Προς το περιεχόμενο

Ακριβή Ψηφιακή Drums η Ακριβή Φυσική Drums για Studio



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι στην φάση που φτιάχνω ένα νέο studio ηχογραφήσεων στο Χαλάνδρι. Δεν μπορώ να αποφασίσω για την επιλογή των drums, για αυτό ρωτάω τους drummer του forum. Η πολύ καλή Roland TD-20KX θα σας άρεσε για τις ηχογραφήσεις παιδιά ; Ή θα προτιμούσατε μια πολύ καλή φυσική drums;

 

Για βοηθήστε με γιατί θα πρέπει να αποφασίσω και εγώ τι να κάνω γιατί έχω καεί τις τελευταίες ημέρες. Και σας περιμένω να γράψετε κιόλας !!!

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μένα το μόνο σίγουρο είναι οτι θα έβαζα 100000% φυσική ντράμς με ένα καλό σετ μικροφώνων!Νομίζω οτι δεν μπορεί τίποτα να την αντικαταστήσει.Επίσης το κόστος του TD20 είναι αρκετά μεγάλο και με τόσα λεφτά μπορείς να κάνεις εξαίρετη δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το μόνο σίγουρο είναι οτι θα έβαζα 100000% φυσική ντράμς με ένα καλό σετ μικροφώνων!Νομίζω οτι δεν μπορεί τίποτα να την αντικαταστήσει.Επίσης το κόστος του TD20 είναι αρκετά μεγάλο και με τόσα λεφτά μπορείς να κάνεις εξαίρετη δουλειά...

 

Ευχαριστώ μαν....πάτα και το κουμπάκι για την ψηφοφορία σε παρακαλώ !

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα προσωπικά δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης..

 

Φαντάζομαι ότι ένα τόσο καλό ψηφιακό σετ θα μπορεί να κάθεται πολύ εύκολα , πολύ καλά σε μία μίξη αλλά.. Είναι και λίγο η χαρά του ηχολήπτη (και στην μίξη και το recording ) όλη η υπόθεση (εντάξει όχι όλη αλλά καταλαβαίνεται τι εννοώ ) είναι τα τύμπανα.

Εξάλλου , φαντάζομαι αν ανοίγεις επαγγελματικά κάποιο studio θα έχεις επενδύσει πάνω στην ακουστική του χώρου σου και του live booth σου ας πούμε, κρίμα δεν είναι να μην ακούσεις τα φυσικά τύμπανα στον χώρο σου ??  :)

 

Εγώ δεν θα έβαζα ποτέ ψηφιακά πάντως , χάνεις την μισή χαρά πιστεύω  :) .

 

EDIT : Δεν είχα δει και την τιμή για τα TD-20  :o , με τόσα χρήματα πιστεύω θα έκανες υπέροχα πράγματα με φυσικό σετ  :). Επίσης, καλές δουλείες  :) :) :) .

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τη γνώμη μου:

Φυσικά τύμπανα ΕΝΝΟΕΙΤΕ και ένα καλό σετ μικροφώνων... Επίσης με trigger και προγραμματάκια κάνεις το φυσικό drum set ψηφιακό... Το αντίθετο δεν γίνεται...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στα φυσικά. Τρελό και το ΤΔ-20 δεν λέω, απίστευτο πράγμα για ηλεκτρονικά... αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με ένα καλό ακουστικό.

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την συμμετοχή σας. Ήθελα την άποψη των drummer. Στο εξωτερικό που ήμουν , είχα δει την TD 20 σε 3 studio που είχα πάει, και δούλευε αρκετά καλά και οι drummer το δέχονται στο εξωτερικό για λόγους ευκολίας.

 

Βέβαια συμφωνώ πως δεν συγκρίνετε με μια καλή φυσική. Και παίζει και το triggering μετά και όλα οκ εαν θες να κάνεις κάποιες αλλαγές.

 

Σας ευχαριστώ όλους. Βέβαια περιμένω και άλλες απαντήσεις καθώς το θέμα δεν έχει κλείσει ακόμη.

 

Καλημέρα σε όλους

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εαν πρεπει να πάρεις ένα απο τα δύο, πάρε ένα καλό ακουστικό (φυσικό) σετ drums. Ένας κακός drummer είναι το ίδιο κακός στα φυσικά όσο και στα ψηφιακά drums. Αν μπορείς να έχεις και ένα ψηφιάκό σετ, ακομα καλύτερα. Επίσης μη νομίζεις οτι το edting σε ένα midi track απο TD20 είναι πολυ πιο εύκολο απο 10 κανάλια audio drums.

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μη νομίζεις οτι το edting σε ένα midi track απο TD20 είναι πολυ πιο εύκολο απο 10 κανάλια audio drums.

 

Το γνωρίζω πολύ καλά....

 

Το ερώτημα γενικά μπήκε γιατί εγώ βασικά χάθηκα λόγο του ότι στο εξωτερικό όπως είπα και σε προηγούμενο post δούλευαν την TD 20 με μεγάλη ανταπόκριση από τους drummer και ήθελα να μάθω και εδώ τι απήχηση θα είχε ένα τέτοιο εγχείρημα !!!

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να σου απαντησουν οσοι εχουν ηχογραφησει, αφου το στουντιο λες ειναι  για ηχογραφησεις και οχι για προβαδικο. Εγω δεν εχω αυτη την εμπειρια . Αλλα ειπα να σου γραψω την ταπεινη μου γνωμη.

 

Εχω το ΤD9 . Για ηχογραφησεις σε στουντιο, ολοι εδώ προτιμουν τα φυσικα σετ.

Όμως  όταν παω σε προβαδικα η σε στουντιο φιλων, κάθε φορα σκεφτομαι ότι θαθελα να ειχα το δικο μου e-drum σετ μαζι μου. Και το σκαμπω μου. Είναι ένα θεμα ‘κολληματος’ μαλλον. Δικο μου σαφως. Τελειως προσωπικο θεμα και τελειως προσωπικη γνωμη.  Aπό το υψος των Toms μεχρι τις αποστασεις μεταξυ των crash.

 

Και μαλλον είναι πιο ευκολο και γρηγορο να αλλαξεις τις θεσεις στα φυσικα για τον κάθε ντραμμερ ξεχωριστα. Συμπερασμα: Παρε TD9 (που είναι πιο φθηνο από το 20) και ένα φυσικο σετ !!

 

Θαθελα να ψηφισω , αλλα εχεις μονο δυο επιλογες στην ψηφοφορια.

Και περιμενε, θα σου απαντησουν και οι πιο εμπειροι .  Ειναι πρωι ακομα. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου