Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση υπογείου χώρου για Πιάνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτο μου post οπότε χαιρετίζω όλους τους αγαπητούς φίλους.

 

Μετακομίζω σύντομα σε πολυκατοικία η οποία θα μου παρέχει ένα δωμάτιο στο υπόγειο περίπου 20m2. Σκοπεύω να ηχομονώσω το δωματιάκι αυτό και να το χρησιμοποιώ για να παίζω πιάνο (τοίχου) και για πρόβες με φωνή, κιθάρα και κυρίως ακουστικά όργανα. Όχι drums, bass κλπ. Άντε καμιά ψευτοηχογράφηση στα keyboards και μέχρι εκεί όσον αφορά το recording κομμάτι. Ο χώρος είναι κυρίως για προσωπική χρήση / practice. Στόχος μου είναι να μην ενοχλώ γείτονες κλπ, να ακούγομαι εκτός δωματίου όσο το δυνατόν λιγότερο γίνεται, να έχω έναν καλής ποιότητας ήχο πιάνου και να μπορώ να περνάω κανα 8ωρο την ημέρα μέσα χωρίς να πάθω αναπνευστικό. Δεν συνηθίζω να βαράω ώρες κοινής ησυχίας οπότε όχι κάτι extreme.

 

Το δωμάτιο έχει ως εξής. 20m2 περίπου. Σχεδόν τετραγωνικό 4x4x3 χωρίς να έχω μετρήσει ακριβώς. Χωρίς κολώνες, παράθυρα, κουφώματα, καλοριφέρ κλπ. Απλά 6 ντουβάρια με μια μεταλλική πόρτα και έναν υποτυπώδη εξαερισμό. Αριστερά-δεξιά βρίσκονται παρόμοια δωμάτια που χρησιμοποιούνται σαν αποθήκες και από πάνω είσοδος της πολυκατοικίας ή πυλωτή (δεν είμαι σίγουρος). Νομίζω χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση πως πρόκειται για αρκετά καλό χώρο.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο κατά πόσο αυτό είναι εφικτό σε ένα λογικό κόστος -Το λογικό κόστος στη φάση που βρίσκομαι είναι μέχρι 2-3 χιλιάδες ευρώ- (είναι και με ενοίκιο το σπίτι ας μην ξεφύγουμε), σε τι υλικά/κατασκευές θα πρέπει να στραφώ και σε ποιούς ανθρώπους να απευθυνθώ,αν χρειάζεται, για μελέτες και τελικά την διαμόρφωση του χώρου. Επίσης η κατασκευή πρόκειται για κάτι που ξηλώνεται γενικώς ώστε όταν φύγω από το σπίτι να τους δώσω τον χώρο όπως τον παρέλαβα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πίστευω ότι δεν θα αντιμετωπήσεις κ χωρις μόνωση ιδιαίτερα προβλήματα παρόλαυτα εχω την εντυπωση πως καλή θα ήταν μια κατασκευη πλωτης εξεδρας για το πιανο καθώς έιναι κρουστο ως προσς τη φυση του.

 

η επενδυση τοίχων με πετροβαμβακα και καλυψη με πανι για ακουστική αλλά κ υγρασια θα βοηθουσε, περισσοτερα αλλη μερα, ωρα για νάνυ

 

υγ...  κοιτα τα θεματα περι μονωσεων κ home studio, imho δεν θες κ πολλα πολλά

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου