Προς το περιεχόμενο

Χρήση EQ πεταλιού


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τα eq πετάλια.

Φαντάζομαι η χρήση τους δεν είναι μόνο να διορθώνουν προβληματικές

συχνότητες στο mix κτλ., λογικά θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και creatively,

κάτι σαν ένα πιο εξελιγμένο tonestack ας πούμε.

 

Αυτό που θέλω, είναι να βγάλω από τον blues Jr αυτά τα καθαρά

που βγάζει ο Marshall όταν κατεβάζεις εντελώς τα mids...

Στον fender δεν μπορείς να "εξαφανίσεις" τα mids (τουλάχιστον στα αυτιά μου)

και θα ήθελα με κάποιο τρόπο να έχω και αυτό τον Marshall καθαρό ήχο

όταν παίζω με Les Paul.

Έχει βάση η λογική μου ή θα πετάξω τσάμπα ένα κάρο λεφτά..?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Y.Γ. Το πετάλι που σκέφτομαι είναι το empress paraEq

empress_paraeq_002.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Μιας και έχεις τον Blues Jr θα σου πρότεινα να αλλάξεις μεγάφωνο. Θα δεις τεράστια διαφορά. Το έκανε ένας φίλος και ο ενισχυτής έγινε πολύ καλύτερος. Πιθανώς να βρεις κάτι πιο κοντά στα γούστα σου. Τσέκαρε το παρακάτω άρθρο. Γιατί όσο και να πειράξεις ένα EQ, mesa boogie δε γίνεται  :P

 

http://billmaudio.com/wp/?page_id=295

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Μιας και έχεις τον Blues Jr θα σου πρότεινα να αλλάξεις μεγάφωνο. Θα δεις τεράστια διαφορά. Το έκανε ένας φίλος και ο ενισχυτής έγινε πολύ καλύτερος. Πιθανώς να βρεις κάτι πιο κοντά στα γούστα σου. Τσέκαρε το παρακάτω άρθρο. Γιατί όσο και να πειράξεις ένα EQ, mesa boogie δε γίνεται  :P

 

http://billmaudio.com/wp/?page_id=295

 

Καλημέρα φίλε

 

Τα έχω κάνει σχεδόν όλα τα Billm modes, έχω αλλάξει και το ηχείο με το cannabis rex.

Δεν έχω παράπονο από τον ενισχυτή, είναι κλάσεις ανώτερος από πριν

απλά ήθελα το tonestack του να έχει περισσότερες δυνατότητες στη διαμόρφωση του τελικού ήχου.

Γι'αυτό σκέφτομαι να πάρω λίγη βοήθεια από το πετάλι, απλά δεν ξέρω αν αυτή είναι η δουλειά

ενός eq πεταλιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πράγματι, το πετάλι EQ μπορεί να τονίσει ή να μαζέψει φασματικές περιοχές.

Η βασική διαφορά με τα κυκλώματα που κάνουν την αντίστοιχη δουλειά στους ενισχυτές κιθάρας είναι ότι είναι ανεξάρτητα και κατά κανόνα χρησιμοποιούνται ΠΡΙΝ το στάδιο της προενίσχυσης.

Το γεγονός ότι τα περισσότερα στοιχεία που μας ενδιαφέρουν (π.χ. λάμπες, μεγάφωνα, ταινίες κλπ) είναι μη-γραμμικά κάνει τη σειρά με την οποία επιδρούν στο σήμα να είναι καθοριστική. Σαν συμπέρασμα, ναι, θα αλλάξει η χροιά, αλλά ο ενισχυτής θα κρατήσει τα χαρακτηριστικά του, ιδιαίτερα αν τον πιέσεις.

Αυτό θα ισχύει για τον ίδιο λόγο που δεν μπορείς βάζοντας ένα EQ στη μίξη να κάνεις έναν τραγουδιστή να ακούγεται σαν κάποιον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γι'αυτό σκέφτομαι να πάρω λίγη βοήθεια από το πετάλι, απλά δεν ξέρω αν αυτή είναι η δουλειά

ενός eq πεταλιού.

Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιον εξομοιωτή πετάλι, όπως τα sansamp ή κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εμένα μου ακούγεται εξαιρετική ιδέα γιατί και να μην σου κάνει αυτό που θες ακριβώς, πάλι κάπου θα σε βοηθήσει. Βέβαια, καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις πρώτα με τον ενισχυτή σου για να δεις τί γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου