Προς το περιεχόμενο

Drums και συντηρηση.


mr_davidoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια οι παλιοι μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να συντηρω τα ντραμς μου σε καλη κατασταση ? ας πουμε τα τομ πρεπει να τα καθαριζω απο μεσα ? κατι ειχε παρει το αυτι μου πιο παλια για βαζελινη στις βιδες η κατι τετοιο. για το ταμπουρο και το πεταλι ?? για τα πιατινια ?  ;D ;D βρεγμενο πανι κανει να χρησιμοποιω ??

 

αυτα τα λιγα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε guys  μπορειτε ;D

 

αν ηταν κανενα θεμα για το αν χρησιμευει ο μετρονομος στους ντραμερ η αμα το traditional ειναι καλυτερο απο το matched θα εφτανε 15 σελιδες χαλαρα το θεμα παω στοιχημα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τυμπανα πρεπει να ειναι σε ενα δωματιο οπου και ΕΣΥ αισθανεσαι ανετα,τιποτα αλλο δεν χρειαζονται.Αντε να τα ξεσκονιζεις ποτε ποτε.Αν τα τυμπανα σου δεν εχουν πλαστικο wrap φινιρισμα αλλα λακα,καλο ειναι να προσεχεις λιγο περισσοτερο οταν τα μετακινεις/στηνεις.

 

Τα πιατινια προσωπικα δεν τα καθαριζω ποτε,αν εσυ θες να τα καθαρισεις το σαπουνακι και το νερακι κανουν θαυματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύνεις στεφάνια βίδες καθαρίζεις τα χείλη και το εξωτερικό περίβλημα [υπάρχουν και κάποια γυαλιστικά στο εμπόριο]. Μετά ελέγχεις τις εσωτερικές βίδες μην έχει λασκάρει καμια πολύ [πρόσεξε δεν πρέπει να τις σφίγγουμε πολύ]. Μετά καθαρίζεις στεφάνια και βίδες με WD 40 ή ανάλογο. Επανατοποθετείς. Το ίδιο σε όλα τα τύμπανα...

Για το hardware καθαρίζεις ότι μπορείς και τα περνάς με ενα wd 40 πάλι για να μη σκουριάσουν, ιδιαίτερη προσοχή στα κινητά μερη του πεταλιού [αλυσίδες, ρουλεμάν, ελατήρια θέλουν καλό καθαρισμό και λίπανση].

Τα πιάτα μπάνιο με χλιαρό νερό και λίγο σαπούνι, καλό στέγνωμα και μετά αν θες εφαρμόζεις και το γυαλιστικό κάθε εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που και που ρίχνε στα μεταλλικά μέρη και κυρίως στα κινούμενα (μηχανισμός ταμπούρου, πετάλια, τηλεσκοπικές βάσεις, βίδες κ.λπ.) κανένα λιπαντικό ή WD40.

 

Αν δεις ότι τα χρωμιωμένα μέρη έχουν πετάξει σκουριές (κατά 99% θα είναι επιφανειακές), πέρασέ τα με λεπτό ατσαλόμαλο και κάποιο γυαλιστικό χρωμίου.

 

Τώρα για τα ξύλα, αν θέλουν καθάρισμα, ένα ελαφρά νωπό πανί και μετά ένα καλό στέγνωμα αρκεί.

 

Αν σου αρέσει ο ήχος των πιατινιών σου, μην τα καθαρίσεις.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή παίζω με το ακουστικό σετ κάθε Πάσχα, Χριστούγεννα και καλοκαίρι, κάθε φορά που φεύγω απ τη γενέτειρα (την Κυπαρισσία) λύνω τη drums, την καθαρίζω, περνάω όλα τα σίδερα και τα αλουμίνια με λιπαντικό και αντι-σκουρικό και την τοποθετώ σε σκιερό μέρος χωρίς υγρασία. Όταν ξαναγυρνάω, επαναλαμβάνω την ίδια διαδικασία.

 

Τα τύμπανα κατ' αυτό τον τρόπο διατηρούνται σε ένα καλό επίπεδο ποιότητας. Θα ήθελα να ρωτήσω επί τη ευκαιρία, αυτό το MD40 ή τα υπόλοιπα καθαριστικά πού μπορώ να τα βρω; η thomann έχει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το MD40 ή τα υπόλοιπα καθαριστικά πού μπορώ να τα βρω; η thomann έχει κάτι τέτοιο;

 

Πρίν πας στου Θωμά δοκίμασε το χρωματοπωλείο της γειτονιάς σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω οτι επειδη πολλλοι απο εμας εχουν τα τυμπανα σε υπογεια οπου και ειθισται να υπαρχει αυξημενη υγρασια, ειναι καλο να βαζουμε κατι "παγιδες υγρασιας" που κυκλοφορουν στο εμποριο. Εγω εχω εντυπωσιαστει με το νερο που μαζευεται.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν πας στου Θωμά δοκίμασε το χρωματοπωλείο της γειτονιάς σου....

A ok  :D

Τα πιατινια προσωπικα δεν τα καθαριζω ποτε,αν εσυ θες να τα καθαρισεις το σαπουνακι και το νερακι κανουν θαυματα.

Η σκουριά/σκόνη/οτιδήποτε άλλο μαζεύεται εκεί, δίνει άλλη αίσθηση στον ήχο πιστεύεις; ή τα συντηρείς πολύ καλά;

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου