Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Windows - δε βλέπει σκληρό δίσκο


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα... εχω ενα προβλημα με τα windows xp του laptop μιας φιλης μου !!! Εχουμε και λεμε...Το laptop ασυζητητι χρειαζεται format και ξαναπερασμα των windows xp απο την αρχη... Το θεμα ειναι οτι βαζω το cd στην αρχη ...βγαζει την μπλε οθονη .... και ακολουθω τα βηματα οπως καθε φορα σε πολλα αλλα λαπτοπ οπου το εχω ξανακανει ουκ ολιγες φορες.... το ζητημα ειναι το εξης οτι οταν παταω το τελυταιο enter οπου θα αρχισει το format μου βγαζει ενα μυνημα πολυ περιεργο....

 

``setup did not find any hard disk drives installed in your computer .

 

Make sure any hard disk drives are powered on and properly connected

to your computer, and that any disk-related hardaware configuration is correc. This may inlolve running a manufacturer supplied diagnostic or setup program.``

Setup cannot continue. To quit Setup , press f3...

 

Προφανως το λαπτοπ εχει σκληρο δισκο και τα windows ανοιγουν κανονικα... Ομως το format δεν προχωραει... Μπορειτε να βοηθησετε ? Αν σας περασει απο το μυαλο να με ρωτησετε γιατι θελει format σας λεω πως ειναι επιτελικη αναγκη... Κολλαει , τις εχουνε περασει σπασμενα windows και τις εχουν κανει update και τις βγαζει διαφορα μυνηματα περι γνησιοτητας κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop έχει SATA δίσκο ο οποίος χρειάζεται drivers κατά την εγκατάσταση ώστε να τον δει ο installer των Windows.

 

Μπορείς να κάνεις αυτό το πράγμα με δύο τρόπους:

 

1) Κάποια στιγμή στην αρχή της εγκατάστασης σου βγάζει μήνυμα "Press F6 to load disk driver" ή κάτι παρόμοιο. Εκεί πατάς το F6 και θα πρέπει να βάλεις δισκέτα με τους οδηγούς, οπότε θα πρέπει να έχεις ένα USB floppy drive.

 

2) Υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται nLite και σου επιτρέπει να ενσωματώσεις οδηγούς σε ένα image εγκατάστασης. Φορτώνεις το image στον υπολογιστή, έχεις και τους οδηγούς, τα βάζεις μαζί και γράφεις ένα νέο CD εγκατάστασης.

 

Ή μπορείς πάντα να πας το μηχάνημα σε έναν τεχνικό να κάνει τη διαδικασία και να μην ασχοληθείς με τίποτε από αυτά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop έχει SATA δίσκο ο οποίος χρειάζεται drivers κατά την εγκατάσταση ώστε να τον δει ο installer των Windows.

 

Μπορείς να κάνεις αυτό το πράγμα με δύο τρόπους:

 

1) Κάποια στιγμή στην αρχή της εγκατάστασης σου βγάζει μήνυμα "Press F6 to load disk driver" ή κάτι παρόμοιο. Εκεί πατάς το F6 και θα πρέπει να βάλεις δισκέτα με τους οδηγούς, οπότε θα πρέπει να έχεις ένα USB floppy drive.

 

2) Υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται nLite και σου επιτρέπει να ενσωματώσεις οδηγούς σε ένα image εγκατάστασης. Φορτώνεις το image στον υπολογιστή, έχεις και τους οδηγούς, τα βάζεις μαζί και γράφεις ένα νέο CD εγκατάστασης.

 

Ή μπορείς πάντα να πας το μηχάνημα σε έναν τεχνικό να κάνει τη διαδικασία και να μην ασχοληθείς με τίποτε από αυτά.

 

Σε ευχαριστω πολυ αλχιμιστ... Το θεμα ειναι το εξης... το κοριτσι δεν εδωσει καποιο cd με τα drivers του pc... Οποτε που μπορω να τους βρω τους drivers τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ βασικα ναι ισως και να εχω καταλαβει τι γινεται... Εψαξα στο internet και βρηκα μια σελιδα οπου εβαλα το μοντελο του λαπτοπ και ειχε drivers οπου ελεγε οτι ειναι για αυτο το λαπτοπ(ας ελπισουμε να ειναι) . Μεσα σε αυτα που κατεβασα ειναι και ενα αρχειο που λεγεται

 

SATA_INtel_7.6.0.1011_XPx86.zip

 

το ξεκομπρεσαρισα και εχει δυο αρχεια μεσα τα οποια χρειαζονται ενα floppy disc για να εγγραφουν... Καταρχην ας ξεκινησουμε με τα βασικα... Ειναι αυτα τα αρχεια , αυτα που ζηταω ? Θα μου πεις που να ξερω ? Τουλαχιστον δειχνουν απο την συμποεριφορα τους οτι ειναι ? Και τελος υπαρχει τροπος να τα τρεξω χωρις το floppy disc ? Μηπως ειναι αυτο με το nlite ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aris 17561

Όλα τα laptop που έχω συναντήσει μέχρι σήμερα (και ειδικώς τα παλαιότερα) είχαν το δικό τους σετ δίσκων αποκατάστασης, από τους οποίους μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει πάλι το λειτουργικό αν χρειαστεί.

 

Χωρίς αυτούς τους δίσκους, δε θα ξεμπλέξεις εύκολα: ακόμη και αν κατορθώσεις να εγκαταστήσεις το λειτουργικό, θα σου λείπουν drivers για διάφορες μικροσυσκευές που έχει πάνω το laptop (π.χ. την κάρτα δικτύου). Οπότε, σου προτείνω να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία και να ζητήσεις το σετ δίσκων που σου λείπει. Το πιθανότερο είναι ότι θα το έχουν και θα στο δώσουν τιμής ένεκεν.

 

Η άλλη λύση είναι να μη βάλεις Windows XP αλλά μάλλον Windows 7, τα οποία περιλαμβάνουν από τη μάνα τους πολύ περισσότερους drivers (σίγουρα τον SATA που σου λείπει) και πιθανολογώ ευλόγως ότι θα περιλαμβάνουν και όλους τους υπόλοιπους που θα χρειαστεί το μηχάνημα μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aris 17561

Όλα τα laptop που έχω συναντήσει μέχρι σήμερα (και ειδικώς τα παλαιότερα) είχαν το δικό τους σετ δίσκων αποκατάστασης, από τους οποίους μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει πάλι το λειτουργικό αν χρειαστεί.

 

Χωρίς αυτούς τους δίσκους, δε θα ξεμπλέξεις εύκολα: ακόμη και αν κατορθώσεις να εγκαταστήσεις το λειτουργικό, θα σου λείπουν drivers για διάφορες μικροσυσκευές που έχει πάνω το laptop (π.χ. την κάρτα δικτύου). Οπότε, σου προτείνω να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία και να ζητήσεις το σετ δίσκων που σου λείπει. Το πιθανότερο είναι ότι θα το έχουν και θα στο δώσουν τιμής ένεκεν.

 

Η άλλη λύση είναι να μη βάλεις Windows XP αλλά μάλλον Windows 7, τα οποία περιλαμβάνουν από τη μάνα τους πολύ περισσότερους drivers (σίγουρα τον SATA που σου λείπει) και πιθανολογώ ευλόγως ότι θα περιλαμβάνουν και όλους τους υπόλοιπους που θα χρειαστεί το μηχάνημα μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού.

 

 

 

ok αυτο το εχω σκεφτει με τρα 7αρια... στα δικα μου 7 εφτιαξα στο δικο μου λαπτοπ , recovery disks σε περιπτωση format... Το ιδιο θα κανω και σε αυτοπ το λαπτοπ της κοπελας ? Θα χρειαστω και παλι το σετ δισκων απο την αντιπροσωπεια με τα drivers των μικροσυσκευων του λαπτοπ η τα 7αριαδεν χρειαζονται κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον φίλο trolley για Windows 7 (και ας έχω ΧΡ στο δικό μου μηχάνημα).

 

Το cd που κάνεις εγκατάσταση τα ΧΡ, πόσο παλιό είναι?

Αν βρεις κάποια πιο καινούρια έκδοση, πιθανώς να έχει μέσα S-ATA RAID controller drivers.

(μου έχει τύχει κάτι τέτοιο δηλαδή)

 

Κατά τα άλλα, θα διαφωνήσω με το παρακάτω:

@aris 17561

Όλα τα laptop που έχω συναντήσει μέχρι σήμερα (και ειδικώς τα παλαιότερα) είχαν το δικό τους σετ δίσκων αποκατάστασης, από τους οποίους μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει πάλι το λειτουργικό αν χρειαστεί.

 

Χωρίς αυτούς τους δίσκους, δε θα ξεμπλέξεις εύκολα: ακόμη και αν κατορθώσεις να εγκαταστήσεις το λειτουργικό, θα σου λείπουν drivers για διάφορες μικροσυσκευές που έχει πάνω το laptop (π.χ. την κάρτα δικτύου). Οπότε, σου προτείνω να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία και να ζητήσεις το σετ δίσκων που σου λείπει. Το πιθανότερο είναι ότι θα το έχουν και θα στο δώσουν τιμής ένεκεν.

 

Τα περισσότερα laptops που λειτουργούν με ενιαία chipset για γραφικά και ήχο (δεν έχουν δηλαδή 3rd party κάρτα γραφικών και κάρτα ήχου, αλλά έχουν της κατασκευάστριας εταιρείας), έχουν πλήρεις drivers στο εκάστοτε site της εταιρείας.

Εγκαθιστάς δηλαδή τα Windows και κατεβάζεις τους drivers για το laptop που έχεις.

Αν δεν λειτουργεί η κάρτα δικτύου σου και θέλει και αυτή drivers, κατέβασε τους από αλλού ή κατέβασε τους πριν κάνεις format.  :)

Αν έχει 3rd party πράγματα επάνω, ακόμα πιο απλά.

Κατεβάζεις τους drivers από την nVidia,ATi και δεν συμμαζεύεται και για την Motherboard του laptop από το site της εταιρείας.

 

Γενικά, μην φρικάρεις.

Δεδομένου ότι laptop δεν βγάζει όποιος και όποιος, πάντα υπάρχουν πράγματα να κατεβάσεις όσον αφορά software support.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αλλα εχουν σπασει τα νευρα μου... Παλευω απο χθες και οτι και αν κανω μου βγαζει τα ιδια... Η κοπελα σφιγγεται οικονομικα και παλευω να της το  φτιαξω με διαφορους τροπους... Εχω συμμαζεψει σε γενικες γραμμες καποια πραγματα οπως του οτι ο τυπος τις ειχε φτιαξει 3 partition στο δισκο κτλ οποτε τα εκανα 1... Το θεμα ειναι οτι βρηκα απο εναν φιλο τα windows 7... Αν τα τοποθετησω θα χρειαστω και παλι cd με drivers η κατευθειαν τα βλεπουν τα 7...

 

Εν τω μεταξυ κατεβασα απο καπου τα drivers του σκληρου και τιποτα... Παλι το ιδιο μυνημα  :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι σίγουρα τα 7 ΑΛΛΑ με την προϋπόθεση ότι το μηχάνημα έχει κάποια "γκάζια". Αν π.χ. δεν έχει τουλάχιστον 1 Giga Ram δε θα το επιχειρούσα.

 

Αν τελικά δεν είναι και... Φεράρι  ;D θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αυτήν την επιλογή.

 

 

http://www.ubuntu.com/ubuntu

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι σίγουρα τα 7 ΑΛΛΑ με την προϋπόθεση ότι το μηχάνημα έχει κάποια "γκάζια". Αν π.χ. δεν έχει τουλάχιστον 1 Giga Ram δε θα το επιχειρούσα.

 

Αν τελικά δεν είναι και... Φεράρι  ;D θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αυτήν την επιλογή.

 

 

http://www.ubuntu.com/ubuntu

 

   

 

Σύμφωνοι 140%, αλλά αν η κοπέλα τρέχει εφαρμογές που δεν τρέχουν σε Windows, τότε τι γίνεται? ???

 

Όσον αφορά τα Windows 7 και τους drivers, δεν έχω εμπειρία.

Νομίζω όμως ότι τα περισσότερα τα βλέπουν από μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου