Προς το περιεχόμενο

Τοποθετηση ηχειων για live


dmarin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Εχω δυο ηχεια Ev Zxa5 90x50 με τα οποια παιζω εδω και χρονια σε διαφορα live. Εχοντας μονο δυο ηχεια το στησιμο ειναι ευκολο καθως τοποθετω ενα αριστερα και ενα δεξια απο την μπαντα και ολα οκ. Θελω να παρω αλλα δυο ηχεια ιδια γιατι οι αναγκες σε ενταση αυξηθηκαν για να καλυψω πιο μεγαλες δουλειες και εχω δυο αποριες.

 

1) Τα ηχεια που ηδη εχω εχουν διασπορα 90χ50 μοιρες. Αυτο αφορα την κορνα; Δηλαδη τί γωνια θα καλυπτουν τα πριμα ή και το γουφερ;; Υποψιν οτι τα συγκεκριμενα ηχεια βγαινουν και σε 60χ60. Εαν τα κανω 4, το σωστο πιο ειναι να παρω αλλα δυο 90χ50 ή 60χ60;

 

2) Οσον αφορα την τοποθετηση (αναφερομαι σε 4 ηχεια) φυσικα θα μπουνε 2 αριστερα και 2 δεξια αλλα πως; Κολλητα το ενα διπλα στο αλλο με μια μικρη κλιση ή σε καποια αποσταση;;

 

Παρακαλω τα φωτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Η διασπορά αφορά την κόρνα. Προσωπικά θα προτιμούσα αυτά με την μεγαλύτερη διασπορά για αυτονόητους λόγους. Δηλαδή τα 90Χ50.

2. Ως προς την τοποθέτηση ανάλογα με τον χώρο και το κοινό. Καλό είναι να μην μπαίνουν μαζί καθως έτσι θα "ξυρίζουν το μαλί" των κοντινών ακροατών, στην προσπάθεια να παίξουν δυνατά για να ακουστούν στους πίσω. Ιδανικά λοιπόν θα πρέπει να τα μοιράσεις τα 2 απο τα 4 πιο κοντά στους πίσω, φροντίζοντας ταυτόχρονα να μην υπάρχει μεγάλη απόσταση που μπορεί να προκαλέσει διαφορές φάσης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου