Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σετάρισμα GIBSON σε κούρδισμα ΡΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη για την καθυστέρηση. "Δυστυχώς" βρίσκομαι σε στάδιο ηχογραφήσεων και έχω φρικάρει με την κατάσταση της κιθάρας..

 

Έχετε δίκαιο, αναφερόμουν στο 2ο τάστο, όχι στο 3ο, λάθος έκανα. Αυτό σχετικά με την ΜΙ που λέω ποιο πάνω. Καμία νότα, εκτός από τις κενές, δεν είναι σωστή. Παρ όλα αυτά όταν φτάνω το 12ο τάστο εκεί έχω κανονικά την κενή νότα, στο 11ο τάστο όμως δεν έχω την νότα που θα έπρεπε να έχω.

 

Αν κάτσω και παιδευτώ καταφέρνω ένα κούρδισμα το οποίο δυστυχώς δε θα έχει περισσότερο από 2 λεπτά διάρκεια. Με το παίξιμο θα ξεκινήσει να χάνει, ειδικά η ΣΙ (με κούρδισμα σε ΡΕ έχει γίνει ΛΑ). Αλλά και πάλι, εκείνα τα δύο λεπτά που είναι, ας πούμε, κουρδισμένη δεν έχω καλό ήχο. Ακούγεται πλαδαρός ο ήχος, δεν έχω το ηχητικό αποτέλεσμα που θέλω.

 

Σκέφτηκα αυτό που είπατε να βρω άλλες θέσεις, και σίγουρα θα με βελτιώσει αλλά το πρόβλημα μου είναι αλλού. Είναι τέτοια τα ακκόρντα και δύσκολα να κάτσω κ να βγάλω τα μάτια μου και τα δάχτυλα μου ώστε να βρω άλλες θέσεις. Έχουν ανοιχτές χορδές και έχουν 9άτες, 7μές κτλ.

Σκεφτόμουν να φτιάξω μια κιθάρα να είναι μόνιμα σε ΡΕ ώστε να μπορούμε να παίζουμε με το κούρδισμα αυτό.

 

Λέτε να δοκιμάσω 13άρες,ε? Η αλήθεια είναι ότι όταν είχα κάνει το κούρδισμα σε ΝΤΟ, είχα βάλει 13άρες και είχα καλό αποτέλεσμα. Γεμάτα ακκόρντα, καθόλου πλαδαρός ήχος και σωστό intonation.

 

Θενξ για την άμεση βοήθεια και για τα video. Θα τα τσεκάρω σήμερα και γενικά μέσα στο σαββατοκύριακο που θα έχω χρόνο για κάτι τέτοιο.

 

Κανείς από εσάς δε το έχει κάνει αυτό για να μου πει πως του ακούστηκε? Προσωπικά το έχω δει μόνο σε γνωστές μπάντες που κατεβάζουν τις κιθάρες τους 1 ή μισό τόνο. Φυσικά εκεί έχουν και τους κατάλληλους τεχνικούς από πίσω.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Σε ΟΛΕΣ τις σωστα ιντοναρισμενες στο 12ο ταστο  κιθαρες, ΚΑΜΜΙΑ αλλη νοτα σε κανενα αλλο ταστο  δεν ειναι 100% σωστη (ειναι η φυση του οργανου τετοια ,δεν ειναι πιανο),αυτο βεβαια δεν πειραζει τους κιθαριστες εδω και....αιωνες... ;D

 

2.Οι 11αρες ειναι πολυ λεπτες για τοσο χαμηλο κουρδισμα στην "κοντη" κλιμακα μιας Les Paul,βαλε 12αρες/13αρες.

 

3.Μαθε να σεταρεις και να ιντοναρεις την κιθαρα σου σωστα καθως και να περνας σωστα τις χορδες (φυσικα θα πρεπει να αλλαξεις το nut στην κιθαρα σου αν βαλεις 12αρες/13αρες ή να φαρδυνεις τα αυλακια του)

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Οι 11αρες ειναι πολυ λεπτες για τοσο χαμηλο κουρδισμα στην "κοντη" κλιμακα μιας Les Paul,βαλε 12αρες/13αρες.

+1000

Και εφόσον τις βάλεις, φρόντισε να χαμηλώσεις λίγο τις χορδές, ώστε να μειωθεί λίγο η διαδρομή στο πάτημα για να μην ανεβαίνει ο τόνος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπόρεσα να βρω 13άρες πουθενά. Πήρα 12άρες, λέτε να γίνει δουλειά ή πάλι να έχω πρόβλημα? Αυτή την φορά θα την πάω στον Ιωαννίδη (βλ. Odyssey Bass), ελπίζω να λυθεί εκεί το πρόβλημα και να σεταριστεί σε ΡΕ κούρδισμα.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τελικά με 12άρες χορδές (24άρα ΣΟΛ!!) και τον Ιωαννίδη να εχει επιμεληθεί επί του οργάνου όλα πήγαν ρολόι!!! Η κιθάρα παίζει κανονικά πλέον σε ΡΕ. :) ελπίζω καποτε να μάθω να το κάνω και μόνος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου