Προς το περιεχόμενο

Ποια Gibson les paul standard ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεαρα σε ολους...

 

 

θα ηθελα να αγορασω μια γκιμπσον λες πολ και συγκεκριμενα την στανταρντ... ψαχνωντας ομως για πρωτη φορα ανακαλυψα οτι εχει πολλες διαφορετικες στανταρντ και προκριμενου να κανω λαθος επιλογη ειπα να σας συμβουλευτω...

 

αυτα που ψαχνω ειναι

 

1) να εχει πικγκαρντ

2) να φαινονται τα νερα του μαονιου

3) οι μαγνητες να εχουν μεταλικα καπακια

 

αυτα ως προς την εμφανιση... απο σπεκς με ενδιαφερει να εχει καλους μαγνητες... μαλλον τους burstbuckers εκτος αν εχει τιποτε καλυτερους η gibson. απο μουσικη παιζω μεταλ αλλα δεν θελω να παιζω μονο μεταλ. εχω δει γκιμπσον απο ακραιους μεταλαδες μεχρι και σε ελληνικα ποπ συγκροτηματα οποτε απο οτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα versatile ειδικα οι les paul.  θελω να μπορω να παιζω και ροκ κοματια αλλα γενικα ο προσανατολισμος ειναι  μεταλ ... απλα να εχει ανεση στο να παιξει και πιο ελαφρα πραγματα...οικονομικα θα ηθελα να κειμενεται γυρα στα 2000... το πιο πιθανο ειναι οτι θα κινηθω προς την αγορα μεταχειρισμενης , οποτε μεχρι τα 2000 σε καινουρια ειναι μια χαρα...σημειωτεων οτι μου αρεσουν τα ψιλοανοιχτα χρωματα οπως sunburst κτλ... αλλα πειτε οτι προταση σας ερχεται στο μυαλο...

 

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν είμαι ειδκός για λπ αλλά το 1) και το 3) μπαίνει σε όλες :)

 

βασικα θα ηθελα να ειναι μαμα η οποια κατασκευη και να μην την κανω εγω μετα... επισης κατι που ξεχασα , καλο ειναι ΝΑ ΜΗΝ ειναι θεοβαρια και παω με οσφυαλγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα θα ηθελα να ειναι μαμα η οποια κατασκευη και να μην την κανω εγω μετα... επισης κατι που ξεχασα , καλο ειναι ΝΑ ΜΗΝ ειναι θεοβαρια και παω με οσφυαλγια...

 

Πέρα από το πρακτικό του θέματος,το βάρος παίζει τεράστιο ρόλο και στον ήχο.Οι καλύτερες από τη δικιά μου εμπειρία συνήθως ζυγίζουν από 8.70-9.20 lbs.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ειναι η Gibson Les Paul Standard. Βγαινει σε διαφορα χρωματα, ορισμενα transparent ωστε να φαινονται τα νερα, εχει νικελ καπακια στους μαγνητες αλλα δεν εχει pickguard. Αν βεβαια το θες οπωσδηποτε, μπορει ευκολα να μπει ενα.

 

Το βαρος τωρα φυσικα κυμαινεται απο κιθαρα σε κιθαρα. Η standard εχει chambered σωμα νομιζω, οποτε λογικα δε θα ειναι θεοβαρια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το πρακτικό του θέματος,το βάρος παίζει τεράστιο ρόλο και στον ήχο.Οι καλύτερες από τη δικιά μου εμπειρία συνήθως ζυγίζουν από 8.70-9.20 lbs.

 

Εμένα πάλι μου αρέσουν απο 9.3-10..

αν και οι καινούριες lp είναι σχεδόν όλες ελαφριές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτη που λεει Standard ;D

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/2008-Les-Paul-Standard.aspx

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_standard_2008_it.htm

 

Η τελευταια εκδοση του συγκεκριμενου μοντελου βγηκε το 2008.

Τωρα εκτος απο αυτην υπαρχουν και αλλα μοντελα που ισως θελεις να δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτη που λεει Standard ;D

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/2008-Les-Paul-Standard.aspx

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_standard_2008_it.htm

 

Η τελευταια εκδοση του συγκεκριμενου μοντελου βγηκε το 2008.

Τωρα εκτος απο αυτην υπαρχουν και αλλα μοντελα που ισως θελεις να δεις...

 

ενταξει αυτη φενεται πολυ ομορφη εμφανησιακα τουλαχιστον... το πικγκαρντ ομως δεν στηριζεται στο σωμα με καποια βιδακια ? θα πρεπει να ανοιξω τιποτε τρυπες ? επισης ποια αλλα μοντελα πρεπει να δω ? ενα μοντελο που λεει standard traditional  αξιζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Άρη ή πολύ χρήμα έχεις ή δεν ξέρεις τι θέλεις. Κάθε εβδομάδα και κάτι διαφορετικό. Τουλάχιστον δείχνε μας τι αγοράζεις... :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου