Προς το περιεχόμενο

Ποιές λάμπες για Fender Hot Rod Deville;


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις έχω 14 μήνες.Δεν έχουν εμφανίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα,αλλά νοιώθω οτι η απόδοση του ήχου έχει πέσει.

Πρέπει να τις αλλάξω όλες ή μόνο τις τελικές;

Και πως θα επιλέξω ποιές να πάρω;Δεν το έχω ξανακάνει..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τις αλλάξω όλες ή μόνο τις τελικές;

 

μόνο τις τελικές θα αλλαξεις,οι προενισχυτριες αντεχουν ακομα ...8-10 χρονακια ;)

 

Ενα οποιοδηποτε αξιοπρεπες σετ απο λυχνιες θα ειναι χαλαρα καλυτερο απο τις μετριες λυχνιες που ηδη φοραει ο ενισχυτης σου.

 

Οι αγαπημενες μου καινουργιες 6L6 ειναι αυτες

 

http://www.thomann.de/gr/tad_rt214_roehre_6l6gcstr_quartett.htm

 

ειναι ρεπλικα της καλυτερης 6L6 λυχνιας που φτιαχτηκε ποτε (Sylvania/Philips 7581A) & συγκρινοντας την με το τελευταιο (και φυλασομενο ως κορην οφθαλμου) σετ αυθεντικων Sylvania/Philips 7581A που μου εχει μεινει μπορω να πω οτι τις "πιανει" κατα ενα 80%, ποσοστο πολυ υψηλο κατα τη γνωμη μου....

 

γενικα το κινεζικο εργοστασιο στην Shuguang (οπου φτιαχνονται & αυτες οι λυχνιες) βγαζει ωραιες "αμερικανικες" λαμπες τις προτιμω απο αυτες που φτιαχνονται στα ρωσικα εργοστασια της SOVTEK (τετοιες ειναι αυτες που φοραει τωρα ο ενισχυτης σου) & της SVETLANA.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά οι Shuguang είναι αρκετά καλές! Οι κινέζικες έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ. Μέσα στα ονόματα Valve Art, Shuguang, Sino, Gold Lion κρύβονται διαμάντια.

Και οι συγκεκριμένες TAD είναι με το label STR, που σημαίνει Special Tube Request. Υποτίθεται ότι η παραγγελία από τον αγοραστή γίνεται με τις προδιαγραφές που έχει απαιτήσει.

Πάρα πολύ καλές λυχνίες με απίστευτο tone και καταπληκτικό χαμηλό. Το μόνο που δεν μ'αρέσει είναι ότι αρπάζουν λίγο πιο γρήγορα από τις J/J ή τις Svetlana. Βέβαια αυτό είναι προτέρημμα για κάποιον άλλο.

 

Αλλά δε θα χρειαστεί rebias;

 

Ό,τι και να βάλεις, μπορείς να πεις, ότι θα χρειαστεί biasing. Προσοχή, στις συγκεκριμένες, έχουν μια ιδιαιτερότητα να "ισορροπούν" μετά από κανένα 10λεπτο από τη στιγμή που θα ανοίξεις το power. Οπότε το τελικό biasing να γίνει μετά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλές λυχνίες με απίστευτο tone και καταπληκτικό χαμηλό. Το μόνο που δεν μ'αρέσει είναι ότι αρπάζουν λίγο πιο γρήγορα από τις J/J ή τις Svetlana. Βέβαια αυτό είναι προτέρημμα για κάποιον άλλο.

 

Χρήσιμο αυτό γιατί σε ενισχυτές με μεγάλο headroom θα δίνουν ίσως καλύτερη απόδοση με ωραιότερο "κορεσμό" σε χαμηλή ένταση... συμφωνείτε? Eκ των TAD σε σύγκριση με τις JJ και τις Svetlana Winged C (τις κανονικές, όχι τις New Sensor) ποια σας αρέσει περισσότερο?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν μ'αρέσει είναι ότι αρπάζουν λίγο πιο γρήγορα από τις J/J ή τις Svetlana.

 

αυτες αρπαζουν πιο γρηγορα

 

http://www.thomann.de./gr/tad_rt812roehre_6l6wgc_duett.htm

 

αυτες που προτεινα παραπανω εχουν φοβερο headroom (σχεδον οσο οι original 7581A ,ενταξει ειμαι λιγο...υπερβολικος...σχεδον.... ;D) & αρπαζουν αργοτερα απο τις από τις J/J ή τις Svetlana (τουλαχιστον στον Boogie μου που εχει το απολυτο headroom)

 

Αλλά δε θα χρειαστεί rebias;

 

υποτιθεται πως ναι,προσωπικα τις εχω βαλει χυμα σε πολλους hot rod & μια χαρα παιζουν ,μη νομιζεις αλλωστε πως ο ενισχυτης σου εχει περασει απο διαδικασια ρυθμισης bias  ;D,δεν χαλανε την παραδοση στη Fender (ποτε ο Leo δεν εκανε λεπτομερες  bias στους ενισχυτες του (βεβαια τοτε οι λυχνιες ηταν καλυτερης ποιοτητας αλλα και παλι....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για τις WGC αλλά για τις GC όπως πόσταρες πριν. Οι WGC είναι τελειώς διαφορετικές τονικά ( και πιο κοντές ) και μoιάζουν περισσότερο με τις παλιές G.E.

Τις θεωρώ πιο bright από τις GC....

 

Χρήσιμο αυτό γιατί σε ενισχυτές με μεγάλο headroom θα δίνουν ίσως καλύτερη απόδοση με ωραιότερο "κορεσμό" σε χαμηλή ένταση... συμφωνείτε? Eκ των TAD σε σύγκριση με τις JJ και τις Svetlana Winged C (τις κανονικές, όχι τις New Sensor) ποια σας αρέσει περισσότερο?

 

Οι SED είναι πολύ ουδέτερες και flat. Καθαρές αρκετά και αρπάζουν σιγά σιγά.

 

Οι J/J με τις TAD μοιάζουν αρκετά τονικά, με τις TAD να πλεονεκτούν, ειδικά στο χαμηλό (headroom). Σε χαμηλές εντάσεις δεν μπορώ να πω ότι οι διαφορές είναι ταιράστιες...

 

Ωστόσο, είναι ευκαιρία, να αλλάξεις και τις μικρές μιας και μπαίνεις στην διαδικασία. Τρεις μικρές είναι ένα 30άρι ακόμη που δεν θα πάει χαμένο... και από τις μαμίσιες θα δεις σίγουρα διαφορά, προς το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, είναι ευκαιρία, να αλλάξεις και τις μικρές μιας και μπαίνεις στην διαδικασία. Τρεις μικρές είναι ένα 30άρι ακόμη που δεν θα πάει χαμένο... και από τις μαμίσιες θα δεις σίγουρα διαφορά, προς το καλύτερο.

 

Έχεις κάποια πρόταση για αυτές;

 

Πάντως το θέμα του rebias με έχει προβληματίσει.Μόνος μου δε νομίζω να μπορώ να το κάνω.

 

Υπάρχει κάποιος τεχνικός στην Αθήνα να το κάνει σωστά και πόσο κοστίζει περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις πάλι TAD αλλά πολύ καλές και πιο φτηνές, είναι και οι J/J. Καταπληκτικές 12ΑΧ7 είναι και οι καινούργιες TungSol, λίγο ακριβές βέβαια. Παντού έχω χρησιμοποιήσει και τις ταπεινές ElectroHarmoniX, οι οποίες είναι πολύ καλές για τα χρήματα τους.

 

Πολλές επιλογές, ανάλογα πόσα θέλεις να δώσεις... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πάντως το θέμα του rebias με έχει προβληματίσει.Μόνος μου δε νομίζω να μπορώ να το κάνω.

 

 

 

Εγω θα σου προτεινα να μη πολυσκας,ο ενισχυτης σου ειναι ενας ΜΟΝΤΕΡΝΟΣ ενισχυτης φτιαγμενος για καινουργιες λυχνιες.. ;) βαλε τις λυχνιες και μονο αν δεν σου αρεσει ο ηχος προχωρα σε rebiasing ,το εργοστασιακο bias στους HR ειναι 60 mA & για τις 2 6L6,χαλαρα μεσα στο "πεδιο ανοχης" των λυχνιων που προτεινουμε..ετσι κι αλλοιως τιποτα δεν θα παθει ο ενισχυτης αν ειναι λιγο πιο καυτος η πιο κρυος απο οτι "πρεπει"... ;D,αντε αν ειναι πολυ καυτος να φθαρουν γρηγοροτερα οι λυχνιες,σιγα τα αυγα δηλ. ασε που οι Fender ειναι συνηθως "cold" biased απο το εργοστασιο οποτε μη πολυσκας..παλια εσκαγα και εγω ... ;D τα τελευταια χρονια ομως  ειμαι fan της σχολης Mesa Boogie...δηλ.αλλαζε λυχνιες και μη πολυσκας με το bias ;D (στους MB δεν μπορεις να ρυθμισεις το Bias)

 

αν ειχες κανα παλιο bf & sf Fender οντως το Biasing καλο θα ηταν να το κοιταξεις..αλλα σε εναν μοντερνο Fender ενισχυτη οπως ο HR προσωπικα δεν θα ασχολουμουν..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου