Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτές στην ηχογράφηση ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σε λίγο καιρό θα ηχογραφήσω ηλεκτρική κιθάρα από καμπίνα με μικρόφωνα. Διάβαζα λοιπόν το άρθρο του yameth "Ηχογραφώντας ηλεκτρική κιθάρα" (παρεπιπτόντως yameth το άρθρο τα σπαει!) και σκέφτομαι να κάνω το "περιπετειώδες" setup με τρία μικρόφωνα-ένα δυναμικό και δύο πυκνωτικά σε απόσταση (διαβάστε το άρθρο και θα καταλάβετε).

 

Η απορία μου είναι η εξής: θα χρειαστώ ξεχωριστούς προενισχυτές για τα μικρόφωνα ή αρκούν οι προενισχύσεις της yamaha 01v96 digital κονσόλας μου και αν δεν είναι απολύτως απαραίτητοι, όπως είναι για την ηχογράφηση ποιοτικών φωνητικών, μήπως θα βελτιώσουν την ποιότητα του σήματος? Και μιλάω πάντα για tube προενισχυτές...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Τάσο,

 

Μιά χαρά είναι οι προενισχυτές σου.

Αν έχεις πολύ καλά μικρόφωνα και πολύ καλούς κονβέρτορες ...και γενικά ηχογραφείς σε ένα πολύ καλό περιβάλλον και με γνώστες του αντικειμένου κτλ κτλ όπου όλα αυτά θα αναδείξουνε ένα ξεχωριστό αποτέλεσμα τότε σίγουρα αξίζει να πάρεις προενισχυτές καλούς και να τους βάλεις στα line in της κονσόλας σου ή αν υπάρχει επιλογή για s/pdif για κονβερτορο-προενισχυτές ώστε να παρακάμψεις τους προενισχυτές/κονβέρτορές της.

 

Θα είναι άλλος ο ήχος σίγουρα και χωρίς τις παραπάνω προϋποθέσεις αλλά για να πάρεις καλούς προενισχυτές είναι πολλά τα λεφτά και για να γράψεις κιθάρες δεν θα έλεγα ότι αξίζει. Ασε που ένα 'κακό' ή ακατάλληλο για την εφαρμογή μικρόφωνο μάλλον χειρότερα θα ακουστεί αν όλα τα άλλα είναι φοβερής ποιότητας....και μην ξεχνάς ότι καλό αποτέλεσμα μπορείς να έχεις και 'καρφί στην κονσόλα'....και υπάρχουνε πολλοί που γράφουνε δίσκους έτσι.

 

Το αν θα είναι tube ή όχι δε νομίζω ότι μπορείς να το καθορίσεις έτσι αφθαίρετα, πρέπει να είναι ένας καλός συνδυασμός μικροφώνου με προενισχυτή και αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι η προενίσχυση πρέπει να είναι tube.

 

Και υπάρχουνε και άλλοι που βάζουνε μικρόφωνα και στο γείτονα (με gates) για να βρούνε τον ήχο που θέλουνε. Αυτό δεν το λέω υποτιμητικά,αντιθέτως ψιλοζηλεύω και απλά το παραθέτω για να πω ότι η 'βαλίτσα' πάει όπου την πάμε.

 

Οι προενισχυτές σου είναι μιά χαρά, ξανακαταλήγω.

 

Καλά πειράματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

'Οπως πολύ σωστά λέει ο kostas iatrelis η κονσόλα σου σε καλύπτει μια χαρά. Happy hunting!

 

Θα ήθελα μόνο να διευκρινήσω στα γραφόμενα του, σχετικά με το "καρφί στην κονσόλα", ότι δεν είναι ακριβώς έτσι καθώς παρεμβάλεται ένα D.I. ή κάποιος προενισχυτής κιθάρας συνήθως με speaker simulator.

Το ξέρω ότι αυτό εννούσε :wink: αλλά για την αποφυγή παρανοήσεων από τους νέους επισκέπτες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι οι προενισχυτες σου!

Προσωπικα ομως υστερα απο χρονια πειραματισμων & αρκετες παραγωγες "κατω απο τη ζωνη μου" εχω καταλήξει οτι ΕΝΑ μονο δυναμικο μικροφωνο μεταξυ του κεντρου του μεγαφωνου και της ακρης τους σε αποσταση 2-5 εκατοστων ειναι ο κλασσικοτερος και πλεον απροβληματιστος τροπος ηχογραφησης κιθαρας.

Τα πολλα μικροφωνα μονο phasing problems θα σου προκαλεσουν & μεγαλο πονοκεφαλο στο mixdown :wink:

Aυστηρα προσωπικη & λιγο "αιρετικη" η γνωμη μου αλλα πρεπει να ξερεις οτι η πλειοψηφια των υπεροχων κιθαριστικων ηχων που ακουμε με ΕΝΑ μικροφωνο εχει γραφτει :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Παρέλειψα βέβαια να πω ότι το ένα από τα δύο μικρόφωνα που θα χρησιμοποιήσω είναι το neumann tlm103 το οποίο αργότερα θα χρησιμοποιηθεί για την ηχογράφηση των φωνητικών. Σκεφτόμουνα να πάρω έναν καλό προενισχυτή για τα φωνητικά τύπου focusrite voicemaster ή κάτι παραπλήσιο και αναρωτιόμουνα μήπως τελικά χρειαστεί να πάρω έναν προενισχυτή με παραπάνω από ένα κανάλι για να τον χρησιμοποιήσω και για τις κιθάρες, αλλά από ότι γράφετε μάλλον δεν θα χρειαστεί.

 

Οπότε, μια που το ανέφερα, για τα φωνητικά και το tlm103 τι καλό σε προενίσχυση έχετε να προτείνετε? Είμαι μεταξύ tl audio 5051, mindprint en-voice mkII, focusrite voicemaster pro, drawmer ts1 και spl track one αλλά αν έχετε κάτι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη μου ξέφυγε αυτό ενώ συνήθως τα γράφω...thanks.

 

Yπάρχουνε τόσα πολλά και εγώ δεν ξέρω να πω γιατί δεν τα έχω ακούσει ούτε ξέρω τι ταιριάζει....ακόμα...αλλά θα κοίταγα και τα universal audio solo γιατί με εμπνέουν πολύ.

 

Πρόταση: μπορείς να ψάξεις και για κλώνους neve γιατί μερικοί είναι φοβεροί απ'ότι λέγεται και αρκετά φθηνοί...θα ρωτήσω ένα φίλο που το έψαξε και πήρε έναν να σου πω για να έχεις μια άποψη παραπάνω.

 

ένα καλός συνδυασμός για το mic σου απ'ότι διαβάζω είναι Avalon VT-737SP αλλά τα λεφτά ξεφεύγουνε κατα πολύ απ'αυτά που αναφέρεις.

 

Τα παιδιά που έχουνε πείρα μπορούνε να σου πούνε περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
υστερα απο χρονια πειραματισμων & αρκετες παραγωγες "κατω απο τη ζωνη μου" εχω καταλήξει οτι ΕΝΑ μονο δυναμικο μικροφωνο μεταξυ του κεντρου του μεγαφωνου και της ακρης τους σε αποσταση 2-5 εκατοστων ειναι ο κλασσικοτερος και πλεον απροβληματιστος τροπος ηχογραφησης κιθαρας.

 

 

να κανω μια αρωτηση πανω σε αυτο...οταν ηχογραφουμε με ΕΝΑ μικροφωνο(τουλαχιστον οπως το σκεφτομαι), δεν πρεπει να περασουμε και πανω απο μια ρυθμικες?......οπως το φανταζομαι τουλαχιστον...για να panαρει η μια πιο δεξια και η αλλη πιο αριστερα? :?:

 

 

(πως φαινεται οτι τωρα μπαινω στον...χορό του μικροφωνου...:lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βεβαια,δεν ειναι υποχρεωτικο το ...stereo :lol: (ισα-ισα κατα τη γνωμη μου "κλεβει" κατι απο την "παρουσια" της κιθαρας στο mix)

 

οι κλασσικοτεροι ροκ δισκοι ενα mono καναλι κιθαρας ειχαν :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι αλλα τι να το κανεις αφου μπροστα στο GUITAR RIG τα παντα ωχριουν..... :wink: (ακομα και οι κανονικοι ενισχυτες πολλες φορες!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου