Προς το περιεχόμενο

The river of the night


happydreamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες/καλησπέρες!

Ένα κομμάτι που μέχρι χθες ήταν στο στάδιο της ακουστικής και επιτέλους αξιώθηκα να ολοκληρώσω. Για πείτε γνώμες.

the_river_of_the_night-01.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι μου άρεσε. Λίιιγα "έξω" της φωνής, ο ήχος της dist rythm κιθάρας, τα απλά σολάκια (δώσε λίγο περισσότερη προσοχή βρε, κουρασέ το ακόμα λίγο... ::) :)), ίσως και ο τρόπος που τραγουδάς (πομπώδη, αλλά αυτή είναι προσωπική μου γνώμη...), δεν είναι ικανά να "αμαυρώσουν" το πολύ καλό σύνολο!                       

        Ψιλοάσχετο, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι μέχρι αυτήν την ώρα που γράφω, 88 άτομα έχουν κατεβάσει-ακούσει το άσμα σου και μόνο δύο (οι γνωστοί-άγνωστοι  :P :-X ;D ) έχουμε γράψει.....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες/καλησπέρες!

Ένα κομμάτι που μέχρι χθες ήταν στο στάδιο της ακουστικής και επιτέλους αξιώθηκα να ολοκληρώσω. Για πείτε γνώμες.

 

Ωραίος ο παίκτης. Απλό, λιτό, οικογενειακό το άσμα σου. Άμα το μιξάρεις λίγο καλύτερα και φτιάξεις λίγο τις εντάσεις φωνής/κιθάρας άνετα το παίζει ο kiss τις μεγάλες ώρες.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοάσχετο, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι μέχρι αυτήν την ώρα που γράφω, 88 άτομα έχουν κατεβάσει-ακούσει το άσμα σου και μόνο δύο (οι γνωστοί-άγνωστοι  :P :-X ;D ) έχουμε γράψει

90 άτομα.

Τις 80 φορές το κατέβασε μόνος του. ;D ;D ;D

 

Λοιπόν σοβαρά τώρα κυρ happydreamer μου.

 

Το κομμάτι είναι πάρα πολύ ωραίο (αν και η εισαγωγή μου φάνηκε κάπως ... off).

 

Όμως ...

 

1. Δυνάμωσε την φωνή. Είναι κρίμα να την αφήνεις στην σπηλιά πνιγμένη από κιθάρες.

 

2.  Έχεις ένα πολύ προσωπικό ύφος που τραγουδάς (θυμίζει κάτι cure-οειδές και είναι πολύ ωραίο), όπως είναι πολύ ωραία η αλλαγή σε distorted κιθάρα στα ρυθμικά.

 

Αναρωτιέμαι όμως (επειδή κολλάει και το ύφος) πώς θα είχαν φτιάξει το κομμάτι αυτό πχ οι Evanescence.

Με πολύ μεγαλύτερες "διαφορές" ηχητικά ανάμεσα στο ακουστικό και στο distorted μέρος υποθέτω (πάντα).

Μπορεί να μην σου αρέσει η συγκεκριμένη μπάντα (και να με βρίζεις τώρα), αλλά θα πρότεινα μια δοκιμή.

Εκεί που μπαίνει το βρωμοκίθαρο ρυθμικά, να είναι πολύ βρωμοκίθαρο (αν είναι δυνατόν και με χαμηλότερο κούρδισμα), και τα τύμπανα πολύ πιο "in your face".

 

Αν το κομμάτι δεν μου άρεσε τόσο πολύ, δεν θα έγραφα τίποτα από όλα αυτά. :)

 

ΕΥΓΕ!

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τα παιδιά!

τα απλά σολάκια (δώσε λίγο περισσότερη προσοχή βρε, κουρασέ το ακόμα λίγο..[/left]

Το παλεύω, Φώτη. Το έχω καθυστερήσει αρκετά με την κιθάρα για κάποιο λόγο που ούτε εγώ καταλαβαίνω.

Λίιιγα "έξω" της φωνής

Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ, ο χρόνος που έχω ησυχία ώστε να γράψω φωνητικά είναι σπανιοτατος και ελάχιστος κάθε φορά, οπότε είμαι με τη ψυχή στο στόμα. Κανονικά, θέλουν ξαναγράψιμο αν ρωτάς εμένα, αλλά μέχρι να βρω ξανά ευκαιρία...καλό καλοκαίρι! Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τα καλά σου λόγια. Πάντα πολύτιμη η γνώμη σου. :)

  Ψιλοάσχετο, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι μέχρι αυτήν την ώρα που γράφω, 88 άτομα έχουν κατεβάσει-ακούσει το άσμα σου και μόνο δύο (οι γνωστοί-άγνωστοι  :P :-X ;D ) έχουμε γράψει.....![/left]

Πες τα ντε!

Ωραίος ο παίκτης. Απλό, λιτό, οικογενειακό το άσμα σου. Άμα το μιξάρεις λίγο καλύτερα και φτιάξεις λίγο τις εντάσεις φωνής/κιθάρας άνετα το παίζει ο kiss τις μεγάλες ώρες.  ;D

Δυσκολεύομαι να το πάρω σαν κοπλιμέντο αυτό...  :P  Σοβαρά τώρα, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

 

90 άτομα.

Τις 80 φορές το κατέβασε μόνος του. ;D ;D ;D

 

Λοιπόν σοβαρά τώρα κυρ happydreamer μου.

 

Το κομμάτι είναι πάρα πολύ ωραίο (αν και η εισαγωγή μου φάνηκε κάπως ... off).

 

Όμως ...

 

1. Δυνάμωσε την φωνή. Είναι κρίμα να την αφήνεις στην σπηλιά πνιγμένη από κιθάρες.

 

2.  Έχεις ένα πολύ προσωπικό ύφος που τραγουδάς (θυμίζει κάτι cure-οειδές και είναι πολύ ωραίο), όπως είναι πολύ ωραία η αλλαγή σε distorted κιθάρα στα ρυθμικά.

 

Αναρωτιέμαι όμως (επειδή κολλάει και το ύφος) πώς θα είχαν φτιάξει το κομμάτι αυτό πχ οι Evanescence.

Με πολύ μεγαλύτερες "διαφορές" ηχητικά ανάμεσα στο ακουστικό και στο distorted μέρος υποθέτω (πάντα).

Μπορεί να μην σου αρέσει η συγκεκριμένη μπάντα (και να με βρίζεις τώρα), αλλά θα πρότεινα μια δοκιμή.

Εκεί που μπαίνει το βρωμοκίθαρο ρυθμικά, να είναι πολύ βρωμοκίθαρο (αν είναι δυνατόν και με χαμηλότερο κούρδισμα), και τα τύμπανα πολύ πιο "in your face".

 

Αν το κομμάτι δεν μου άρεσε τόσο πολύ, δεν θα έγραφα τίποτα από όλα αυτά. :)

 

ΕΥΓΕ!

 

Αυτό που με εκπλήσσει κάθε φορά που ανεβάζω κομμάτι εδώ, είναι οι διάφοροι συνειρμοί που κάνει ο κάθε ακροατής, που κάθε φορά είναι εντελώς άσχετοι με αυτό που είχα εγώ στο μυαλό μου. Δεν το λέω αρνητικά αυτό, αντιθέτως, είναι πολύ ενδιαφέρον. Ας πούμε ποτέ δεν θα το συσχέτιζα το συγκεκριμένο με evanescence. Αφαιρώντας πάντως τη συγκεκριμένη μπάντα, καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά δεν ξέρω αν θα το ήθελα σε τέτοιο στυλ. Πάντως δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Όσο για τη φωνή ότι είναι θαμμένη, έχεις δίκιο, γι' αυτό και το έφτιαξα κάπως νομίζω και το παραθέτω. Χαίρομαι που σου άρεσε και σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές!

the_river_of_the_night-02.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναέγραψα τα φωνητικά γιατί δεν παλεύονταν και, for what it's worth, το παραθέτω. Αν έχει κανείς κάτι να παρατηρήσει, feel free.

the_river_of_the_night-1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ακουστικά που το άκουσα σε Α-Β ακρόαση με το πρώτο, στο θέμα παραγωγή είσαι πολλά κλικ πιο πάνω.....όσον αφορά την φωνή, πολύ καλύτερα τώρα!         

  Αυτό πάντως

ο ήχος της dist rythm κιθάρας

  δεν το έφτιαξες.......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου