Προς το περιεχόμενο

Σπουδαίοι Ελληνες ντραμερ;


mr_davidoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικα ασχολουμαι πιο πολυ με τους ξενους σπουδαιους ντραμερ και δεν εχω πολλες γνωσεις σχετικα με τους ελληνες. γι αυτο για διαφωτιστε με και πειτε ποιοι πιστευετε οτι ειναι οι καλυτεροι συμφωνα με το προσωπικο σας γουστο στην ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικη αποψη

 

1.Σπυρος Παναγιωτοπουλος

 

2.Νικος Καπηλίδης

 

3.Γιωργος Κολλιας ( για την ταχυτητα και ακριβεια του βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα θα ηθελα να μαθω με ποια κριτίρια κρίνετε ποιος ειναι καλύτερος απο ποιον και το πιο βασικό...ποιός είναι ο ΛΟΓΟΣ που μπαίνετε στον ΚΟΠΟ και τη ΣΠΑΤΑΛΗ ΧΡΟΝΟΥ για τετοια θεματα. και βαζω και εμενα μέσα μεχρι το σημείο όπου αποφάσισα να μην ασχολούμε με ΜΑΛΑΚΙΕΣ τέτοιου τύπου όπου ήταν 2 χρονια αφοτου ξεκίνησα να παίζω

 

όλοι είναι καλοί, έκαστος στο είδος του

 

πραγματικά θυμαμαι και γελαω όταν ειμασταν πιτσιρικια και λεγαμε σιγα μην ειναι αυτος καλυτερος απο αυτον, ο ενας VS του άλλου κτλ

 

τα πραματα είναι απλά...

 

ο κόλλιας ειναι ενας φοβερος ντραμμερ στο ειδος του και οχι μονο καθως βλεπουμε ότι ασχολείται και με άλλα είδη μουσικής

 

ο παναγιωτοπουλος, ο τουλιάτος και άλλοι ειναι επίσης φοβεροι αλλά δε νομιζω να εχουν κατσει να μελετήσουν ποτέ θέματα ταχυτήτων metal τεχνικες κτλ ίσα ίσα που ίσως να τα σνομπαρουν κιόλλας

 

άρα ντραμμερ σαν τον κόλλια ίσως και να γίνουν πιο ολοκληρωμενοι ντραμμερ με την παροδο του χρόνου καθώς μπαίνουν στον κόπο να μελετησουν και να παίξουν σε άλλους μουσικούς προσανατολισμούς σε αντίθεση με τους ''jazzo-αυτοσχεδιαστικους'' ντραμμερ που μη τυχόν ακουσουν τη λέξη metal ή hard rock και που έχουν -ίσως- ξεχάσει τα 4/4 στο παίξιμό τους

 

ο ulrich απο την άλλη ειναι ενα κουλάδι και μισο (πλέον) αλλά όσον αφορά το studio drumming του είναι ότι καλύτερο για ενα πιτσιρικα πορωμένο που ξεκινάει ντραμς, να παίζει κομμάτια σαν το enter sandman, for whom the bell tolls και πάει λέγοντας

 

άρα το θεμα του ποιος ειναι καλύτερος, γρηγορότερος κτλ είναι εντελώς ΑΝΟΥΣΙΟ εκτός αν πας να το αναλύσεις με διαφορετική προσέγγιση

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ προσωπικές προτιμήσεις θα αναφέρω, μια και απόλυτη έννοια του "καλύτερος" όταν μιλάμε για μουσικούς (μεταξύ άλλων) δεν υπάρχει.

 

Χωρίς αξιολογική σειρά, οι παρακάτω είναι οι μερικοί από τους αγαπημένους μου ντράμερς, οι οποίοι με έχουν επηρεάσει όσο και οι αντίστοιχοι …αλλοδαποί:

 

- Πάνος Τόλιος (Blues Gang, Σιδηρόπουλος, Ξύλινα Σπαθιά και ένα κάρο άλλοι)

 

- Νίκος Καπηλίδης (δεν χρειάζονται συστάσεις)

 

- Νίκος Σιδηροκαστρίτης (επίσης άνευ συστάσεων)

 

- Τάσος Φωτοδήμος (Οι παλιότεροι θα τον θυμούνται. Ντράμερ των S.O.S. με το Βατικιώτη και το Χήρα, και είναι αυτός που τα χώνει στο "Που να Γυρίζεις" από το Φλου)

 

- Γιώργος Τρανταλίδης (άνευ συστάσεων τρις)

 

- Νίκος Αντύπας (άνευ συστάσεων τετράκις)

 

Και όπως συμβαίνει πάντα σε παρόμοιες λίστες, αφήνω έξω καμιά διακοσαριά ακόμα…

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσα ίσα που ίσως να τα σνομπαρουν κιόλλας

Πες μου ότι λες ψέματα.

Δε μπορεί να ναι αλήθεια αυτό Γιάγκο Μπύρο.  :o

 

Συμφωνώ με τον Χάρη.

Βάζω μέσα και τη Νίκη Γκουρζουλίδου (Blues Wire).

Δεν είναι η καλύτερη αλλά είναι από τις πρόσφατες αδυναμίες μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπύρο, πίνεις πολλούς καφέδες. Chill out. ;D

 

Έγραψε "διαφωτίστε με" και "προσωπικό γούστο" o pandev. Είναι σαφές τι εννοεί.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα θα ηθελα να μαθω με ποια κριτίρια κρίνετε ποιος ειναι καλύτερος απο ποιον και το πιο βασικό...ποιός είναι ο ΛΟΓΟΣ που μπαίνετε στον ΚΟΠΟ και τη ΣΠΑΤΑΛΗ ΧΡΟΝΟΥ για τετοια θεματα. και βαζω και εμενα μέσα μεχρι το σημείο όπου αποφάσισα να μην ασχολούμε με ΜΑΛΑΚΙΕΣ τέτοιου τύπου όπου ήταν 2 χρονια αφοτου ξεκίνησα να παίζω

 

 

 

 

μαν ειναι πολυ ευκολο να κρινεις ποιος ειναι καλυτερος και ποιος οχι. τα κριτηρια ειναι η τεχνικη το feeling που βγαζει και το προσωπικο γουστο του καθενος  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος έλληνας ντράμερ που έχω ακούσει είναι ο Hampis  :D.

 

Sorry για το offtopic, αλλά έπρεπε να το πώ...

 

Γιαννη μαλλον ΔΕΝ έχεις ακουσει αλλο ντραμερ στη ζωη σου  :D :D

Σου εστειλα ενα επαγγελματικο email

γκετ μπακ του γιορκ και ασε τις μαμακιες  ;D ;D

 

Σπύρο χαλαρωσε , μηπως το μετανιωσες για τη yamaha και εχεις νευρακια ?  ;D ;)

Λοιπον το ερωτημα του αρχικου ποστερ θα μπορουσε να ειναι και ''αγαπημένος'' Ελληνας ντραμερ και οχι καλύτερος , αλλα οταν παμε σε προσωπικό γούστο ο αγαπημένος μας δεν θεωρείται και καλύτερος για εμάς και μόνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπύρο, πίνεις πολλούς καφέδες. Chill out. ;D

 

Έγραψε "διαφωτίστε με" και "προσωπικό γούστο" o pandev. Είναι σαφές τι εννοεί.

 

ελληνικούς μόνο, είμαι στον 1ο και δε με πειραζουν στα νευρα...φραπε και εσπρέσσο τους έκοψα  ;D chill ειμαι, απλά ειμαι καυστικός όπως πάντα

 

το θέμα λέει ''καλυτερος ελληνας ντραμμερ'' εκει πατάω  ;)

 

μήπως ο τιτλος θα επρεπε να ειναι ''αγαπημένοι έλληνες drummer''?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου