτσω να διαβάσω και να φτιάχνω ότι διάγραμμα , και όπως το θέλω., αλλά στη παρούσα...

 

Για να μη μακρηγορώ (κι άλλο), επειδή το πολύ σύνθετο δε το κόβω να υπάρχει όπως το ονειρεύομαι, αν έχει πέσει πουθενά υπόψη σας το ''απλό'' με το 5θεσιο δηλ και κανά διακόπτη για το coil split του 89 νομίζω ότι είναι μια χαρά για αρχή. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη βέβαια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ αλλά αυτό έχει volume. Είπαμε να τι κόψουμε κι αυτό.

 

Παρακάμπτεις ότι πάει στο vol. απλά, και στέλνεις κατευθείαν output. To μαύρο (και τα μπλενταζ των μαγνητών) στο sleeve, το άσπρο στο tip.

 

 

Αν δεν έχεις διάθεση να διαβάσεις, αλλά ούτε και να αγοράσεις τα έτοιμα diy kits, θα έπρεπε τουλάχιστον να είσαι προετοιμασμένος να τη στείλεις σε κάποιον τεχνικό.

 

Love and peace.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ένα μαύρο καλώδιο που δεν καταλήγει σε πινάκι, (στο dpdt switch), που το κολλάω; Στο πλάι; Και στο μαγνήτη υποθέτω είναι αυτό που περισσεύει, το γυμνό εεε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα 25aria vol & tone. Διάγραμμα δε βρίσκω τώρα. χαχα.

89/sa/sa 1v 1t, 1mini, 5way.

Βρήκα με 2 89, νομίζω θα μπορούσα να βγάλω άκρη, αλλά δε λέει ποιο ποτ είναι ποιο, και αυτό που τα ενώνει στα μεσαία πιν τι είναι, καλώδιο, κάτι άλλο;

 

Αν βρούμε το ακριβές βέβαια καλλίτερα.

 

Θενξ ιν αντβανς γκάηζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου