Προς το περιεχόμενο

Gibson SG STANDARD ή Gibson LP STUDIO ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΝΤΕΛΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ.... ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ  STANDARD KAI STUDIO...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ,

ΜΙΧΑΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βασικά sg και lp είναι διαφορετικές κιθάρες και οι διαφορές τους είναι πολλές καθώς η μία είναι ταυράκι και η άλλη les paul. Θα βρεις με ένα search πολλά στοιχεία για αυτές τις κιθάρες αλλά νομίζω και ένα θέμα παρόμοιο με το δικό σου(ή ιδιο)(νομίζω). Και κυρίως πας δοκιμάζεις και βλέπεις!!! Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σ' αρέσει να παίζεις με SG παίρνεις SG...Αν σ αρέσει η LP παίρνεις LP....Αυτό είναι το κίνητρο για μένα

Τις ηχητικές διαφορές τις μοντάρεις με τον ενισχυτή σου....Κοίταξε όμως και ποιά σε βολέβει περισσότερο (αν και με τον καιρό συνηθήζεις) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kata ti gnwmi mou mia apo tis megaluteres diafores tous einai i eukolia sto paiximo!!apo kataskeuis stin sg mporeis na paixeis pio grigora kai se pio xamila tasta....an fusika einai auto kati pou theleis....se pollous kitharistes aresei to 50s profile neck tis les paul studio kai to stivaro kratima...(enas apo autous eimai kai egw)megalo thema einai episis kai i emfanisi.....kathws egw protimw to sxima tis les paul kai to carved top!!!dialegeis dokimazeis kai analoga pratteis!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση ειναι μια για μενα..

Gibson SG std..

Θεωρω τη σειρα Studio πολυ μετρια και τουλαχιστον 3 που εχουν πεσει στα χερια μου δε λεγανε..

Τωρα και σαν κατοχος SG standard τωρα ,αλλα και SG special και Epiphone SG παλαιοτερα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

Βεβαια να μη ξεχναμε οτι καθε αυτι και καθε χερι ειναι διαφορετικο ,οποτε ακου και μετα αποφασιζεις..

Ουτος ή αλλος ειναι κιθαρες που ευκολα μπορει καποιος να βρει σε ελληνικα μαγαζια για να δοκιμασει..

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα δικά μου αυτιά μιλάς ουσιαστικά για δύο ίδιες ηχητικά κιθάρες (όταν φοράν ίδια ηλεκτρικά), με άλλο σχήμα...

 

Και οι δύο είναι πιο "μεσαίες" απο μια Les Paul Std. Και στις δύο περιπτώσεις πρόκειται για "φθηνα" μοντέλα (μόνο κατά την άποψη της Gibson), στα οποία υπάρχουν κάποια πολύ κακά κομμάτια και θέλει πολύ καλή ακρόαση, σε καθαρό ενισχυτή.

 

Κυρίως θα πρέπει να διαπιστώσεις αν η κιθάρα έχει το sustain που πρέπει, δηλ. άπειρο. (9 στις 10 Gibson που καλύπτουν αυτό το κριτήριο παίζουν και αξιοπρεπώς, η κιθάρα θα πρέπει να έχει sustain ακόμα και ακουστικά, μην την δοκιμάσεις σε high gain - εκεί έχουν ακόμα και οι...φενδερ). Δεύτερον να μην είναι "πνιγμένη" στα μπάσα, (αλλά κοιτα και τις χορδές μήπως την αδικούνε).

 

Η δουλειά στα τάστα και η ποιότητα της ταστιέρας θα πρέπει να προσεχτεί γιατί έχω δει κάποια πολύ άσχημα παραδείγματα σε αυτά τα μοντέλα.

 

Κατα τ' άλλα διαλέγεις. Εγώ θα άκουγα όλες τις Studio και SG που θα μπορούσα (αλλά όλες), και θα αποφάσιζα. Σαν κιθάρες στο ξαναλέω, είναι ηχητικά ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες μιλαμε για 2 τελειως διαφορετικα σχηματα.

 

Η μια,SG,σου επιτρεπει περισσοτερο modern like παιξιμο(οποιος θελει το συζηταμε),ειναι αρκετα πιο ελαφρια,ειναι περισσοτερο εργονομικη(ανετη στο ορθιο,το δεξι χερι "ξεκουραζεται" καλυτερα στο σωμα κ πολλα αλλα) κ εχει κ καλη τιμη.

 

Η αλλη,LP,δεν ειναι τοσο εργονομικη,ειναι ακριβοτερη αλλα για πολλους ομορφοτερη(!),ηχητικα μοιαζουν(αν κ ειναι περισσοτερο θεμα μαγνητων) κ τελος βαρυτερη αλλα με λιγο καλυτερο balance στο ορθιο(αν κ γενικοτερα λιγοτερο βολικη!)

 

Εαν μπερδευτηκες τοτε να πας να τις δοκιμασεις :) Απλα κ ομορφα :D

 

Ψηφιζω SG standard

DSC01410.JPG.229eec078d29ffab04ebf761fe7f527d.JPG

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικά μου αυτιά μιλάς ουσιαστικά για δύο ίδιες ηχητικά κιθάρες (όταν φοράν ίδια ηλεκτρικά), με άλλο σχήμα...

Και οι δύο είναι πιο "μεσαίες" απο μια Les Paul Std. Και στις δύο περιπτώσεις πρόκειται για "φθηνα" μοντέλα (μόνο κατά την άποψη της Gibson), στα οποία υπάρχουν κάποια πολύ κακά κομμάτια και θέλει πολύ καλή ακρόαση, σε καθαρό ενισχυτή.

Κυρίως θα πρέπει να διαπιστώσεις αν η κιθάρα έχει το sustain που πρέπει, δηλ. άπειρο. (9 στις 10 Gibson που καλύπτουν αυτό το κριτήριο παίζουν και αξιοπρεπώς, η κιθάρα θα πρέπει να έχει sustain ακόμα και ακουστικά, μην την δοκιμάσεις σε high gain - εκεί έχουν ακόμα και οι...φενδερ). Δεύτερον να μην είναι "πνιγμένη" στα μπάσα, (αλλά κοιτα και τις χορδές μήπως την αδικούνε).

Η δουλειά στα τάστα και η ποιότητα της ταστιέρας θα πρέπει να προσεχτεί γιατί έχω δει κάποια πολύ άσχημα παραδείγματα σε αυτά τα μοντέλα.

Κατα τ' άλλα διαλέγεις. Εγώ θα άκουγα όλες τις Studio και SG που θα μπορούσα (αλλά όλες), και θα αποφάσιζα. Σαν κιθάρες στο ξαναλέω, είναι ηχητικά ίδιες.

+10000 Επιβεβαιώνω ..τα όργανα είναι πολύ κοντά...η Studio έχει καλύτερο clean ,η SG είναι καλύτερη βρωμιάρα..τα ίδια ηλεκτρικά φοράνε και σε μερικές περιπτώσεις είναι καλύτερες και απο LP Standard (..ανάλογα το κομμάτι)...

όχι δεν είναι καλυτερη η μία απο την άλλη..είναι και θέμα άνεσης,οι Les Paul δεν είναι ότι καλύτερο σε αυτό το τομέα..Άσε που οι σύγχρονες studio όμως δεν είναι όπως ήταν πρίν απο 10-15 χρόνια..

Το σημαντικότερο είναι αυτό :

-- η κιθάρα θα πρέπει να έχει sustain ακόμα και ακουστικά --

--πρέπει να λαλάει μουγγή πάνω σου....--

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου