Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για περιορισμένο rig


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Otto,

Θα πρότεινα κάποιο από τα OD που high-gainίζουν και παίζουν κατά γενική ομολογία καλύτερα με τους περισσότερους ενισχυτές (OCD, MXR badass OD custom modified, Visual Sound TS 808, Mooer Green mile, Bad Monkey... και πολλά ακόμη, που δεν τα σκέφτομαι τώρα)

ή κάποιο OD/boost - αν βγάζει και clean boost με το gain στο 0 ακόμη καλύτερα για να boostάρεις τον ενισχυτή σου αφού όπως λες βγάζει καλό gain (ΒΒ preamp second hand, EHX East River Drive, κ.o.κ.)

Προσωπικά, από όλα τα παραπάνω, θα κυνηγούσα το BB Preamp, είναι σαν μικρός ενισχυτής στα πόδια σου και marshallίζει, εύκολα κιόλας.

 

Από delay, επίσης κάποιο γύρω στο 100άρικο - MXR Carbon Copy, κάποιο της ΤC (Ater Ego ή Flashback mini ή normal, ή το Ibanez ES-2.

 

Το Morley Wah που αναφέρεις δεν είναι και ακριβώς ο ορισμός της ... φορητότητας. Eίναι βαρύ, μεγάλο και σιδερένιο.

 

Last but not least, πρόσφατα πήρα second hand ένα Line 6 Μ5, για να χρησιμοποιήσω κάποια delay και reverb του σε μια ηχογράφηση. Ίσως δεν ήταν κακή ιδέα, αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις drive μόνο περιστασιακά και επιπλέον είναι πολύ διασκεδαστικό πετάλι γιατί έχει δεκάδες πολύ καλά εφέ που μπορείς να αποθηκεύσεις σε 24 presets (μόνο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάθε φορά μόνο ένα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...Ναι, το equaliser ειναι must αλλα μηπως μπορω να tweekαρω απο τα individual πεταλια και καπως να ερθει;

 

Με τον συγκεκριμένο ενισχυτή έχεις ήδη ένα περιορισμένο rig αφού έχει 3 band EQ και εφέ. Εγώ θα σταματούσα στο OD και δε θα έχτιζα γύρω του μια πεταλιέρα.  Έχω παίξει για περίπου δύο χρόνια με τον Valve Jr. και ένα drive με απλό tone, δεν είχα τον θεϊκό ήχο αλλά τουλάχιστον μπορούσα και άκουγα τη κιθάρα μου. Προσωπικά το EQ το θεωρώ υπερβολή, όπως και το delay μιας και έχεις echo. Για τον συγκεκριμένο ενισχυτή πάντα.

 

Για γκάζια δεν τον ξέρω τον ενισχυτή, μόνο από clips. Έχεις την επιλογή να pushαρεις το drive του ενισχυτή ή να βάλεις drive πετάλι στο καθαρό κανάλι. Θα προτείνω πετάλια που έχω ή είχα και τα έδωσα. Τα ξέρω όμως και ακόμα και αυτά που έδωσα ήταν ποιοτικά.

 

Low gain:

Barber LTD (Eμένα μου αρέσει το silver αλλά όλα είναι καλά)

Klon κλώνοι

Xotic AC booster

 

Ηigher gain:

ΒΒ preamp

JHS AT

Wampler SLO (με 3-band, voicing switch + boost)

Suhr Riot

Bogner Red

J. Rockett Dude

Marshall Shredmaster

 

To τελευταίο το έχω 20 χρόνια και το έχω κρατήσει ενώ έχω δώσει τα Suhr Riot & Bogner Red τα οποία ήταν πιο διαυγή αλλά είχαν και πιο τραχύ amp like ήχο που δε μου άρεσε. Με το BB που είναι το άλλο drive που έχει επιζήσει έχω μια σχέση αγάπη-μίσους. Είναι μέρες που μου αρέσει αλλά και μέρες που δεν το μπορώ με τίποτα, είναι πολύ Marshall ηχητικά. Το προτιμώ σαν boost/low gain παρά σαν high gain.

 

Για τα Friedman BE & MXR 5150 έχω διαβάσει πολύ καλές γνώμες. Σε σύγκριση μεταξύ τους οι περισσότεροι προτιμούν το Friedman λόγω χροιάς. Επίσης αρκετοί θεωρούν ότι τα JHS AT και Friedman BE είναι κοντά σε θέμα χροιάς. Το JHS το είχα και μου άρεσε αρκετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεταλιέρα είναι σαν το σεξ με πόρνη.

Την δουλειά σου την κάνεις αλλά δεν είναι το ίδιο.

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Θα σου αντιπαραβάλλω την δική μου άποψη.

 

Το πετάλι είναι καλό μόνο αν είσαι μονογαμικός.

Έχει συγκεκριμένη χροιά, κάνει συγκεκριμένα πράγματα καλά (που φυσικά σου αρέσουν κι εσένα), αυτά που του αρέσουν, το πήρες και παντρεύτηκες τα γούστα του.

 

Ξυπνάς λοιπόν ένα πρωί και λες, καλή η ιεραποστολική στάση, αλλά έλα να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο.

Εντάξει σου λέει, αλλά δεν του βγαίνει καλά, δεν είναι στην φύση του, δεν το γουστάρει ρε παιδί μου.

 

Ενώ με την πεταλιέρα έχεις ολόκληρο χαρέμι.

Και ανάποδα, και πάνω κάτω, και ορθοπεταλιά, τα πάντα όλα.

Γουστάρεις κάτι τραχύ?

Πάρτο.

Γουστάρεις απαλά?

Πάρτο.

Γουστάρεις χροιά αμερικάνικη, βρετανική, αυστραλέζικη?

Πάρτα όλα δικέ μου.

Γουστάρεις τρίο, κουαρτέτο, όργιο?

Δικά σου και ..... νόμιμα.

Τώρα αν σου αρέσει ο γάμος .... δικό σου πρόβλημα.

Ας πρόσεχες. ;D ;D ;D ;D

 

Απλά κοίτα πόσα γκομενάκια θα σου προτείνουν, από τα οποία θα διαλέξεις μόνο ένα.

Γιατί?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Θα σου αντιπαραβάλλω την δική μου άποψη.

 

Το πετάλι είναι καλό μόνο αν είσαι μονογαμικός.

Έχει συγκεκριμένη χροιά, κάνει συγκεκριμένα πράγματα καλά (που φυσικά σου αρέσουν κι εσένα), αυτά που του αρέσουν, το πήρες και παντρεύτηκες τα γούστα του.

 

Ξυπνάς λοιπόν ένα πρωί και λες, καλή η ιεραποστολική στάση, αλλά έλα να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο.

Εντάξει σου λέει, αλλά δεν του βγαίνει καλά, δεν είναι στην φύση του, δεν το γουστάρει ρε παιδί μου.

 

Ενώ με την πεταλιέρα έχεις ολόκληρο χαρέμι.

Και ανάποδα, και πάνω κάτω, και ορθοπεταλιά, τα πάντα όλα.

Γουστάρεις κάτι τραχύ?

Πάρτο.

Γουστάρεις απαλά?

Πάρτο.

Γουστάρεις χροιά αμερικάνικη, βρετανική, αυστραλέζικη?

Πάρτα όλα δικέ μου.

Γουστάρεις τρίο, κουαρτέτο, όργιο?

Δικά σου και ..... νόμιμα.

Τώρα αν σου αρέσει ο γάμος .... δικό σου πρόβλημα.

Ας πρόσεχες. ;D ;D ;D ;D

 

Απλά κοίτα πόσα γκομενάκια θα σου προτείνουν, από τα οποία θα διαλέξεις μόνο ένα.

Γιατί?

 

Δηλαδη με το axefx πας για ελληνορωμαικο οργιο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με αυτά τα χρήματα παίρνεις πεταλιέρα λέμε.

Τι πλαστικός ήχος τώρα.

Την φέρνεις στα μέτρα σου με τόσα άπειρα εφέ στην τιμή ενός dist.

 

Boss gt-100

 

Όλη μου τη ζωή έπαιζα με μοντελινγκ  ;D ;D ;D, πεταλιέρες και software. Ξέρω ότι μπορεί να  είναι βολικά και σου δίνουν έναν πλουραλισμό αλλά ..... ναι ακούγονται πλαστικά. Ειδικά τα distortion/overdrive patches.

 

Ξέρω ότι η επιλογή να "χτίσω κάτι" γύρω από έναν φτηνό μη-λαμπάτο ενισχυτή μπορει να χωλαίνει απο την αρχή αλλά πιστεύω ότι αυτό το ενισχυτάκι έχει την ικανότητα να δώσει μια καλή βάση. Δε σκέφτομαι για λαμπάτους κλπ διότι οι εντάσεις, ακόμη και στα λίγα watt είναι απαγορευτικές για εμένα.

 

Με τον συγκεκριμένο ενισχυτή έχεις ήδη ένα περιορισμένο rig αφού έχει 3 band EQ και εφέ. Εγώ θα σταματούσα στο OD και δε θα έχτιζα γύρω του μια πεταλιέρα.  Έχω παίξει για περίπου δύο χρόνια με τον Valve Jr. και ένα drive με απλό tone, δεν είχα τον θεϊκό ήχο αλλά τουλάχιστον μπορούσα και άκουγα τη κιθάρα μου. Προσωπικά το EQ το θεωρώ υπερβολή, όπως και το delay μιας και έχεις echo. Για τον συγκεκριμένο ενισχυτή πάντα.

 

Για γκάζια δεν τον ξέρω τον ενισχυτή, μόνο από clips. Έχεις την επιλογή να pushαρεις το drive του ενισχυτή ή να βάλεις drive πετάλι στο καθαρό κανάλι. Θα προτείνω πετάλια που έχω ή είχα και τα έδωσα. Τα ξέρω όμως και ακόμα και αυτά που έδωσα ήταν ποιοτικά.

 

Low gain:

Barber LTD (Eμένα μου αρέσει το silver αλλά όλα είναι καλά)

Klon κλώνοι

Xotic AC booster

 

Ηigher gain:

ΒΒ preamp

JHS AT

Wampler SLO (με 3-band, voicing switch + boost)

Suhr Riot

Bogner Red

J. Rockett Dude

Marshall Shredmaster

 

To τελευταίο το έχω 20 χρόνια και το έχω κρατήσει ενώ έχω δώσει τα Suhr Riot & Bogner Red τα οποία ήταν πιο διαυγή αλλά είχαν και πιο τραχύ amp like ήχο που δε μου άρεσε. Με το BB που είναι το άλλο drive που έχει επιζήσει έχω μια σχέση αγάπη-μίσους. Είναι μέρες που μου αρέσει αλλά και μέρες που δεν το μπορώ με τίποτα, είναι πολύ Marshall ηχητικά. Το προτιμώ σαν boost/low gain παρά σαν high gain.

 

Για τα Friedman BE & MXR 5150 έχω διαβάσει πολύ καλές γνώμες. Σε σύγκριση μεταξύ τους οι περισσότεροι προτιμούν το Friedman λόγω χροιάς. Επίσης αρκετοί θεωρούν ότι τα JHS AT και Friedman BE είναι κοντά σε θέμα χροιάς. Το JHS το είχα και μου άρεσε αρκετά.

 

 

Αυτή ήταν η αρχική σκέψη αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα πιάσω 80ίλα μόνο με τη βρομιά. Το friedman  όσο το ακούω τόσο πιο πολύ μου αρέσει. Κρίμα που δε μπορώ να δοκιμάσω κάπου. Γενικά μου τη δίνει να ψωνίζω στα τυφλά ή από βίντεο ριβιούς μόνο.

 

Otto,

Θα πρότεινα κάποιο από τα OD που high-gainίζουν και παίζουν κατά γενική ομολογία καλύτερα με τους περισσότερους ενισχυτές (OCD, MXR badass OD custom modified, Visual Sound TS 808, Mooer Green mile, Bad Monkey... και πολλά ακόμη, που δεν τα σκέφτομαι τώρα)

ή κάποιο OD/boost - αν βγάζει και clean boost με το gain στο 0 ακόμη καλύτερα για να boostάρεις τον ενισχυτή σου αφού όπως λες βγάζει καλό gain (ΒΒ preamp second hand, EHX East River Drive, κ.o.κ.)

Προσωπικά, από όλα τα παραπάνω, θα κυνηγούσα το BB Preamp, είναι σαν μικρός ενισχυτής στα πόδια σου και marshallίζει, εύκολα κιόλας.

 

Από delay, επίσης κάποιο γύρω στο 100άρικο - MXR Carbon Copy, κάποιο της ΤC (Ater Ego ή Flashback mini ή normal, ή το Ibanez ES-2.

 

Το Morley Wah που αναφέρεις δεν είναι και ακριβώς ο ορισμός της ... φορητότητας. Eίναι βαρύ, μεγάλο και σιδερένιο.

 

Last but not least, πρόσφατα πήρα second hand ένα Line 6 Μ5, για να χρησιμοποιήσω κάποια delay και reverb του σε μια ηχογράφηση. Ίσως δεν ήταν κακή ιδέα, αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις drive μόνο περιστασιακά και επιπλέον είναι πολύ διασκεδαστικό πετάλι γιατί έχει δεκάδες πολύ καλά εφέ που μπορείς να αποθηκεύσεις σε 24 presets (μόνο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάθε φορά μόνο ένα).

 

 

 

Το ocd δε νομίζω να δίνει πολυ πόνο.  Ειναι για πιο κλασικ ροκ καταστάσεις νομίζω. Κάνω λάθος?

 

Όλα τα διαολεμένα  wah είναι βαριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otto, σοβαρά τώρα. Ο ενισχυτάκος είναι καλός και χρυσός αλλά μην περιμένεις (ούτε καν....) να ακουστεί ένα καλό overdrive / distortion pedal του 200-ευρου καλό μπροστά του. Σκέφτεσαι λάθος. Το ξέρω ότι αυτό δεν θες να το ακούσεις γιατί είναι ο δύσκολος δρόμος, αλλά, πίστεψέ με, και εγώ ήμουν εκεί που είσαι, αργά ή γρήγορα, ακόμα και αν τα σκάσεις για να πάρεις το καλό πετάλι, θα καταλήξεις να ψάχνεις για ενισχυτή.

 

Χρειάζεσαι τουλάχιστον κάτι σαν τον Blackstar HT-1R, που (ναι!) παίρνει τα καλά πετάλια αξιοπρεπέστατα μπροστά του, και έχει και την έξοδό του για ακουστικά και την είσοδό του για άλλη συσκευή ήχου, για να χτίσεις pedalboard γύρω του.

 

Αν μπορείς να βρεις έναν μικρό Fender / Vox / Marshall / Hughes & Kettner, μιλάω πάντα για λαμπάτους, τότε ακόμα καλύτερα. Ακόμα και τα μέτρια πετάλια θα ακουστούν πολύ καλύτερα πάνω τους.

 

 

Οι λύσεις για modelling multi-fx δεν είναι άσχημες, αλλά στην περίπτωσή τους, διάολε, ούτε τον ενισχυτή που έχεις δεν χρειάζεσαι. Κουμπώνεις ακουστικά πάνω τους και είσαι κύριος.

 

Εγώ το έκανα με τον δύσκολο τρόπο και έχω και τον μικρό Blackstar και έναν Vox Nightrain 15watt combo. Απολαμβάνω τα (καλά) πετάλια μου είτε στον ένα είτε στον άλλο, αναλόγως των... playing conditions μου. Αλλά ακόμα και στον μικρό, όλα ακούγονται πολύ, πολύ καλά. Στον μεγάλο, ακούγονται... γαμάτα.

 

Αλλά, δυστυχώς είναι αλήθεια, δεν θα συνέβαινε το ίδιο και σε ένα ακόμα μικρότερο solid state με μικροσκοπικά ηχεία combo, σαν τον Yamaha.

 

Κάνε το με τη σωστή σειρά. Ενισχυτή πρώτα, άκου την κιθάρα σου καλύτερα, και μετά πετάλια. Όχι ανάποδα.

 

Αν δεν μπορείς (ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ) να παίζεις με ενισχυτή, γάμα το και πάρε multi-fx. Το καλύτερο που μπορείς να αγοράσεις (ElevenRack, ίσως...; ).

 

Προσωπική άποψη πάντα, από την εμπειρία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otto, σοβαρά τώρα. Ο ενισχυτάκος είναι καλός και χρυσός αλλά μην περιμένεις (ούτε καν....) να ακουστεί ένα καλό overdrive / distortion pedal του 200-ευρου καλό μπροστά του. Σκέφτεσαι λάθος. Το ξέρω ότι αυτό δεν θες να το ακούσεις γιατί είναι ο δύσκολος δρόμος, αλλά, πίστεψέ με, και εγώ ήμουν εκεί που είσαι, αργά ή γρήγορα, ακόμα και αν τα σκάσεις για να πάρεις το καλό πετάλι, θα καταλήξεις να ψάχνεις για ενισχυτή.

 

Χρειάζεσαι τουλάχιστον κάτι σαν τον Blackstar HT-1R, που (ναι!) παίρνει τα καλά πετάλια αξιοπρεπέστατα μπροστά του, και έχει και την έξοδό του για ακουστικά και την είσοδό του για άλλη συσκευή ήχου, για να χτίσεις pedalboard γύρω του.

 

Αν μπορείς να βρεις έναν μικρό Fender / Vox / Marshall / Hughes & Kettner, μιλάω πάντα για λαμπάτους, τότε ακόμα καλύτερα. Ακόμα και τα μέτρια πετάλια θα ακουστούν πολύ καλύτερα πάνω τους.

 

 

Οι λύσεις για modelling multi-fx δεν είναι άσχημες, αλλά στην περίπτωσή τους, διάολε, ούτε τον ενισχυτή που έχεις δεν χρειάζεσαι. Κουμπώνεις ακουστικά πάνω τους και είσαι κύριος.

 

Εγώ το έκανα με τον δύσκολο τρόπο και έχω και τον μικρό Blackstar και έναν Vox Nightrain 15watt combo. Απολαμβάνω τα (καλά) πετάλια μου είτε στον ένα είτε στον άλλο, αναλόγως των... playing conditions μου. Αλλά ακόμα και στον μικρό, όλα ακούγονται πολύ, πολύ καλά. Στον μεγάλο, ακούγονται... γαμάτα.

 

Αλλά, δυστυχώς είναι αλήθεια, δεν θα συνέβαινε το ίδιο και σε ένα ακόμα μικρότερο solid state με μικροσκοπικά ηχεία combo, σαν τον Yamaha.

 

Κάνε το με τη σωστή σειρά. Ενισχυτή πρώτα, άκου την κιθάρα σου καλύτερα, και μετά πετάλια. Όχι ανάποδα.

 

Αν δεν μπορείς (ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ) να παίζεις με ενισχυτή, γάμα το και πάρε multi-fx. Το καλύτερο που μπορείς να αγοράσεις (ElevenRack, ίσως...; ).

 

Προσωπική άποψη πάντα, από την εμπειρία μου.

 

Έκτορα μια χαρά σε ακούω και δεν έχω καμία αντίρρηση. Το πρόβλημα είναι διττό.

 

1. Σε μικρές εντάσεις δύσκολα θα δουλέψει το πράμα με λαμπάτο ενισχυτή. Ακόμα και μικρό. Για 1 w ενισχυτή δε το συζητάω διότι δοκίμασα παλαιότερα στην Αθήνα διάφορους και δε μου άρεσε αυτό που άκουγα.

 

2. Άν είναι να δώσω κανα 400άρι για αξιοπρεπή ενισχυτή και άλλα 400 για διάφορα πετάλια τότε ειλικρινά θα περιμένω λίγο ακόμα και θα πάρω kemper. Μπορεί να έχει διπλάσια τιμή αλλά τουλάχιστον βρίσκεις τόσα patches που τελείωσες για μια ζωή. Και το λέω γιατί το έχει φίλος και το είχα δανειστεί για ένα μήνα και δεν ήθελα να του το δώσω πίσω. Μιλάμε για ηδονή.

 

 

Ίσως να έχεις δίκιο ότι δε παίζει να δουλέψει καλά το πράμα με το ενισχυτάκι αλλά η ιδέα μου γεννήθηκε παρακολουθώντας τον Philip Sayce.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=QI-4w05up3A

 

Μπορεί το παιξιμό του να μη πιάνεται αλλά μόλις είδα ότι κότσαρε όλα αυτά τα vintage πετάλια στο yamahaκι λέω ρε μπας και γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενισχυτές 1 watt θα συμφωνήσω, γενικά για single ended χαμηλόβατους. Με τρεις που είχα/έχω από φθηνό μέχρι ακριβό δε με ικανοποίησαν. Ακόμα και όταν η χροιά ήταν καλή, η αίσθηση στο χέρι δεν ήταν καλή.

 

Αν έχεις την υπομονή να μαζέψεις χρήματα για Kemper και δε βαριέσαι τα menu, presets κλπ κάντο. Όμως μη το χαντακώσεις, είτε μόνιτορ είτε καμπίνα θες τουλάχιστον 10ιντσο μεγάφωνο, ιδανικά μεγάφωνα. Δηλαδή αν δεν έχεις ήδη καλά μόνιτορ είναι και άλλα έξοδα που πρέπει να υπολογίσεις.

 

Τώρα για τον Yamaha, όσα clips και να δω δε πρόκειται να πάρω σοβαρά ή να χτίσω rig επάνω σε κάτι ανάλογο. Η πείρα μου έχει δείξει ότι είναι αδύνατο. Είναι αυτό που είναι και προορίζεται για συγκεκριμένη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου