Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για ηχογραφηση ηλ.κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και χροοονια στο forum δεν θα ελεγα οτι ειμαι και πολυ συχνος στο κουβεντολοι το ομολογω!  :)

Παρ ολα αυτα θα ηθελα απο οσους ενδιαφερονται  να ξοδεψουν 3.47 λεπτα απο τον χρονο τους για να μου μουν την ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ τους αποψη για τις κιθαρες στο συγκεκριμενο κομματι (ηχος-παιξιμο η οτιδηποτε αλλο) Το κομματι δεν ειναι δικο μου απλως ηχογραφησα τις κιθαρες στο home studio του.Αφου μαζεψω μερικες γνωμες θα σας πω με τι εγραψα.Ευχαριστω εκ των προτερων !

IDIA-THEA-MASTER.-mp3.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ειναι αξιοπρεπης αν και θα την ηθελα λιγο πιο γεματη ,η κλασσικη/ακουστικη που κανει τo lead ειναι μια χαρα.

 

Οι ηλεκτρικες ειναι  πολυ ΘΑΜΜΕΝΕΣ στο mix και  ακουγονται οπως ολες οι κιθαρες στα ελληνικα "εντεχνα" ή "σκυλαδικα" δηλ. πολυ κοντα στο..."απαραδεκτος για πρακτορας"  ;D  2016 εχουμε ρε παιδια οχι 1981....βαλτε καμμια καθαρη κιθαρουλα,καντε λιγο layering με μινιμαλιστικα "θεματα" πισω απο τη φωνη,βαλτε κανα ενδιαφερον εφε,χρησιμοποιηστε  εναν λιγο πιο αξιοπρεπη βρωμικο ηχο (σαν Παπακωνσταντινου ακουγεται  ;D)  μια καλυτερη ΜΙΞΗ δεν θα εβλαπτε επισης.

 

Τι χρησιμοποιησες για την ηχογραφηση?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα οι κιθάρες για το συγκεκριμένο κομμάτι εξυπηρετούν το σκοπό τους. Αυτό που δε μου άρεσε είναι στο 0:21 και στο 1:54 που η φωνή μπαίνει ένα μέτρο νωρίτερα και γενικά το μέτρημα στα 2 αυτά σημεία είναι λίγο περίεργο  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα υπάρχει μια υπερβολική επικράτηση του μπάσου (και των drums ιδίως μεμβράνες - μου λείπουν πιατίνια και είναι γενικά κεντραρισμένα).

Οι ακουστικές στην αρχή θέλουν λίγο ψωμί, ενώ όντως το κεντρικό θέμα είναι σχεδόν άψογο.

Όταν μπαίνουν οι άλλες, κιθάρες είναι αρκετά θαμένες.

Και δεν ξεχωρίζουν πάνω από το σύνολο.

το σόλο ιδίως το πρώτο μου άρεσε πολύ και ο ήχος του. Το δεύτερο επίσης καλό.

Γενικά όμως είναι κι αυτά κατεβασμένα.

Όλο το σύνολο μου φαίνεται παναρισμένο στο κέντρο. Πχ το δεύτερο σόλο στο 3.00 περίπου είναι δυό φωνές, και οι δυό είναι μαζεμένες στο κέντρο. Θα ήθελα επίσης τη δεύτερη φωνή με άλλο ήχο.

Εννοείται και φαίνεται ότι το κομμάτι είναι γύρω από τη φωνή, αλλά κι αυτή δεν πείθει.

 

Το κομμάτι φαίνεται να έχει ισορροπία στις δόσεις του και στην οικονομία του - στα μέτρα των 3 λεπτών σουξέ - με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ τους αποψη για τις κιθαρες στο συγκεκριμενο κομματι (ηχος-παιξιμο η οτιδηποτε αλλο)

 

Έχω την εντύπωση οτι οι ηλεκτρικές κιθάρες έχουν γραφεί με line-in ή μέσω amplitube ή κάτι τέτοιο, θέλω να πω δεν είναι μικρόφωνο σε ενισχυτή έτσι; Χωρίς να είναι απαραίτητα κακό, εμένα προσωπικά δεν είναι του γούστου μου και μάλλον ο λόγος είναι αυτός. Το λέω έχοντας δοκιμάσει κι εγώ τον ίδιο τρόπο και τελικά κάπου χάνεται ο φυσικός όγκος της κιθάρας και προσπαθουμε καμιά φορά να τον αντικαταστήσουμε με περισσότερο gain και εκεί χάνεται το παιχνίδι. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια. Μήπως ας πούμε είναι απλώς πολύ επεξεργασμένες με εφφέ; Για το παίξιμο φυσικά δεν έχω να πω κάτι, μου φάνηκε άρτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ αρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ειναι ολες ευπροσδεκτες .Η γνωμη μου ταυτιζεται με πολλες απο αυτες και εχω να πω το εξης.

Το κομματι ειναι... αυτο που ειναι και δεν το κρινω ,αλλωστε οπως ειπα δεν ειναι και δικο μου.Τεχνικα τωρα .Το μονο μεσον που ειχα για να γραψω ηταν το πεταλι μου ενα mesa boogie v-twin ,κι απο αυτο μεσω μιας κονσολας behringer στην καρτα ηχου.Χρησιμοποιησα την tele μου (vintage 52 hot rod) και τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως χρησιμοποιησα παραπανω απο οσο επρεπε τον neck μαγνητη ...Ολα τα κιθαριστικα θεματα ειναι δικα μου μιας και ο συνθετης μου αφησε το ελευθερο.Δεν ανακατευτηκα ομως καθολου σε οτι ειχε να κανει με remix και mastering.

Γενικα συμφωνω με το παλιομοδιτικο που αναφερατε  αλλα λογω αισθητικης του κομματιου  και ανυπαρξιας ενισχυτη δεν ειχα και πολλα να κανω νομιζω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω δεν χρειάζεται να απολογείσαι.

Μιά χαρά ήταν, για αυτό που ήταν και θεωρητικά υποβαθμίστηκε ο εξοπλισμός σου.

Αν όντως είχες λίγο παραπάνω στον bridge θα ξεχώριζαν κι άλλα πράγματα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι κιθάρες και γενικά η ενορχήστρωση και ηχογράφηση είναι πολύ καλές.

Παικτικά σκίζεις και το ξέρεις ενω ο ηχογραφημένος ήχος σου πολυ πάνω απο τον μέσο όρο.

Η μείξη ώς προς τη στάθμη της φωνής αλλά και η ερμηνεία η ίδια πάσχει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες και γενικά η ενορχήστρωση και ηχογράφηση είναι πολύ καλές.

Παικτικά σκίζεις και το ξέρεις ενω ο ηχογραφημένος ήχος σου πολυ πάνω απο τον μέσο όρο.

Η μείξη ώς προς τη στάθμη της φωνής αλλά και η ερμηνεία η ίδια πάσχει.

 

Ξερεις ποσο εκτιμω την αποψη και το παιξιμο σου.Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια yameth ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου