Προς το περιεχόμενο

Το Μπουζούκι


dromilious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες.Υπαρχει κανεις απο την παρεα που να ασχολειται με μπουζουκι;Εγω ασχολουμαι 6-7 μηνες πρακτικα βεβαια κοντα σε εναν παλιο ρεμπετη (75 χρονων) και προχωραμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ασχοληθει με το οργανο για 3 χρονια , μετα το διπλωμα της κλασσικης κιθαρας που ειναι και το βασικο μου οργανο.η μαλλον ...ηταν!!!μετα το γυρισα στην ηλεκτρικη και εκει εμεινα&!!!!!!! em.icon.cool.png&!!!!!!!

παντως ηταν ωραια...πολυ ωραια.....παρα πολυ ωραια!

ισως ειναι και ο λογος που ''σπαθιζω'' λιγουλακι στη κιθαρα.μηπως ιεροσυλω?em.icon.shy.pngem.icon.shy.png

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αν και λατρευω τον ΒΑΣΙΛΙΑ των οργανων (γιατι ΕΙΝΑΙ ο βασιλιας των οργανων!) δεν τα καταφερα ποτε να ασχοληθω (ισως γιατι ψαρωνα με ολους τους ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ μουσικους που ζουν στη χωρα μας & παιζουν αυτο το οργανο καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλο :lol: )

 

Ασχολησου & μελετα πολυ φιλε μου, μια & η λογικη της κιθαρας "ακομα & με 5 ακορντα κανεις μουσικη & παιζεις ενα τραγουδακι" δυστυχως ΔΕΝ ισχυει στο μπουζουκι..... :wink:

 

Φανταζομαι οτι για να παιζεις με ρεμπετη ασχολεισαι με το ΤΡΙΧΟΡΔΟ μπουζουκι,αν ειναι ετσι σου επισημαινω & την υπαρξη του ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟΥ σαν το επομενο βημα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αν και λατρευω τον ΒΑΣΙΛΙΑ των οργανων (γιατι ΕΙΝΑΙ ο βασιλιας των οργανων!) δεν τα καταφερα ποτε να ασχοληθω (ισως γιατι ψαρωνα με ολους τους ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ μουσικους που ζουν στη χωρα μας & παιζουν αυτο το οργανο καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλο :lol: )

 

Ασχολησου & μελετα πολυ φιλε μου' date=' μια & η λογικη της κιθαρας "ακομα & με 5 ακορντα κανεις μουσικη & παιζεος ενα τραγουδακι" δυστυχως ΔΕΝ ισχυει στο μπουζουκι..... :wink: [/quote']

 

+1000!!! αμα ακουσεις καναν καραντινη , κωστοπουλο , δραμαλη και αλλους......πωπω παναγια μου....τι κανουν οι ανθρωποι!! 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρά τις κλασικές σπουδές στο πιάνο, από αυτοδίδακτος στην κιθάρα έπιασα πολλές φορές τρίχορδο και μαγεύτηκα. Σου δίνει τη δυνατότητα να ξεθάψεις ότι ομορφότερο ρεμπέτικο υπάρχει και να μην ξεκολλάς.

Και στους μεγάλους μουσικούς που προαναφέρθησαν θα ήθελα, ταπεινά, να καταθέσω και δύο ακόμα ονόματα: Καρνέζης - Παπαδόπουλος. Τα τραγούδια του Θεοδωράκη δεν τα έπαιξαν απλώς...τα μάγεψαν.

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000!!! αμα ακουσεις καναν καραντινη ' date=' κωστοπουλο , δραμαλη και αλλους......πωπω παναγια μου....τι κανουν οι ανθρωποι!! 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O[/quote']

 

παιδια αν ακουσετε τον ΣΠΟΡΟ, θα παρατησετε αμεσως οτι οργανο κρατατε στα χερια σας...

 

ειχα για ενα 5μηνο ενα τριχορδο μπουζουκι στην κατοχη μου, αλλα δυστυχως λογω μιας ρωγμης στην ενωση μπρατσο-σωμα φοβομουν να το ακουμπησω(τελικα ιδεα μου ηταν..).

δεν λεω ωραιο το τετραχορδο, αλλα αυτος ο πιο "χαμηλος" ηχος του τριχορδου, κατα την γνωμη μου δεν συγκρινεται με τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρεμπετικα ναι ,αλλα για λαϊκα ΜΟΝΟ τετραχορδο :wink: (κατι ηξερε και ο Χιώτης :lol: ) πως να το κανουμε...αλλοιως ...μπισταει :lol: το 4χορδο :!:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το αντιθετο,αν και ξεκινησα με ηλ.κιθαρα σε ωδειο κανονικα για 3 χρονια,αγορασα και ενυσχιτη,ακουστικη,πολυεφφε,2η ηλεκτρικη και τελοσπαντων εχω ριξει ενα διολου ασημαντο ποσο ,οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι,τα οποια ακομη τα χρησιμοποιω(αλιμονο) το γυρισα σε μπουζουκακι.Ξεκινησα και αγορασα ενα 4 χορδο φτηνο στα 200 ευρω αλλα μολις πηγα για το 1ο μαθημα μου λεει ο δασκαλος:1ον το μπουζουκι που σου δωσανε κανει σαν τενεκες και 2ον ΑΛΛΗ η γλυκα του τριχορδου.Οποτε δεν το ειχα και σε τιποτα να παω να το αλλαξω(+250 ευρω).Για την πλακα μου το ξεκινησα να κανω το κεφι μου και οπου καταληξει. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για μπουζούκια, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι το ταξίμι;

 

¶κουσα και είδα μια φορά έναν τύπο στην τηλεόραση να"ρίχνει ένα ταξιμάκι" και μου 'πεσε το σαγόνι...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου