Προς το περιεχόμενο

Είναι δύσκολη η τρομπέτα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά και χρόνια πολλά σε όλους τους μουσικόφιλους εδώ που σας βρήκα!

 

Λίγα λόγια για μένα: Λατρεύω τη μουσική και το τραγούδι, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω την επιστήμη της μουσικής παρόλο που έχω καλό αυτί (από ότι μου έχουν πει μουσικοί..).

Μέχρι σήμερα, έχω καταπιαστεί κυρίως με κιθάρα και συγχωρδίες, αλλά δυστυχώς τα χέρια - δάχτυλά μου δε βοηθάνε καθόλου [κοντά και χοντρά]..

Επειδή χρόνια ήμουν αθλητής αντοχής, έχω πολύ καλό αναπνευστικό σύστημα και μια που μου αρέσει ο ήχος και η χροιά της τρομπέτας και των συναφών πνευστών οργάνων, είπα να σας ρωτήσω για να με καθοδηγήσετε σχετικά με τις απαιτήσεις κάτι τέτοιου και του υπόβαθρου που θα χρειαστεί..

Έχει πολύ θεωρία? Θέλει κυρίως εξάσκηση (π.χ. με το ειδικό ακροφύσιο)? κτλ κτλ...

Τι είδους μελέτη χρειάζονται τα πνευστά?

Χρειάζομαι άμεσα καθοδήγηση μπας και ασχοληθώ με κάτι που να μπορέσω επιτέλους να εκφραστώ μουσικά χωρίς να βασανίζομαι όπως με την κιθάρα (που δε φταίει και τιποτα..)..

Είμαι έτοιμος για τα "φώτα" σας!

Ευχαριστώ

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά και χρόνια πολλά σε όλους τους μουσικόφιλους εδώ που σας βρήκα!

 

Λίγα λόγια για μένα: Λατρεύω τη μουσική και το τραγούδι, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω την επιστήμη της μουσικής παρόλο που έχω καλό αυτί (από ότι μου έχουν πει μουσικοί..).

Μέχρι σήμερα, έχω καταπιαστεί κυρίως με κιθάρα και συγχωρδίες, αλλά δυστυχώς τα χέρια - δάχτυλά μου δε βοηθάνε καθόλου [κοντά και χοντρά]..

Επειδή χρόνια ήμουν αθλητής αντοχής, έχω πολύ καλό αναπνευστικό σύστημα και μια που μου αρέσει ο ήχος και η χροιά της τρομπέτας και των συναφών πνευστών οργάνων, είπα να σας ρωτήσω για να με καθοδηγήσετε σχετικά με τις απαιτήσεις κάτι τέτοιου και του υπόβαθρου που θα χρειαστεί..

Έχει πολύ θεωρία? Θέλει κυρίως εξάσκηση (π.χ. με το ειδικό ακροφύσιο)? κτλ κτλ...

Τι είδους μελέτη χρειάζονται τα πνευστά?

Χρειάζομαι άμεσα καθοδήγηση μπας και ασχοληθώ με κάτι που να μπορέσω επιτέλους να εκφραστώ μουσικά χωρίς να βασανίζομαι όπως με την κιθάρα (που δε φταίει και τιποτα..)..

Είμαι έτοιμος για τα "φώτα" σας!

Ευχαριστώ

 

Φίλε ,έπεσες σε θαλαμοφύλακα αγράμματο ;D

Δεν νομίζω ότι μετράει το να έχεις λεπτά και μακριά δάχτυλα, αυτά απλά είναι μια έξτρα βοήθεια ,μετράει το τι γουστάρεις και προσπαθείς .

όσο για τη τρομπέτα ,άλλοι είναι ειδικοί να σου πούνε 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κιθαριστας αλλα εχω αρχισει και μαθηματα τρομπετας .

η αισθηση  που εχω αποκομισει απο την τρομπετα ειναι :

μου δημιουργει χαλαρωση διοτι ολη αυτη η εκτεταμενη και στοχευμενη χρηση του αναπνευστικου συστηματος οδηγει μαλλον σε εκτονωση και σε ευνδυασμο οτι μαθαινεις να καταλαβαινεις την αναπνοη σου ,μπαινεις σε ζεν καταστασεις

βεβαια αν και εβγαλα σχετικα αμεσως την ¨πρωτη ¨ νοτα ,θα σε ταλαιπωρησει σιγουρα η διαδικασια παραγωγης ηχων μεσω του φυσηματος στο επιστομιο .βεβαια οργανο μαθαινεις ,οφειλεις να ταλαιπωρηθεις και λιγο .

χρησιμοποιεις τα τρια δαχτυλα του δεξιου σου χεριου για να σχηματισεις τις νοτες ,εκτος απο τις ανοιχτες βεβαια ,οπου απλα φυσας .ετσι δεν εχει τις τεχνικες λεπτομερειες που συναντας στην κιθαρα ,σε αρχικα τουλαχιστον επιπεδα(πιστευω οτι ισχυει και για ολα )

αρα ολη η μαγκια καταρχας ,ειναι να μαθεις να βγαζεις νοτες .τα δαχτυλα θα σε δεν εχουν το αυστηρο ρολο που εχουν στην κιθαρα .βεβαια ο ηχος του μουσικου βγαινει απο οτι εχει πανω του ,ακομα κι απο τις βλεφαριδες του .

εγω σου συστηνω οποσδηποτε να αρχισεις τρομπετα .θα σου αρεσει ,αρκει να εχεις υπομονετικους γειτονες(αν οχι φανταζομαι θα μπορεις να διαβαζεις στο ωδειο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις μέχρι ώρα απαντήσεις...

Καλά αρχίσαμε...

Πείτε πείτε για να ξεκινήσω....  ;D

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα το παλέψω γιατί με "τρώει" πολύ...  ;D

Βέβαια, η έρευνα αγοράς για μια αξιοπρεπή και ελκυστική για να ασχοληθώ τρομπέτα ήταν απογοητευτική για τον προϋπολογισμό μου..

Όπως έγραψα και στις αγγελίες, λοιπόν, ζητάω μεταχειρισμένη τρομπέτα Yamaha (ανεξαρτήτου μοντέλου) και σε χαμηλή τιμή, από κάποιον φίλο-φίλη που την παράτησε, για να αρχίσω την δική μου προσπάθεια με όσο γίνεται οικονομικό τρόπο..

Ευχαριστώ πολύ!!

Χρόνης

[email protected]

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλει υπομονή όπως όλα τα όργανα..

 

εγώ που .. δεν έχω  ;D  .. όποτε την έπιανα στα χέρια μου με έπιανε πονοκέφαλος

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε gerrard, λατρεύω τη μουσική, αλλά βλακωδώς (βλέπεις δε βρέθηκε ένας γνώστης να με καθοδηγήσει) πάλευα στην κυριολεξία με την κιθάρα [κλασική και ακουστική....].

Δε λέω, τέλεια η κιθάρα αλλά με τα δικά μου δάχτυλα είναι μαρτύριο, όσο θέληση κι αν έχω..

Κάποια στιγμή πρόσφατα υπερίσχυσε ευτυχώς η λογική και τώρα κάνω στροφή για αλλού..

Η τρομπέτα με συναρπάζει και παρόλο που δε γνωρίζω μουσική, λόγω καλού αναπνευστικού και καλού αυτιού  νομίζω ότι σιγά σιγά θα ανταπεξέλθω..

Στο κάτω κάτω θέλω να κάνω το ταξίδι.. Έτσι δεν είναι η μουσική?

Ωχ πήρα φόρα πάλι...Συγνώμη σε όλους...

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω, τέλεια η κιθάρα αλλά με τα δικά μου δάχτυλα είναι μαρτύριο, όσο θέληση κι αν έχω..

 

Μου έχεις μαυρίσει την ψυχή μου με τα δάχτυλα γιορτινές μέρες που ναι......Εντάξει και εγώ κοντά χοντρά έχω αλλά δε θα με εμποδίσει στο να μάθω να παίζω κάποιο όργανο.Η το χεις ή δεν το χεις,οπότε με ή χωρίς μακριά δάχτυλα δάχτυλα αν το χεις θα παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα που λες για τα δάχτυλά σου.. ανέβασε μια φωτό με έχει φάει η περιέργεια!!!

 

Για δες αυτόνε δω!

 

Επίσης για τρομπέτα υπάρχει ένας τύπος, Παράσχο τον λένε νομίζω στα Πατήσια κάπου και έχει καλά όργανα δικών του προδιαγραφών σε καλές τίμές.

 

 

Edit: ο Hiland έχει και περιορισμένη όραση αν δεν κάνω λάθος. Σου ανέβασα το ιθικό? :P ;D

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα που λες για τα δάχτυλά σου.. ανέβασε μια φωτό με έχει φάει η περιέργεια!!!

 

Για δες αυτόνε δω!

 

Επίσης για τρομπέτα υπάρχει ένας τύπος, Παράσχο τον λένε νομίζω στα Πατήσια κάπου και έχει καλά όργανα δικών του προδιαγραφών σε καλές τίμές.

Στο χρωστάω αλήθεια....Με λύτρωσες και μπορώ να κοιμηθώ επιτέλους ήσυχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου