Προς το περιεχόμενο

Πεταλάκι για μπουζουκι ώστε να βγαζει ήχο από σάζι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.

Παίζω μπουζουκι και έχω δει σε κάποιο μπαράκι που είχε live όντας περαστικός, το μπουζούκι να βγάζει ήχο από σάζι και υπέθεσα πως αυτό γίνεται με κάποιο πεταλάκι ή πολυεφέ :)

Ξέρει κάποιος να με ξεστραβώσει γιατί έχω φάει όλο το ιντερνετ και άκρη δεν μπορώ να βγάλω για το πως γίνεται?

Βέβαια μιλάμε για όσο πιο οικονομικά γίνεται,γιατί δεν είναι καιροί για να σπαταλάς πολλά χρήματα :)

Ευχαριστώ πολύ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως με ένα acoustic simulator με χαμηλωμένα πολύ τα πρίμα (και καλά λόγω μπερντέδων...).

ένα πολύ φτηνό που μπορείς να βρεις σε μαγαζιά εύκολα πιστεύω είναι το zoom g1  πολυεφέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα θα βάλεις ένα πετάλι για να πειράξεις τον ήχο ενός τέτοιου οργάνου όπως το εννοείς... Γιατί εξαρτάται από τα χέρια ο ήχος σε μεγάλο βαθμό! Έχω την εντύπωση πως ο παίχτης που άκουσες είχε μια τεχνική πιο "σαζίστικη" όπως ο Βύζας ή ο Παλαιολόγου τότε, ή ο Στεργίου σήμερα!

 

(Από τους πρώτους που έπαιξαν έτσι)

 

(Εδώ θα δεις λίγα πράγματα για αυτό το παίξιμο)

 

http://www.youtube.com/watch?v=kGdwhwSOjE0

(Ο Στεργίου που έχει πατήσει σε αυτά τα παιξίματα)

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο! Καλές μελέτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Octaver + Phaser βαζουν πολλοι μπουζουξηδες για να παιζουν καποιο θεμα "σαζιστικο".

 

Αλλοι με μεμονωμενα πεταλακια boss και αλλοι με καποιο (συνηθως φθηνο) πολυεφφεδακι τυπου pandora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα τα εφέ να ακούσω και εγώ από περιέργεια....

στην αρχή το original (απόσπασμα από video youtube ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΓΛΕΝΤΙ ΤΟΥ ΝΤΟΥΝΙΑ)

 

μετά την πρώτη παύση octaver και phaser

μετά την δεύτερη acoustic simulator  και χαμήλωμα τα πρίμα

 

 

στο τέλος δεν έχει jeff beck  :D

buzuk.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω.. πως αν κατεβάσεις αρκετούς τόνους κατω το μπουζούκι.. το ξεκουρδίσεις δηλαδή θα μοιάζει ο ηχος του με σαζι..

 

υπάρχει και μια στις εκατό πιθανότητες ο τύπος να είχε και κάποιο synth pedal...

8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά που ασχοληθήκατε με το θέμα μου ;D

Ένας φίλος μου είπε να πάρω το http://www.tcelectronic.com/g-major/ ,μπορώ να φορτώσω ήχο από σάζι (και όχι μόνο)και το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό,αλλά είδα την τιμή του και με έπιασε  πραγματικά κατάθλιψη  ;D Με τόσα χρήματα παίρνω ένα αρκετά καλό σάζι :P

Υπάρχει κάτι ανάλογο πιο φθηνό?

Συγνώμη αλλά είμαι τελείως σκράπας από θέματα μουσικής τεχνολογίας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι ανάλογο πιο φθηνό?

όχι εύκολα...οι πιστές προσομοιώσεις, τα θέλουν τα λεφτά τους

 

αλλά είμαι τελείως σκράπας από θέματα μουσικής τεχνολογίας

μάζευε για κανονικό σάζι....ή κάνε μία βόλτα απέναντι (-στη Πόλη- το τερπνό μετα του ωφελίμου), με τη λίρα στο 3.06 σήμερα και πάρε ότι τραβάει η ψυχή σου :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι εύκολα...οι πιστές προσομειώσεις, τα θέλουν τα λεφτά τους

μάζευε για κανονικό σάζι....ή κάνε μία βόλτα απέναντι (-στη Πόλη- το τερπνό μετα του ωφελίμου), με τη λίρα στο 3.06 σήμερα και πάρε ότι τραβάει η ψυχή σου :D

Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα γιατί ως γνωστόν ότι πληρώσεις παίρνεις και επίσης με κλανιές δεν γίνεται να βάψεις αυγά :P

Απλά είπα μήπως και υπάρχει κάτι οικονομικό :)

Ευχαριστώ πολύ πάντως παιδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου