Προς το περιεχόμενο

Σπουδες ηλεκτρικης κιθαρας στο εξωτερικο


metaxa13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους. Ειμαι 17 χρονων και επειδη σε 1 χρονο δινω πανελληνιες εχω αρχισει να ψαχνομαι για την αποφαση που θα στιγματισει τη ζωη μου.

 

"Τι θελω να σπουδασω?"

Καλη ερωτηση, αλλα κατα τη γνωμη μου ακομα καλυτερη ειναι η:

"Τι επαγγελμα θες να κανεις στη ζωη σου?"

Το ονειρο μου ειναι να ζω ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (κεφαλαια σαφως γιατι δεν ειναι εφικτο να ζει κανεις με τη μουσικη στην ελλαδα μιλοντας για την πληοψηφεια παντα) και να εχω επαγγελμα που να σχετιζεται με την ηλεκτρικη κιθαρα, την μεγαλη μου αγαπη. Ητε αυτο ειναι δασκαλος σε τιποτα οδειο, ητε ειναι κατασκευαστης κιθαρων, ήτε εχει να κανει με music engineering και παραλληλα να εχω κανενα συγκροτηματακι ητε μια μηξη καποιων απο αυτα.

 

Να ξανατονισω οτι το σκεφτομαι μονο για εξωτερικο και για ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περιπτωση Ελλαδα για μουσικη καριερα.

 

Παιζω κιθαρα για 3+ χρονια και εχω φτασει σε ενα μετριο επιπεδο. Και σκαλες ξερω, και τεχνικη δουλευω, και αυτοσχεδιασμο εχω δουλεψει και ear training κατι σκαμπαζω. Η μουσικη που μαρεσει και θα ηθελα να ασχοληθω ειναι η Blues, Jazz,Funk, Rock, Pop, Metal

 

Σαν αρχικο σχεδιο εχω σκεφτει να παω πρωτα στον Νακα στην αθηνα να παρω ενα πτυχιο κιθαρας για να ανεβει το επιπεδο μου στην κιθαρα και παραλληλα να κανω και φωνητικη (που πιστευω αξιζει για εναν κιθαριστα διοτι τον ξεχωριζει απο τους αλλους)

Μετα, σκεφτομαι να παω berklee στην βοστονη (με υποτροφια ή χωρις) αλλα αυτο ειναι μια αρχικη σκεψη.

 

Απο σας θελω να με βοηθησετε στα εξης θεματα :

1)Αξιζει να παω πρωτα στου Νακα ή κατευθειαν berklee?

2)Για ηλεκτρικη κιθαρα, εκτος το berklee πια αλλα πανεπιστημια ειναι καλα σε Αμερικη και Αγγλια. (το ΜΙ το ξερω αλλα μετα απο ψαξιμο ειδα οτι το berklee ειναι πολυ καλυτερο)

Λαβετε υποψην σας οτι εκτος απο ηλεκτρικη κιθαρα σκεφτομαι να παρω και μαθηματα για sound engineering ή guitar crafting ή music production ή κατι παρομοιο.

3)Στο εξωτερικο , ο μουσικος τομεας ειναι και εκει ζορικος? (οχι σε στυλ ελλαδας) . Δηλαδη βρισκεις και εκει δυσκολα δουλεια ή ειναι τοσο δυσκολο οσο ενα οπιοδηποτε αλλο επαγγελμα?

4)Πειτε μου με τι αλλο επαγγελμα μπορω να ασχοληθω και να εχει να κανει με κιθαρα-ηχο-μουσικη και γενικα σε αυτον τον τομεα (για εξωτερικο παντα)

Οπιαδηποτε αλλη συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα να σε δει πρωτα καποιος που κοβει το ματι του (και το αυτι του) απο ταλεντα για να σου πει αν αξιζει να ασχοληθεις τοσο σοβαρα.

Και δεν μιλαω να πας σε κανενα greek idol κλπ για γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δινει ο Νακας πτυχια ???

ωδείο ΝΑΚΑ θα εννοεις, αλλα γιατι τουλαχιστον δε δοκιμαζεις με κανενα πτυχιο RGT να δεις σε τι επιπεδο βρίσκεσαι, κ βλεπεις..... ταπεινη μου αποψη..... σπουδασε κατι που σου αρεσει κ ταυτοχρονα ασχολισε με κιθαρα, εξαλλου ως φοιτητης θα εχεις αρκετο χρονο να ασχοληθεις κ με την κιθαρα. κ μετα βγαίνεις εξω οπου θες.....

απ οσο ξερω κ τα πανεπιστήμια έξω, μουσικης, θελουν αρκετα καλο επιπεδο απλα για να σε δεχτουν....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα κατσε εδω και ολοκληρωσε τις σπουδες σου με καποιον καλο δασκαλο (στην εποχη μας υπαρχουν πολλοι με σπουδες εξω) ωστε να φτασεις στο επιπεδο να γινεις πολυ καλος κιθαριστας και να φυγεις στο εξωτερικο με σκοπο να τελειωποιησεις οσο ειναι δυνατον τις ικανοτητες σου.

 

για μενα το να πας στο εξωτερικο απο τωρα για να σου μαθουν πραγματα που μπορεις να μαθεις και εδω επειδη ειναι δαπανηρο ειναι λιγο ασκοπο.

 

τωρα αν εισαι λεφτας πηγαινε  ;D γιατι το πλεονεκτημα σε σχεση με το να μεινεις εδω ειναι οτι τα μεγαλα πανεπιστημια του εξωτερικου εχουν δημιουργησει ενα ειδος δικιας τους "μουσικης σκηνης" οπου σου δινουν την ευκαιρια να παιξεις πολλα λαιβ νωρις με μερικους πολυ καταξιωμενους μουσικους το οποιο θα σε βοηθησει να ψηθεις κτλπ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει πρωτα να σπουδασεις θεωρια τζαζ αρμονια και να κανεις 6 χρονακια να παρεις ενα χαρτι απ τον νακα...

Τοτε εχεις μια μικρη πιθανοτητα να μπεις στο Berklee...και τονιζω το μικρη...

 

Αυτό δεν ισχύει. Το Berklee είναι μια ιδιωτική σχολή. Αν διαθέτεις τα χρήματα να πληρώσεις τα (ακριβά) δίδακτρα, μια χαρά σε παίρνουν κι ας είναι το επίπεδό σου μέτριο ή χαμηλό. Αυτό που είναι δύσκολο είναι να πάρεις full υποτροφία ή έστω μια μεγάλη υποτροφία που να καλύπτει αρκετό μέρος των διδάκτρων.

 

Ο Νάκας είναι ένα ωδείο με πολύ καλό τμήμα μοντέρνας κιθάρας (όσο ήταν διευθυντής ο Μπαλταζάνης τουλάχιστον, τώρα δεν έχω εικόνα) αλλά ουδεμία σχέση έχει, ως μέγεθος σχολής και με ό,τι αυτό συνεπάγεται, με το Berklee.

 

Η άποψή μου όσον αφορά την πρώτη σου ερώτηση είναι να περιμένεις 1-2 χρόνια κάνοντας παράλληλα μαθήματα είτε σε ωδείο είτε στο σπίτι και μετά να πάρεις την τελική σου απόφαση. Αν παρ' όλα αυτά είσαι ήδη απολύτως σίγουρος ότι θέλεις να σπουδάσεις μουσική και ξέρεις ότι το Berklee σου κάνει (ξεκοκάλισε το site τους και στείλε και κανά email να πεις ότι ενδιαφέρεσαι και ρώτα τους συγκεκριμένα πράγματα. Ουδείς από εμάς θα στα πει καλύτερα) και διαθέτεις τα λεφτά για τα δίδακτρα και τη ζωή στις ΗΠΑ τότε καλό ταξίδι και καλή επιτυχία.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ισχύει. Το Berklee είναι μια ιδιωτική σχολή. Αν διαθέτεις τα χρήματα να πληρώσεις τα (ακριβά) δίδακτρα, μια χαρά σε παίρνουν κι ας είναι το επίπεδό σου μέτριο ή χαμηλό. Αυτό που είναι δύσκολο είναι να πάρεις full υποτροφία ή έστω μια μεγάλη υποτροφία που να καλύπτει αρκετό μέρος των διδάκτρων.

Μηπως τοτε θα επρεπε να πω υπαρχει πιθανοτητα να βγεις?

Για ενα σχολειο οπως το berklee Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα να πας χωρις τις γνωσεις που εγραψα...Τωρα αν θες να πας στην α η β σχολη στην αγγλια αλλαζει το πραγμα..

αλλα για σχολες οπως ειναι το berklee το new jersey το mi και το amsterdam δεν νομιζω οτι υπαρχει νοημα να πας χωρις τις αναμενωμενες γνωσεις...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warwickplayer (που σε συμπαθησα απο το ονομα) η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο χαμενος. Γιαυτο ποσταρα και στο σαιτ ετσι κιαλλιος, για να ξεδιαλυνω τα πραγματα.

Κιθαρα δεν ειμαι αυτοδιδαχτος αλλα κανω με καθηγητη.

Αυτο που ειπα με τη φωνη γραψε ακυρο, γιατι αλλο εννοουσα και αλλο εγραψα. Αυτο που εννοουσα ειναι οτι σου δινει το πανω χερι σαν κιθαριστας ως προς τον τομεα των συνοδευτικών φωνητικων.

Ως πρως το berklee , ειμαι σιγουρος οτι μπαινεις πολυ ευκολα οπως λεει και ο jazzjoker. Τα πραγματα που ζητανε ειναι γελοια για να σε παρουνε, τωρα για το ποσο ευκολα κοβεσε δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κυριως θεμα που θελω να με συμβουλεψετε ειναι αν ειναι προτιμοτερο να κατσω πρωτα ελλαδα να φτασω τις γνωσεις μου στην κιθαρα σε ενα καλο επιπεδο και να παω υστερα εξωτερικο ή κατευθειαν εξωτερικο. Το διλημμα δεν ηταν για το αν θα κοπω στο εξωτερικο, αλλα για το ποσα πραγματα θα μου προσφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Berklee είναι μια ιδιωτική σχολή. Αν διαθέτεις τα χρήματα να πληρώσεις τα (ακριβά) δίδακτρα, μια χαρά σε παίρνουν κι ας είναι το επίπεδό σου μέτριο ή χαμηλό

Νομιζω οτι αυτο που εγραψε ο φιλος και με το να λαβεις στα υποψην το επιπεδο σπουδων που προσφερονται στην ελλαδα απο ωδεια οπως ειναι ο Νακας το Atheneum το ωδειο του Φακανα και αλλα ωδεια που σιγουρα μου ξεφευγουν νομιζω απαντουν το ερωτημα σου

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου