Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με "μετάφραση" του Buffer Size (ΜΒ) σε χρόνο (msec)


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

 

Έχω μια ερώτηση σχετικά με αυτό που περιγράφω στον τίτλο. Η απορία μου είναι απλά εγκυκλοπαιδική. Εννοώ οτι δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με θέματα Latency απλά ρωτάω για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου.

 

Έχω στην κατοχή μου 2 υπολογιστές τους οποίους τους έστησα εγώ. Οι επεξεργαστές τους έχουν πάνω κάτω την ίδια ταχύτητα (2,9 Ghz ο υπολογιστής Α και 3 Ghz o υπολογιστής Β). O υπολογιστής A φοράει 3GB Ram ενώ ο B φοράει 2GB Ram.

 

Με λίγα λόγια ο Α είναι λίγο πιο αργός σε επεξεργαστή αλλά έχει μεγαλύτερη μνήμη και ο Β είναι γρηγορότερος σε επεξεργαστή αλλά έχει λιγότερη Ram.

 

Έχω επίσης στην κατοχή μου 2 κάρτες ήχου PCI.

Μία M-Audio 2496 με την οποία είχα αρχίσει και μια RME HDSP 9632 την οποία αγόρασα πριν κάποιους μήνες.

 

Aρχικά είχα εγκατεστημένη την M-Audio στον υπολογιστή Α.

Με Buffer Size στα 128MB το Latency μεταφραζόταν στο Cubase σε

2,257msec Input Latency και

2,789msec Output Latency

 

Όταν αγόρασα την RME την εγκατέστησα στον υπολογιστή A απομακρύνοντας την M-Audio την οποία την έβαλα στον υπολογιστή B.

 

Η RME στον υπολογιστή Α με Buffer Size στα 128MB δίνει

2,967msec Input Latency και

3,748msec Output Latency

 

H M-Audio στον υπολογιστή B με Buffer Size στα 128MB δίνει

3,277msec Input Latency

3,871msec Output Latency

 

Άρα:

 

1. Με λίγα λόγια η RME που θεωρείται ανώτερη της M-Audio κάρτας και η οποία έχει δικό της DSP (στην ουσία FGPA για όσους ξέρουν) εμφανίζει στο ίδιο υπολογιστικό σύστημα μεγαλύτερο Latency από οτι η M-Audio για το ίδιο πάντα Buffer Size και με ίδια Software (Cubase SX3).

 

2. Η M-Audio μόλις αφαιρέθηκε από τον υπολογιστή A (που έχει πιο αργό επεξεργαστή αλλά μεγαλύτερη μνήμη) και εγκαταστάθηκε στον υπολογιστή B (ο οποίος έχει ελαφρώς γρηγορότερο επεξεργαστή αλλά τα 2/3 της μνήμης του Α) εμφάνιζε μεγαλύτερο Latency σε σχέση με αυτό που εμφάνιζε στον υπολογιστή Α για το ίδιο Buffer Size και Software.

 

Τέλος θέλω να πω οτι και οι δύο κάρτες λειτουργούν με τους τελευταίους οδηγούς ASIO που παρέχει ο κατασκευαστής.

 

Θα ήθελα να έχω τα σχόλιά σας σχετικά με τις τιμές που εμφανίζονται παραπάνω και αν είναι λογικό.

 

Τελικά πέρα από τους ASIO οδηγούς της κάρτας τι άλλο επεηρεάζει το Latency (αν το επηρεάζει;)

 

Δεν νομίζω πάντως η Ram να έχει σχέση με το Latency και αυτό το έχω επιβεβαιώσει τουλάχιστον στην πράξη. Όταν ο υπολογιστής A στον οποίο είχα αρχικά εγκατεστημένη την M-Audio είχε αναβαθμιστεί από 2GB Ram σε 3 GB Ram οι τιμές Latency είχαν διατηρηθεί ίδιες.

 

Υπάρχει λοιπόν κάτι στο Hardware του PC που επηρεάζει το Latency;

 

Αν αυτό το κάτι τελικά είναι ο επεξεργαστής του υπολογιστή δεν θα έπρεπε η RME στον υπολογιστή Α να μου δίνει χαμηλότερο Latency από οτι η M-Audio τη στιγμή που αναφέρουν οτι ο ενσωματωμένος Hammerfall DSP δεν επιβαρύνει τον επεξεργαστή του υπολογιστή;

 

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο προς συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άρα:

 

1. Με λίγα λόγια η RME που θεωρείται ανώτερη της M-Audio κάρτας και η οποία έχει δικό της DSP (στην ουσία FGPA για όσους ξέρουν) εμφανίζει στο ίδιο υπολογιστικό σύστημα μεγαλύτερο Latency από οτι η M-Audio για το ίδιο πάντα Buffer Size και με ίδια Software (Cubase SX3).

 

 

Ναι απλα με αυτη τη μικρη διαφορα εχεις και τον 8πλασιο αριθμο καναλιων ;)

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους...

Αν αυτό το κάτι τελικά είναι ο επεξεργαστής του υπολογιστή δεν θα έπρεπε η RME στον υπολογιστή Α να μου δίνει χαμηλότερο Latency από οτι η M-Audio τη στιγμή που αναφέρουν οτι ο ενσωματωμένος Hammerfall DSP δεν επιβαρύνει τον επεξεργαστή του υπολογιστή;

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα ακριβώς από πού προκύπτει η λογική ότι:

 

" Η κάρτα έχει ενσωματωμένο DSP => Μικρότερη καθυστέρηση (latency) "

 

Κάποιο άρθρο/μετρήσεις κτλ. ?

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα εισαγωγικο για το τι συμβαινει.

 

http://www.altera.com/literature/wp/wp-01023.pdf

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gant δεν είναι απαραίτητα συμπέρασμα αυτό. Η ίδια η RME αναφέρει οτι η κάρτα ήχου δεν βαραίνει τον επεξεργαστή και συνεπώς αναρωτιέμαι τι συμβαίνει.

 

Η RME εμφανίζει λίγο αυξημένο Latency αλλά όπως αναφέρει ο digisilence έχω οκταπλάσιο αριθμό καναλιών (software πάραυτα και όχι hardware φυσικές inputs με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για το φόρτο εργασίας του DSP αφού στην ουσία ένα stereo αναλογικό σήμα δέχεται η κάρτα και όχι 8.)

 

Αυτό που θέλω να συζητήσουμε περισσότερο είναι γιατί όταν η M-Audio μπήκε σε άλλο σύστημα με γρηγορότερο επεξεργαστή αλλά λιγότερη μνήμη παρουσίασε αυξημένο Latency;

 

Τι άλλο πέρα από την ίδια την κάρτα ήχου και τους ASIO της επηρεάζει το Latency; Αν είναι η μνήμη Ram τελικά δεν θα έπρεπε όταν είχα τον υπολογιστή A με 2GB Ram και τον αναβάθμισα στα 3GB να δω τις τιμές Latency να αλλάζουν; Όπως έγραψα όμως προηγουμένως αυτές έμειναν σταθερές.

 

Tι από όλα συμβαίνει και τι προκάλεσε την αύξηση του Latency της M-Audio όταν εγκαταστάθηκε στον υπολογιστή B;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω αναφέρει και πιο πάνω.

 

Ο υπολογιστής A που φόραγε αρχικά την M-Audio λειτουργούσε πριν αναβαθμιστεί με 2GB RAM και είχε τιμές:

 

2,257msec Input Latency και

2,789msec Output Latency

 

Mετά την αναβάθμισή του από 2 GB Ram σε 3GB Ram οι τιμές Latency παρέμειναν ίδιες δηλαδή

 

2,257msec Input Latency και

2,789msec Output Latency

 

Από το παραπάνω μόνο, έβγαλα το συμπέρασμα οτι η μνήμη RAM δεν επηρεάζει τις τιμές Latency. (Eννοείται οτι η Ram έιχε αναγνωριστεί από το σύστημά μου και αναφερόταν κανονικά στο Control Panel/System)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι άλλο πέρα από την ίδια την κάρτα ήχου και τους ASIO της επηρεάζει το Latency.

Αν υποθέσουμε ότι από πλευράς hardware δύο κάρτες είναι κατασκευασμένες με ίδιο τρόπο σχεδίασης, σπάνια έως απίθανη περίπτωση, αυτό που μπορεί να προκαλέσει διαφορά πάνω στο σύστημα (Η/Υ) είναι:

1. Το software. Ο τρόπος με τον οποίο είναι γραμμένοι οι drivers σε σχέση με το λειτουργικό του Η/Υ.

2. Το software. Ο τρόπος με τον οποίο είναι γραμμένο το operating system της κάρτας.

3. Το software. Πόσο είναι φορτωμένος ο Η/Υ από πλευράς software (resources κλπ).

4. Το Hardware. Δηλαδή τα buffers της ίδιας της κάρτας στα IN/OUT.

5. Κάτι άλλο το οποίο μας διαφεύγει.

Όλα μαζί δημιουργούν μία συνολική καθυστέρηση, ένα συνολικό latency.

 

Κάτι σημαντικό, το πραγματικό - τελικό latency, δηλαδή αυτό που ακούμε, δεν είναι ποτέ αυτό που αναφέρει ο ίδιος ο υπολογιστής στα control panel κλπ.

Γιά παράδειγμα, που ξέρεις αν μετράει το latency πριν ή μετά τα buffers & LP filters των ADC/DAC ή γιά να είμαστε ακόμα πιό ρεαλιστικοί, μετά τους μετατροπείς ;)

Συνήθως, το πραγματικό latency είναι κάτι παραπάνω. Η αλήθεια μπορεί να φανεί - μετρηθεί με κατάλληλο όργανο μέτρησης. Γιά παράδειγμα με παλμογράφο, πάνω στις αναλογικές εισοδο-εξόδους της κάρτας. Κάτι παρόμοιο με το S/N Ratio. Άλλα dB λένε τα χαρακτηριστικά (γιά ιδανικές συνθήκες) και άλλα είναι τελικά σε πραγματικές (δικές μας) συνθήκες.

Είναι αυτό που λέμε: "τα άλογα τα έχει στον τροχό ή στον άξονα του κινητήρα;"

 

Βέβαια, τόσο η ερώτηση όσο και η απάντηση είναι εγκυκλοπαιδική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, τί ταχύτητες έχουν (ή είχαν για την περίπτωση του υπολογιστή που την αλλαξες) οι μνήμες RAM?

 

... δεν διατύπωσα την ερώτηση επακριβώς και σε έκανα να τα ξαναγράψεις ...  :-[

 

Εννοούσα, τη ταχύτητα των RAM (σε MHz) και τον τύπο τους (DDR2) ...

 

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gant

ΠΡΙΝ: 2 x 1GB DDR2 800MHz.

META: 3 x 1GB DDR2 800MHz.

Η αναβάθμιση έγινε με ίδιο ακριβώς τσιπάκι του ίδιου κατασκευαστή (KINGSTON)

 

Μανώλη όλα αυτά που αναφέρεις στο 1,2,4 είναι γνωστά και σωστά για αυτό άλλωστε αναφέρω το "πέρα από την ίδια την κάρτα και τους ASIO της (που εμπεριέχει αυτά στα οποία αναφέρεσαι) τι άλλο επηρεάζει το Latency".

 

Πιο συγκεκριμένα σε αυτά που παρέθεσες.

 

Πρόκειται για την ίδια κάρτα με τους ίδιους Drivers και το ίδιο Operating System. Mιλάμε για την ίδια Μ-Audio και ούτε χωρά θέμα τυποποίησης στην κατασκευή εφόσον πρόκειται για την ίδια ΦΥΣΙΚΗ κάρτα εγκατεστημένη μία φορά στο ένα PC και μία φορά στο άλλο PC με χρήση των ίδιων drivers.

 

Eπιπροσθέτως για το 3 ειδικότερα τα 2 PC φορούν το ίδιο λειτουργικό με το ίδιο Service Pack. Η "μέτρηση" από το Control Panel της κάρτας έγινε και στις δύο περιπτώσεις αμέσως μετά από Format και με εγκατεστημένο μόνο το Cubase SX3 και τίποτα άλλο πέρα από τους οδηγούς των συσκευών του κάθε PC. (Μητρικές και κάρτα γραφικών και όχι άλλη περιφερειακή συσκευή αν και μετά από την εγκατάσταση όλων των υπολοίπων δεν είδα μεταβολή ούτε ένα μsec στις τιμές Input/Output Latency)

 

Γνωρίζω οτι οι τιμές Latency δεν αναφέρονται ακριβώς στο Control Panel όπως σωστά λες αλλά όπως ξέρεις στην σύγκριση δεν χρειάζεσαι απαραίτητα διακρίβωση αλλά ίδιο όργανο μέτρησης με ίδια κριτήρια μέτρησης.

 

Πχ αν εσύ σε σωστή ζυγαριά είσαι 75kg κι εγώ είμαι 80kg τότε και σε μη διακριβωμένη ή πειραγμένη ζυγαριά να ζυγιστούμε πάλι εγώ θα είμαι βαρύτερος. Για να είμαστε και Μαθηματικά ακριβείς αυτό είναι κανόνας στην Τεχνολογία Μετρήσεων όταν βέβαια η συνάρτηση της μεταβολής των εξαρτημένων μεγεθών ως προς τα ανεξάρτητα είναι Γνησίως Μονότονη

 

Συνεπώς εφόσον έχω τηρήσει ευβλαβικά τις ίδιες συνθήκες και στα 2 μηχανήματα γιατί έχω αυτή τη διαφορά; Επεξεργαστής και μνήμη τελικά δεν παίζουν κανένα ρόλο αναρωτιέμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου