Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Delay


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον για να ξεκαθαρησουμε καποια πραγματα.stoner παιζω(με ψιγματα grunge).Οταν ελεγα gilmourιες εννοουσα πως το θελω κατα κυριο λογω για ν χρησιμοποιω οπως ο gilmour πχ στο solo του time οπου του δινει ενα γεματο,πλουσιο και τεραστιο ηχο. Περιεργα ηχητικα τοπια σε φαση post rock που βασιζονται στα delay στην προκειμενη φαση δν ειναι κατι απαραιτητο για μενα.τ delay θα μπει μετα απο ενα booster ehx και ενα crybaby σε εναν marshall vintage modern.

Αρχικα ελεγα να παρω το ehx memory toy η καποιο παρεμφερες,ενα απλο και φτηνο delay για να μαθω το εφφε και να δω τι θελω απο αυτο.Μετα ομως ειδα το παρακατω

 

και κολλησα και ξεκινησα ν σκεφτομαι να παω κατευθειαν για κατι πιο ακριβο απο τ να πεταω λεφτα.Μετα ηρθε η ερευνα αγορας και μαζι της το gas.T dd20 οντως το εχω δει σε πολλα pedalboards αλλα μου φαινεται αρκετα περιπλοκο για τ γουστα μου.Οσο για τ delay ths tc electronics παιζει μια εκδοχη του αποκλειστικη στο proguitarshop με επιπλεον προσομοιωσεις binson κ memory man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με τι ενισχυτη παιζεις; Λαμπατο;

Εγω εχω το Echo Park της Line 6 (το μικροτερο αδερφακι του πετυχημενου DL4) που ειδικα σε τρανζιστορατο ενισχυτη εχει πολυ ικανοποιητικο ηχο (προτιμω ηχητικα την την επιλογη tape echo, εχει επισης analog και digital και πληθωρα τυπων delay οπως και πολυ χρηστικο tap tempo φυσικα, καθως κ επιλογη για να ακουγονται οι επαναληψεις ή οχι οταν το απενεργοποιεις-"trails"). Καποια στιγμη με κρεμασε, αλλα μαλλον εγω εκανα πατατα βάζοντάς του μετασχηματιστη με αναποδη πολικοτητα. Τωρα εφτιαξε παλι απο μονο του (!).

 

Τελος παντων, ειναι ενα ικανοποιητικοτατο delay, κ το πουλαει ενας τυπος στην Αθηνα 30 ευρω! (Καμμια σχεση δεν εχω με τον αγοραστη.)

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=117189

 

Αν δεν εισαι ψειρας με "αναλογικο ηχο" και τετοια, μπορεις να το παρεις για να μαθεις, κ στην τελικη το ξαναπουλας ευκολα στην ιδια τιμη. Ακομα και να σου χαλασει, το πεταλι χωριζεται στα 2 (η "βαση" και το πανελ των εφφε) και στο Νακα μπορουν να σου αντικαταστησουν το χαλασμενο τμημα με οχι πολλα χρηματα (νομιζω 30-40 ευρω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

).Οταν ελεγα gilmourιες εννοουσα πως το θελω κατα κυριο λογω για ν χρησιμοποιω οπως ο gilmour πχ στο solo του time οπου του δινει ενα γεματο,πλουσιο και τεραστιο ηχο

 

Νομιζω οτι εισαι κλασσικη περιπτωση "barking up the wrong tree"... ;D

 

Ο τεραστιος ηχος του Gilmour δεν ειναι αποτελεσμα μονο του...delay (που σιγα το delay που χρησιμοποιει ενα απλο echo εχει και το πολυ να ειναι στα 400ms...κατι που ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ delay σου δινει) αλλα ενας συνδιασμος ενισχυτων ,προενισχυτων μικροφωνου και ΤΕΧΝΙΚΩΝ ηχογραφησης (πολυ σπουδαιοτερο ειναι το τελευταιο).

 

Παρε ενα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ delay απο τα εκατονταδες που κυκλοφορουν στην αγορα (προσωπικα delay ΧΩΡΙΣ tap tempo δεν θα επαιρνα ποτε μου) και μαθε να το χρησιμοποιεις ΣΩΣΤΑ και θα εισαι πασας στα Γιαννενα.

 

Δεν χρειαζεται ουτε να δωσεις μια περιουσια, ουτε να καταφυγεις σε πολυπλοκες λυσεις.

 

Το  Echo Park της Line 6 που σου προταθηκε παραπανω αν το παρεις στα 30 ευρω ειναι οτι πρεπει,οπως και οποιοδηποτε απλο delay.

 

Αλλες καλες λυσεις ειναι το Digitech Hardwire HW DL8,το Digitech Digi Delay,το BOSS DD7 , το Electro Harmonix Memory Boy  και το ΦΟΒΕΡΟ Visual Sound V3 Single Tap Delay

 

αν δεν θες tap tempo & για..καποιον λογο θες σωνει και καλα.. ;D αναλογικο delay ΤΖΑΜΠΑ ειναι και αυτο το φοβερο πεταλακι

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλο delay χωρις πολλα μπλιμπλικια , εγω προσφατα ακουσα το mxr carbon copy . Και πραγματικα μου φανηκε απιστευτα καλο . Η τιμη του λιγο τσιμπιμενη στην Ελλαδα και Thomann  αν σκεφτεις οτι πανω κατω με αυτα τα λεφτα παιρνεις το dd-7 και το hardwire  που εχει διαφορα αλλα modes , αλλα στο  ebay  το βρισκεις καινουργιο 100 ευρω . Το ακουσα πλαι πλαι με το memory boy και το t-rex duck dail tail και στον τομεα analog ηταν το πιο καλο ζεστο στα αυτια μου . Η ελλειψη tap tempo προσωπικα δεν με χαλαει , ηδη το εχω στη λιστα αγορας μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(προσωπικα delay ΧΩΡΙΣ tap tempo δεν θα επαιρνα ποτε μου)

 

 

Αυτό το υπογράφω. Το tap tempo στο delay δεν είναι πολυτέλεια, είναι αναγκαιότητα. 

 

Μία ερώτηση που δεν κάνει ποτέ κανένας και για μένα από εκεί ξεκινούν όλα: πόσα χρήματα διαθέτεις;

 

Τα BOSS είναι πολύ καλά σε ήχο και αξιόπιστα, η TC El. τώρα τελευταία βράζει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα... Εμένα προσωπικά με έχει βολέψει τρομερά το Nova Repeater της TC  και θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα για κάποιον που θέλει ένα ευέλικτο all-around και καλοκατασκευασμένο delay, χωρίς περίπλοκα μενού. Αλλά αν έχεις και 300 ευρώ να δώσεις υπάρχει και η Strymon... Εγώ πήρα και το Brigadier της Strymon με σκοπό να πουλήσω το Repeater και στο τέλος τα λατρεύω και τα χρησιμοποιώ και τα 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το υπογράφω. Το tap tempo στο delay δεν είναι πολυτέλεια, είναι αναγκαιότητα. 

έχοντας κάνει κάποιες αλλαγές στο rig μου τελευταία, θα συνδιαφωνήσω (;D) : είναι απαραίτητο να έχεις τουλάχιστον ένα με tap tempo, αλλά μπορείς να έχεις δύο delays (προσωπικά χρησιμοποιώ πλέον ένα αναλογικό χωρίς και ένα πσηφιακό, με tap tempo) στο rig σου. Θαρρώ πως με ~200 ευρώ το πετυχαίνεις αξιοπρεπέστατα με ένα MXR ή EHX και ένα Boss, μεταχειρισμένα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης με 180-200 ευρω βρισκεις πλεον μεταχειρισμενες BOSS πεταλιερες GT8 & VOX TL LE   που τρωνε για..πρωϊνο οτιδηποτε πεταλακι delay κυκλοφορει... ;D...οποτε και μονο για delay να τις παρεις αξιζει τον κοπο...αλλα βεβαια για εσενα ειναι overkill...αν ομως  καποιος εχει περισσοτερες απαιτησεις λενε πολυ μια και πολλους ηχους εχουν και φοβερα παραμετροποιησημες ειναι και εχουν και tap tempo-expression pedal κτλ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου