Προς το περιεχόμενο

Λίπανση wah πεταλιού


panz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Εχω ένα dunlop (wylde) wah και όσο και να χαλαρώσω την διαδρομή του, εξακολουθεί και δεν είναι όσο μαλακό θα ήθελα. Έχετε καμιά ίδέα τι μπορώ να βάλω; Στα γραναζάκια του βλέπω έχει κάτι άσπρο για λιπαντικό που έχει ξεραθεί ολίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάλεις WD40 γιατί αντιθέτως προς την διαφήμιση της εταιρίας, δεν είναι καλό λιπαντικό. Η πρώτη του λειτουργία είναι της αφαίρεσης υγρασίας από επαφές. Αν θες καλό λιπαντικό δοκιμασμένο με άριστα αποτελέσματα και σε πιο ευαίσθητες χρήσεις όπως πχ. στα rollers και σε άλλα σημεία του tape echo μου (στην οποία χρήση το WD40 όχι μόνο απέτυχε παταγωδώς αλλά σκλήρυνε τις επαφές και τις... μπλόκαρε), βρες ένα κανονικό λιπαντικό με μικροσκοπικά κομματάκια teflon για αλυσίδες ποδηλάτων κλπ.

 

Βάλε στο Google "PTFE lubricant". Eγώ έχω αυτό: http://www.ebay.co.uk/itm/PEDROS-EXTRA-DRY-ALL-PURPOSE-LUBE-120ml-CYCLE-CHAIN-LUBRICANT-OIL-WITH-TEFLON-/221236448100

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το γρανάζι του ποτενσιόμετρου, άσπρο γράσο! Πήγαινε σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων και πες τους να σου δώσουν λίγο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται λιγο δυσκολο απο το γραναζι του ποτενσιομετρου και το thread του rocker να εχεις τοση πολυ αντισταση που να ειναι ενοχλητικη, βαλε γρασσο οπως ειπε ο προηγουμενος φιλος για να εισαι σιγουρος αλλα αλλου μαλλον ειναι το προβλημα, τσεκαρε το αξονακι που συγκρατη το rocker (το πανω μερος του πεταλιου με το κατω) εαν ειναι δυνατο χωρις το thread του γραναζιου να ερχεται σε επαφη με το γραναζι και βαλτου λιγο γρασσο ασπρο, επισης απο κατω απο το rocker  εχει ενα ελασμα πανω απο το αξονακι που ειπα πριν το οποιο σφιγγει απο την μεσα μερια του wah με βιδες και απ'εξω εχει παξιμαδια, εαν ειναι πολυ σφιγμενο θα σου δινει την αισθηση που σου δινει τωρα. Εαν η υπερβολικη αντισταση εν'τελει ερχεται απο το γραναζι ή και το pot τοτε μαλλον το pot εχει προβλημα. Επισης το wd-40 δεν θα σου κανει τιποτα ειναι πολυ ελαφρη λιπαντικο και πολυ περισσοτερο καθαριστικο, η WD-40 βγαζει και λιπαντικο για αλυσιδες ποδηλατων το οποιο θα ηταν ιδανικο αλλα επειδη ειμεθα Ελληναραδες αν πας σε ποδηλαταδικο να το αγορασεις μαλλον θα σε πιασουν εκ των οπισθεν ελαφρος κατω απο την μεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδηποτε λιπαντικο απο γρασσο μεχρι σπρει για αλυσιδες εως λαδι μηχανης θα σου κανει αυτο που θες...το γρασσο ειναι και για εμενα το καλυτερο...εγω στην κιθαρα μου στα σημεια που ακουμπανε οι χορδες με τα μεταλλικα hardware βαζω σπρει αλυσιδας οπως επισης και στα fine tuners στην κιθαρα που εχει floyd..!!

 

το γρασσο ειναι μεγαλης αντοχης λιπαντικο..κατι που πιστευω ειναι αυτο που θελεις γιατι δεν ειναι και το καλυτερο καθε τοσο να λυνεις και να δενεις το wah σου...

 

η απαντηση παντως του harrisxr650 παιζει να ισχυει πολυ περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ άπαντες. Θα ψάξω άσπρο γράσσο. Διευκρινιση πάντως όταν παίζω όρθιος είναι οκ!. Μόνο όταν καθομαι που πέφτει λιγότερο βάρος δε το κουμανταρω καλά. Εγώ είμαι ο παράξενος δηλαδή,  μη το βγάλω και μάπα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλου κακου τσεκαρε τον πυρο που συγκρατη το rocker γιατι ειναι σιδερενιος και ισως να εχει πιασει μακα η σκουρια και το ελασμα μηπως ειναι πολυ σφιχτο. Εαν δοκιμασεις με το χερι να κανεις την κινηση δεν θα πρεπει να εχει ιδιαιτερη αντισταση παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατω απο το rocker  εχει ενα ελασμα πανω απο το αξονακι που ειπα πριν το οποιο σφιγγει απο την μεσα μερια του wah με βιδες και απ'εξω εχει παξιμαδια, εαν ειναι πολυ σφιγμενο θα σου δινει την αισθηση που σου δινει τωρα.

 

πολλές φορές φταίει αυτό το σημείο που περιγράφει ο harrisxr650 (ιδίως αν ακούς και τριξίματα κατά την κίνηση).

 

Λίγη λίπανση εκεί ή / και ελάχιστο λασκάρισμα στις βίδες που συγκρατούν το έλασμα και θα είναι ΟΚ. Αν το παρακάνεις, δεν θα μπορείς να έχεις "parked wah" ήχους, δηλαδή να αφήνεις το rocker σε όποια θέση της διαδρομής θέλεις.

 

Σίγουρα η λίπανση του γραναζιού είναι ενδεδειγμένη.

Το να έχει "κολλήσει" το ποτενσιόμετρο μου φαίνεται λίγο απίθανο, τουλάχιστον τόσο όσο να δυσκολεύει την κίνηση του rocker. Αν φτάσει σ΄αυτό το σημείο λογικά δεν θα "παίζει" κιολας...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου