Προς το περιεχόμενο

Prog Lead Βιβλία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι συμφωνώ, αλλά εναλλακτικά ας δει και λίγο για μαμάτες μπάντες όπως ELP, ή Genesis. Keith Emerson και Tony Banks... να μην ξεχνιόμαστε.  ;)(εκτός αν ντε και καλά θέλει *σύγχρονες* μπάντες*)

Σωστό και ειδικά ο Tony Banks είναι πολύ υποτιμημένος και άγνωστος σε σχέση με όσα έχει παίξει. Θυμάμαι μια κουβέντα του Wow! πριν πολύυυ καιρό, "ο Tony Banks είναι από τους ουσιαστικότερους πληκτράδες ever" ή κάπως έτσι. Είχε απόλυτο δίκιο... ;)

 

Ναι, πάρα πολύ καλός keyboardίστας, τρελά solos σε κάποια live των Genesis (και όχι μόνο). Low profile και απο διαφημίσεις... νομίζω ότι τον έχω δει μόνο σε μία της E-mu Systems (για το Emulator IV).

 

Συνειρμικά θυμήθηκα και το Mama των Genesis και ανοίγω Youtube τάχιστα. Πολλαπλές ανατριχίλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο που προτείνει ο starscream με τίτλο "Total Keyboard Wizardry" το έχω αγοράσει.

Πρόκειται για ένα αρκετά καλοστημένο εργαλείο εξάσκησης πάνω στο prog key παίξιμο. Είναι χωρισμένο σε κεφάλαια και ξεκινάει από τα βασικά παιξίματα practice δακτύλων, φτάνοντας στο τέλος σε προχωρημένους τρόπους ανάπτυξης solos.

Όλες οι ασκήσεις που περιέχει το βιβλίο υπάρχουν και στο συνοδευτικό cdάκι, όπου ακούγοντάς τις, βοηθιέσαι πολύ.

Θα σου το πρότεινα ανεπιφύλακτα, μιας και είναι το μοναδικό αμιγώς practice βιβλίο του Rudess.

;)

 

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρίνονται οι δουλειές άλλων πληκτράδων με ΚΑΠΟΙΕΣ από τις δουλειές του Rudess. Ο άνθρωπος έχει γράψει αριστουργήματα, δεκτόν. Αλλά και οι χαζομάρες που γράφει τελευταία δύσκολα βρίσκουν ταίρι... ::)

 

Ναι συμφωνώ, αλλά εναλλακτικά ας δει και λίγο για μαμάτες μπάντες όπως ELP, ή Genesis. Keith Emerson και Tony Banks... να μην ξεχνιόμαστε.  ;)(εκτός αν ντε και καλά θέλει *σύγχρονες* μπάντες*)

 

Δίπλα στους λαμπρούς αυτούς πληκτράδες να συμπληρώσω και τους Rick Wakeman από τους Yes και Peter Bardens από τους Camel. Πρόκειται για δύο εξαιρετικά σημαντικούς μουσικούς οι οποίοι κράτησαν πολύ ψηλά τα επίπεδα των συνθέσεων στις progressive μπάντες των 70's, πολλές από τις οποίες βασίστηκαν σε τεράστιο βαθμό στα key παιξίματα και δεν τα χρησιμοποίησαν ως απλό συνοδευτικό στις κιθάρες.

Μιλάμε για μουσικούς που έφτιαξαν έπη όπως το Close to the Edge (Yes) και Snowgoose (Camel) και πολλά-πολλά άλλα...

 

Υ.Γ. Ξεφύγαμε λίγο από το topic, αλλά μερικές φορές πιστεύω ότι αξίζει να καταπιανώμαστε από αυτές τις αναφορές για να κάνουμε χρήσιμη κουβεντούλα... ::) ;D

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο δίκιο έχετε...

 

Μπράβο ειλικρινά μπράβο σε alterhoh, OurDarkness & Alchemist που ανέφεραν 4 από τους μεγαλύτερους πληκτράδες ever...

Rick Wakeman, Peter Bardens, Tony Banks & Keith Emerson....Πραγματικά τεράστιοι..Μπράβο παιδιά...

 

(Offtopic μα τόσο Ontopic...)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ thanks για την βοήθεια. Θα το αγοράσω σύντομα οταν το βρω(αλήθεια που παιζει να το βρω standar? )

 

Και εγώ είμαι περίεργος για τα κολπάκια που θα επεξηγεί και για την ανάπτυξη solos! Και τώρα που αναφέρθηκε για αυθεντικότητα lead ήχου, να βγαζε και κανα βιβλίο η τπτ documentary o Barbieri για τις συνθέσεις που βγάζει καλά θα ήταν! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.com/Total-Keyboard-Wizardry-Technique-Improvisation/dp/1575606798

Ρίξε μια ματιά εκεί που λέει ''Customers Who Bought This Item Also Bought'' για να δεις 2-3 επιπλέον βιβλία για prog-rock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Συγνωμη ρε παίδια γιατί και έγω είμουν στη θέση του φίλου που θέλει βιβλίο για σολο και ρωταγα απο εδω και απο εκεί μέχρι που με έφερε στα ίσια μου ένας μαεστρος μου. Το σόλο είναι η προσωπίκη αυθορμητη ίσως, ίσως όχι, σύνθεση και εκτέλεση ενώς μέρους του κομματιου. Οραία μέχρι εδώ. Η σύνθεση και ο αυτοσχεδιασμός είναι καθαρά προσωπικες υποθέσεις και σε χαρακτηρίζουν σαν πληκτρα, συνθέτη η οτιδηποτε αλλο. Αν έσυ κάνεις τα σόλα όπου κάνει πχ ο Rudess, τότε χάνεις την ούσια του σόλο και δεν έχεις ταυτότητα σαν πληκτράς! Τέτοια βιβλία δεν υπάρχουν, μην ψάχνεις άδικα... και αν υπάρχει καποιο (δεν μπορώ να γνωρίζω ολόκληρη τη βιβλιογραφεία, αλλά είχα ψάξει αρκετά), σίγουρα θα είναι κακό, γιατί θα προσπαθεί να σε μάθει να παίζεις όπως ο συγγραφέας. Είναι σαν να ζήτας βιβλίο "πως να γινετε ποιητής σε 40 μαθήματα". Τώρα επιδή μπορεί εσυ το μόνο που να θέλεις είναι ένα βιβλίο να σε βοηθήσει σε ταχύτητα, μεταφορές δακτύλων κλπ. Το HANON ειναι οτι πρέπει αν το κάνεις έτσι όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα επιδή μπορεί εσυ το μόνο που να θέλεις είναι ένα βιβλίο να σε βοηθήσει σε ταχύτητα, μεταφορές δακτύλων κλπ. Το HANON ειναι οτι πρέπει αν το κάνεις έτσι όπως πρέπει.

 

+1000

 

Τις ασκήσεις του Hanon τις έκανε όλες κάποια στιγμή ο δάσκαλός μου (πολύ καλός πιανίστας) και του έφυγε η μαγκιά. Παρ' όλα αυτά που λένε κάποιοι, ότι δηλαδή είναι εισαγωγικές, για αρχάριους κ.λ.π. οι ασκήσεις αυτές είναι πάρα πολύ καλές.

 

Ο αυτοσχεδιασμός είναι ολόκληρη ιστορία από μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1000

αν υπάρχει και κάποιος που θέλει κατι σε βίντεο

Talc Tolchin The Essentials Of Piano exercises.Με ασκήσεις των δακτύλων χωρίς πλήκτρα και με πλήκτρα φυσικά και διάφορες ενδιαφέρουσες τεχνικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου