Προς το περιεχόμενο

προβλημα σε Fx Loop Λαμπατου Marshalling


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στην παρεα!

ειμαι κατοχος ενος ενισχυτη Marshall JCM 2000 DSL 401 combo.

Διαπιστωσα ενα πολυ περιεργο προβλημα στην λουπα του,η οποια οταν ανοιγεις το FX mix προς το 10 πριμαρει ο ηχος αφανταστα κ ανεβαζει το drive του σε υψηλα επιπεδα,ενω μπορει ο ενισχυτης να ειναι σε gain 3 ας πουμε..οταν βαλεις κ πεταλι μπροστα κ μπεις κ στα drive του ενισχυτη...εκει γινεται ενας χαμος.. ??? Αλλα η εντυπωση η δικη μου ειναι πως γινεται οταν δυναμωνεις το FX mix να ανεβαινει η ενταση κ να γινεται ενα ματσο χαλια απο πριμα..ενω οταν απενεργοποιειται η λουπα ολα καλα..;;; αφηνω το θεμα σε ειδικους της παρεας!! Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις συνδεσει κατι στη λουπα,ή εχει την ιδια συμπεριφορα και χωρις κατι πανω της?

Η λουπα αφου εχει mix ειναι παραλληλη,αν το mix φτανει στο 100℅ λειτουργει ως σειριακη.

Σε καθε περιπτωση απ τις δυο,δεν θα επρεπε να εχεις τετοια θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν χαμηλωσω τελειως στο 0 η αποσυνδεσω το loop ο ηχος γινεται " ξερος κ πιο μπασος " μια περιεργη κατασταση...δεν μπορω να καταλαβω.. >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν χαμηλωσω τελειως στο 0 η αποσυνδεσω το loop ο ηχος γινεται " ξερος κ πιο μπασος " μια περιεργη κατασταση...δεν μπορω να καταλαβω.. >:(

 

Αρα το προβλημα στο παρουσιαζει μονο οταν εχεις συνδεσει κατι στη λουπα.

Δηλαδη αν δεν εχεις τιποτα πανω της και τη βαλεις στο 100% δεν τρεχει τιποτα.

Συνεπως,ο πρωτος υποπτος για μενα ειναι ο εξοπλισμος που συνδεεις στη λουπα.

Για πες μας και για αυτον μηπως και βρουμε βημα βημα την αιτια. (εαν φυσικα δεν υπαρχει καποιο προβλημα κυκλωματος της λουπας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τον χρησημοποιησε ενας φιλος κιθαριστας με πειρα,κ με διαφορετικο εξοπλισμο παλι τα ιδια μου ειπε..οτι εχει θεμα..

Αρα λογικα ειναι απο το κυκλωμα της λουπας...το οποιο προφανως χρειαζεται αντικατασταση..απο εξοπλισμο χρησημοποιω digitech polara,nova delay..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα παιζουν ρολο, τα πεταλια που βαζεις στη λουπα, τι συνδεση τους κανεις?οι λαμπες οκ ειναι?τουλαχιστον να αποκλεισεις αυτα πριν ανοιχθει ο ενισχυτης και γλιτωσεις μαστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδεση ειναι ενταξει,οι λαμπες εχουν ελεγχθει,γιατι μολις βγουν ολα απο την λουπα επανερχεται ο ηχος..παντως ευχαριστω για τις απαντησεις κ την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα!

ειμαι κατοχος ενος ενισχυτη Marshall JCM 2000 DSL 401 combo.

Διαπιστωσα ενα πολυ περιεργο προβλημα στην λουπα του,η οποια οταν ανοιγεις το FX mix προς το 10 πριμαρει ο ηχος αφανταστα κ ανεβαζει το drive του σε υψηλα επιπεδα,ενω μπορει ο ενισχυτης να ειναι σε gain 3 ας πουμε..οταν βαλεις κ πεταλι μπροστα κ μπεις κ στα drive του ενισχυτη...εκει γινεται ενας χαμος.. ??? Αλλα η εντυπωση η δικη μου ειναι πως γινεται οταν δυναμωνεις το FX mix να ανεβαινει η ενταση κ να γινεται ενα ματσο χαλια απο πριμα..ενω οταν απενεργοποιειται η λουπα ολα καλα..;;; αφηνω το θεμα σε ειδικους της παρεας!! Ευχαριστω προκαταβολικα!

Στο forum marshall περιγραφουν ιδια κατασταση, οποτε μηπως ηταν ετσι παντα?? Για κοιτα στο forum της Marshall DSL 401 parallel FX loop, issue solved! | MarshallForum.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου