Προς το περιεχόμενο

Fender HotRod DeVille 2x12 ή 4x10


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στα πρόθυρα αγοράς ενισχυτή, και έχω την εξής απορία:

Εχω απορρίψει Marshall, διαθέτω το πολύ μέχρι 1200ευρω , θέλω λάμπα, και ωραία ΚΑΘΑΡΑ, παίζω με Gibson Les Paul.

¶κουσα τον Fender DeVille 4x10 και νομίζω πως ικανοποιεί όλες τις προδιαγραφές. Κατ'αρχήν θα'θελα προτάσεις για άλλους ενισχυτές σε αυτό το είδος (ξερετε που μπορώ να ακούσω άμεσα τον Vox AC 15 ή 30 ? ) αλλά και να με κατατοπήσετε σχετικά με την επιλογή DeVille 2x12 ή 4x10.

Τι διαφορές έχουν ??

Επίσης ο ενισχυτής θα χρησιμοποιθεί κυρίως σε πρόβα και σε σπίτι. μήπως είναι πολλά τα 60W ? Να κοιτάξω τον 112 40W ή δεν αξίζει ?

 

----------------------

www.intravenus.gr

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* συμφωνώ απόλυτα με τον feather

2x12 , 4x10 δε λέει για σπίτι.Ή θα επισκέπτεσαι συχνά τον ωρυλά ή το κρατητήριο...ή και τα δύο :D

* επίσης συμφωνώ με την απόρριψη του Marshall γιατί μέχρι τα 1200€

δεν πιστεύω ότι αξίζει κάποιο μοντέλο.Αν θες κάτι καλό από Marshall ανεβαίνει πολύ η τιμή(εκτός αν βρεις μεταχειρισμένο).

* Όσο για τον Fender που λες νομίζω ότι δεν είναι ο τέλειος συνδυασμός

με μία Les Paul(προσωπική μου άποψη) μόνο αν γουστάρεις πολύ SRV φάση πράγμα που μου φαίνεται απίθανο με την κιθάρα που έχεις.

* Vox AC-30 αποκλείεται να βρεις με 1200 € ίσως μόνο τον AC-15 μεταχειρισμένο αλλά δύσκολα. Αν βρεις πάντως και είναι σε καλή κατάσταση μη νομίζεις ότι επειδή λέει 15 W δεν μπορεί να παίξει δυνατά (μιλάμε για λαμπάτο τάξης Α)

* Λοιπόν θα σου προτείνω τους καλύτερους κατά τη γνώμη μου σε αυτά ή και λιγότερα χρήματα για τη χρήση που λες πάντα...

1. Peavey Classic

Μη σε παρασύρει το όνομα ότι θα ακούγεται σαν μπρίκι.Για τα χρήματά τους

είναι υπέροχοι...Καθαρά και βρώμικα μοιάζουν λίγο με Vox

Classic 30 =550€

Classic 50 =750-800€

(οι τιμές είναι στο περίπου)

medium gain βρώμικα (δε θα παίξεις metal με αυτό εδώ εκτός αν βάλεις κανένα μεταλοπέταλο στην είσοδο)

ικανοποιητικό reverb

2. Traynor Custom Valve 40 W=800-850€

Λίγοι το ξέρουν αυτό το μυστικό από τον Καναδά

Υπέροχα Καθαρά Fender Βρώμικα Vintage Marshall

medium gain

πάρα πολύ καλό reverb

*Αγοράζεις έναν από τους δύο για χρήση στο σπίτι (προτείνω Traynor) και με τα χρήματα που σου μένουν παίρνεις και μία καμπινούλα 2x12 αν πας για live σε μεγάλο μαγαζί

3. ENGL Thunder 50W ή Screamer 50W (δες thomann τους έχει πάνφθηνα γιατί στην Ελλάδα 950€ ο φτηνότερος)

Ο Screamer είναι πιο ευέλικτος=ακριβότερος (ξεχωριστό EQ για κάθε κανάλι)

Ωραία καθαρά (μοιάζουν με Fender αλλά έχουν τη δική τους ταυτότητα)

Βρώμικα 2 κανάλια medium-high gain ,με δική τους ταυτότητα αλλά προς το Marshall-Boogie ίσως)

*Κάνει τα πάντα και σπίτι(θα φωνάζουν οι γείτονες όμως) και live χωρίς ανάγκη για καμπίνα

 

εκτός από αυτούς κοίτα στο Vibrato στην Τοσίτσα για μεταχειρισμένους (όχι παιδιά δε δουλεύω εκεί ούτε τον έχω φίλο :!: )

 

Ουφ... αυτά ελπίζω να βοήθησα πάω να ξεκουραστώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έξω από τις προτιμήσεις σου, αλλά ρίξε μία ματιά και στον

 

Tech21 Trademark 60

 

Δεν είναι λάμπα, αλλά είναι διαμάντι, και γλυτώνεις τα μισά λεφτά.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και επαυξάνω για τον "Tech21 Trademark 60", πάρα πολυ καλός ενισχυτής με αίσθηση λάμπας, ελαφρύς για μεταφορά, DI Out αν χρειαστεί να μπείς σε κονσόλα και ποιότητα Tech21.

 

Επίσης ο "HotRod Deluxe" είναι πολυ καλός αν σου αρέσει ο Fender ήχος. Πολύ καλά καθαρά.

 

Και τελειώνοντας -μην αρχίσετε να βαράτε- θα πρότεινα τον "Roland Cube-60". Εχω τον Cube-30 και εχω εντυπωσιαστεί απο την ποιότητα στα καθαρά και crunch. Θα μπορούσες ίσως να τον ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα έρευνα αγοράς σήμερα. ¶κουσα τον Traynor. Πολύ καλός αλλά δεν έχω ακούσει τον HotRod 112 για να μπορώ να συγκρίνω. Νομίζω πως θα καταλήξω σε έναν απ'τους δύο.

Επίσης βρήκα μεταχειρισμένο τον MesaBoogie blues-κατι 40W (καπως έτσι μου τον είπαν) 1300euro. μηπως ξερετε τι περίπτωση είναι ? αν και εχω ανασφάλειες οσον αφορα μεταχειρισμένους ενισχυτές.

 

----------------------

www.intravenus.gr

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον fender deville 2x12 kai είναι υπερβολικά δυνατός πάνω από το ένα σε πρόβα δεν παίζω και έτσι δεν απολαμβάνω τις λάμπες, σου προτείνω 15 ή 30 watt.

ξέχασα να σου πω ότι δεν κουβαλιέται ούτε με σφαίρες.

η επιλογή δικιά σου, καλο είναι να πετύχεις και πρακτικότητα και ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινω εναν ενισχυτη που ειναι στην ιδια σειρα με τους de ville 212 και 410 γιατι οντως 40 και 60 βατ για σπιτι εναι πολλα.

 

το blues junior 15 w all tube ιδανικο και για τις δυο χρησεις που θελει ενας κιθαριστας. τιμη καταλογου γυρω στα 600 Ευρω. σε λιγο καιρο δυστυχως θα βγαινει μονο made in Mexico.

 

αν διαθετεις 1200 ευρω μπορεις να παρεις τον deluxe reverb 22 w all tube που ειναι πιο vintage και ταιριαζει επισης πολυ με τον ηχο της les paul.

 

ακουσα επισης και τον vox valvetronix 30 w = πολυ καλος για τα μολις 270 ευρω τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο:

Αν πάρω τον Hot Rod Deluxe 40W ποιον να επιλέξω? Υπάρχει ο κανονικός με το EMINENCE SPEAKER (983ευρώ) και ο Limited Edition με JENSEN SPEAKER (1150ευρω).

Αξίζει η διαφορά ? Κατα τ'αλλα είναι ίδιοι.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν εχεις τη τυχη να τους εχεις μπροστα σου και να τους δοκιμασεις και τους δυονομιζω οτι δεν πρεπει να σου προτεινει ο οποιοσδηποτε το οτιδηποτε...

 

το αυτι σου θα ειναι σιγουρα ο καλυτερος κριτης.

 

επιμενω ομως οτι 40 βατ για το σπιτι θα ειναι τουλαχιστο πολλα και δεν θα τον ευχαριστηθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Ηοt Rod Deluxe είναι κατά τη γνώμη μου ο ιδανικός ενισχυτης για τα Ελληνικά δεδομένα.Πολύ δυνατος,καθαρός και ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ!

Εχω ένα κάρο ακριβους ενισχυτές αλλα ζωντανά χρησιμοποιώ τον HRD 99 φορές στίς 100!

Κοίτα και τον Peavey Classic DELTA BLUES έχει 15" ηχείο,τρέμολο ,reverb και 2 κανάλια.Εκπληκτικός ενισχυτής (όπως άλλωστε και όλη η σειρά classic) για τα λεφτά του.

Το Eminence το προτιμώ από το Jensen γιατι έχει πιο πολλά βατ και μενει πιο καθαρό κάτι που θα σου χρειασθεί με τη LES PAUL.......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου