Προς το περιεχόμενο

"Παραμόρφωση" φωνής!Πως γίνεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να μου πει,οποιος γνωριζει,πως στο καλο γινεται αυτο το "γαργαλημα" στη φωνη?Το ακουω εδω και αρκετα χρονια σε dance κυριως παραγωγες αλλα δεν μου παει ο νους πως να το κανω! :P

 

Να ενα παραδειγμα απο ενα παλιο κομματι του Δαντη.Oταν μπαινει το refren γινεται αυτη η "παραμορφωση" που λεω!  Christos Dantis - Kommatia (Official Video HQ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το αποτελεσμα μπορει να επιτευχθει με καποιο vocoder. Υπαρχουν διαφορα στη αγορα. Ενα παραδειγμα (αν βαριεσαι, πηγαινε στο 2.16)

 

(κατα τη γνωμη μου παραχρησιμοποιημενο effect)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γιαννη ειναι ακριβως αυτο που θελω! :DΜηπως ξερεις εαν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε software?

 

 

http://www.google.gr/#hl=el&xhr=t&q=vocoder+vst&cp=7&pf=p&sclient=psy&aq=0&aqi=&aql=&oq=vocoder+&pbx=1&fp=d0d37d30e8fd883c  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γιαννη ειναι ακριβως αυτο που θελω! :DΜηπως ξερεις εαν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε software?

Εχω ακουσει για καποιο ''antares autotune''. Απο κει και περα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε τετοιου ειδους εφε και δεν ξερω να τα χειριζομαι. Ειτε θα σου εξηγησει καποιος γνωστης, ειτε θα το ψαξεις μονος σου παρα περα :)

Γενικα σε software νομιζω πως θα πρεπει να ψαξεις σε ''autotune'' και οχι σε ''vocoder'', αφου το συγκεκριμενο εφε που ζητας επιτυγχανεται με autotune(το οποιο κανονικα ειναι για χρηση διορθωσης καποιων νοτων). Απλα καποια hardware vocoder δινουν και αυτη την επιλογη.

Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος :)

EDIT: Ψαξε και για ''T-PAIN effect'' γιατι συχνα αναφερεται ετσι λογω της συχνης χρησης του απο το συγκεκριμενο καλλιτεχνη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XEXE!Τελικα αυτο ειναι :DGSNAP λεγεται το προγραμματακι,βεβαια γινεται και με το autotune απο οτι ειδα.Επιτελους γαμωτη !Ειχα φαει πολλες ωρες προσπαθωντας μονος μου να το πετυχω αλλα ματαια...Τhanks guys! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου