Προς το περιεχόμενο

Θυμάται κανείς τους Monochrome Set ?


paan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε λοιπόν για όποιον θυμάται (και του άρεσαν φυσικά) ο Bid είναι κάτι παραπάνω απο alive and well, και στήνει σουρεαλιστικά πόπ διαμαντάκια με το σχήμα Scarlet's Well http://www.scarletswell.co.uk. Τούς είδα σε συναυλία που οργάνωσε το Μικρό Μουσικό Θέατρο http://www.myspace.com/smallmusictheatre στο Κουκάκι στο μαγαζί Δίαυλος. Καταπληκτική συναυλία σ ένα παλιομοδίτικο χώρο που χωράει 70-80 άτομα το πολύ. Κιθάρες 2 (που κεντάγανε), βιολί/μαντολίνο, οργανάκι, μπάσο, drums. Εξοπλισμός γενικά λιτός, αλλά ήχος εξαιρετικός. Το rig του "lead" κιθαρίστα για γέλια. ένας Boss κομπέσορα, ένα crybaby wha που χρησιμοποίησε μία φορά και ένα κουρδιστήρι. Αυτά... Ο Bid έπαιξε με μιά Baldwin 12 χορδη ηλεκτρική hollow body. Πρώτη φορά είδα τη μάρκα αυτή μάλλον vintage μοντέλο, απότι κατάλαβα μετά απο λίγο ψάξιμο. Ο ίδιος ο Bid τρομερά συμπαθής σχεδόν συνεσταλμένος. Ελπίζω να ξανάρθει, και τότε όσοι πιστοί μην αμελήσετε  :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ

 

α) τους θυμάμαι

β) μου άρεσαν και μου αρέσουν

γ) ήξερα για τη συναυλία και μάλιστα είχα πρόσκληση για να πάω

δ) δεν πήγα διότι αποφάσισα ότι i'm too old for this thing

ε) χαίρομαι που πήγες και το απόλαυσες

στ) χαίρομαι που κάποιος στο noiz το ανέφερε και το εκτίμησε

ζ) θα αναζητήσω κανά δισκάκι τους να δω τι παίζει...

 

Cheers

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω θα πηγαινα , αλλα δυστυχως δεν τοξερα.

Ευτυχως που ειμαι μικρος ( 45  ;D ;D ;D ) και εχω ακομη ορεξη να τρεχω σε live  8)

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είστε vinyl freaks σαν εμένα αναζητείστε το δίσκο τους Eligible Bachelors  με κωδικό RED 34 από την εταιρία CHERRY RED που κυκλοφόρησε το 1982, (αποφύγετε όμως την ελληνική έκδοση της Music Box γιατί ο ήχος είναι δράμα) για να ακούσετε ένα θαυμάσιο δίσκο κιθαριστικής εγγλέζικης ποπ, με τουλάχιστον 3 αριστουργήματα, τα 1) Jet set junta, 2) Mating game, 3) March of the eligible bachelors.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναζητείστε το δίσκο τους Eligible Bachelors

+1

 

(αποφύγετε όμως την ελληνική έκδοση της Music Box γιατί ο ήχος είναι δράμα).

Όντως. Πού το θυμήθηκες; ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Όντως. Πού το θυμήθηκες; ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ποιός δίσκος της Music Box είχε καλό ήχο? Ειδικά οι δίσκοι της δεκαετίας του ΄80 είναι όλοι ...Γιατί όταν είχε την Decca άκουγες ήχο, λυπάμαι αυτούς που πληρώνουν ένα σωρό λευτά για να πάρουν τους δίσκους των Stones, καθότι τους χαυώνουν οι μαγαζάτορες ότι είναι παλιές κόπιες.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πήγα στη συναυλία, πολύ καλή. Από ότι μου είπε ένας φίλος που το είχε ψάξει περισσότερο η Baldwin αυτή είναι η ίδια κιθάρα που χρησιμοποιούσε ο Bid από τα 80s. Πολύ καλό επίσης το Jacob's Ladder ΕP σαν δουλεια των Monochrome. Για την ιστορία μάλιστα έτσι είχαμε ονομάσει το και το group μας για ένα χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορική λοιπόν η Baldwin, ευχαριστώ για την πληροφορία  ! Να πω επίσης ότι έπαιξε και δύο κομμάτια των M.Set : το "Jet Set Junta" και το "Eine Symphonie Des Grauens" (εγώ το γνώρισα απο τη εξαιρετική συλλογή "Pillows and Prayers" της Cherry Red). Καταπληκτικά κομμάτια και τα δύο ... @Wow! σημείο (δ) στην επόμενη συναυλία αν είναι στον ίδιο χώρο να έρθεις. Δεν είναι καπνισμένο bar, είναι νεοκλασικό με τραπεζάκια καρέκλες και σαλόνι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είστε vinyl freaks σαν εμένα αναζητείστε το δίσκο τους Eligible Bachelors  με κωδικό RED 34 από την εταιρία CHERRY RED που κυκλοφόρησε το 1982, (αποφύγετε όμως την ελληνική έκδοση της Music Box γιατί ο ήχος είναι δράμα) για να ακούσετε ένα θαυμάσιο δίσκο κιθαριστικής εγγλέζικης ποπ, με τουλάχιστον 3 αριστουργήματα, τα 1) Jet set junta, 2) Mating game, 3) March of the eligible bachelors.

 

Προσυπογράφω! Θυμάμαι κάτι φρενήρεις χορούς σε εφηβικά πάρτι με το Jet Set Junta...

 

Ήταν κανείς απ' τους παλιότερους στη συναυλία που είχαν δώσει κάποια στιγμή στη δεκαετία του '80;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου