Προς το περιεχόμενο

Drums και συντηρηση.


mr_davidoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εχουν και.... πολυ μπιχλα πανω.... ;D....παντως ενας φιλος μου καθαρισε ενα ζευγαρι hi hat σαν τα δικα μου (αρχαια 602 heavy) και ο ηχος ειναι...απαισιος (μεσα στην πριμαδουρα...),τοσο απαισιος που επαψε να τα χρησιμοποιει.... ;D

 

οποτε δεν τα πειραζω μια και το...φυσικο muffling μου αρεσει.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω. Και εγώ στα 8 χρόνια που έχω τα δικά μου μια φορά τα καθάρισα και απογοητεύτηκα. Από τότε (πάνε 7 χρόνια) είναι μες στην ... πρασινάδα. ;D 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρασινάδα , βρύα και λειχίνες .. Έτσι φυσικότητα !!  :D

 

ΥΓ Και η σκόνη καλή είναι καμιά φορά !!

Παίζοντας σου έρχεται η όρεξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,μια ερωτηση σχετικα με την αποθηκευση πιατινιων.Οταν τα βγαζουμε απ το σετ και τα βαζουμε σε θηκη(μαλακη,φτηνη),πως πρεπει να την τοποθετουμε?Οριζοντια και τα πιατινια να ακουμπαν εδαφος,η καθετα και να στηριζοντε σε τοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να τα εχεις ξαπλωμενα αν είναι για "μακροχρονη" αποθήκευση

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΠΥΡΟ !!!επρεπε να τους εχεις πει ηδη πως οταν καθαριζουμε τα πιατινια χρησιμοποιουμε την συνταγη καθαρισματος χαλκωματων (απο γιαγιαδες & μαναδες παρμενη)

Τελος παντων προς τους Κους SF & Ippex (που χρησιμοποιουν νερο και σαπουνι μονο ):ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΕΙΤΕ την συνταγη pericles παρακαλω .

Δηλαδη :1 πιατο βαθυ (σουπας ) βαζουμε αλατι & αλευρι σε ισες ποσοτητες (50-50 ) ,μετα ριχνουμε οσο ΞΥΔΙ  χρειαζεται ανακατευοντας το μιγμα ετσι ωστε να γινει σαν κρεμα (προς το ρευστο) .Κατοπιν απλωνουμε την κρεμα στα πιατινια ετσι ωστε να τα καλυψουμε .Αφηνουμε την κρεμα να δρασει για 3-5 λεπτα περιπου και μετα την ξεπλενουμε με χλιαρο νερο σκετο.Επισης τριβουμε με το συρματακι (το ψιλο αυτο που ειπε ο harris ) εφ'οσον εχει τιποτα σημαδια απο δαχτυλιες η πρασιναδα απο υγρασια κλπ.Το πιατινι το στεγνωνουμε με βαμβακερο πανι απαλα σαν να χαιδευουμε γυναικα .Το μιγμα αυτο εχει την δυνατοτητα να καθαριζει μεσα στα αυλακια που εχουν τα πιατινια .Σας εγγυωμαι οτι το πιατινι σας θα βρη παλι τον αρχικο του ηχο .

Τωρα μπορει ορισμενοι να μην τα θελουν καθαρα για "Χ"λογους !! Γουστα ειναι αυτα ,τα πιατινια μετα απο αυτο το καθαρισμα αν δεν μπαινοβγαινουν σε live -σκηνες -μπαρ κλπ θα κρατησουν 4-5 χρονια αν τραβανε μεταφορες ,πιασιματα ,υγρασιες κλπ αντε 8-12 μηνες .

Το αλλο σετ καθαριζεται μια φορα το χρονο λυμενο και γινεται ελεγχος και στις βιδες των LUGS .Τα αλλα παιδια που εγραψαν πριν απο μενα εχουν καλυψει το θεμα καθαρισμου συντηρησης και με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΠΥΡΟ !!!επρεπε να τους εχεις πει ηδη πως οταν καθαριζουμε τα πιατινια χρησιμοποιουμε την συνταγη καθαρισματος χαλκωματων (απο γιαγιαδες & μαναδες παρμενη)

 

Μα δε ρωτησε πως γυαλιζουμε... :(

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά αυτά τα πιατίνια που δεν χρησιμοποιώ τα έχω αποθηκευμένα σε μια θήκη και όρθια σε μια ντουλάπα.Εννοείται οτι κανα-δυο φορές τον μήνα τα χρειάζομαι,και "ξεβολεύονται".Δεν έχουν παθει τίποτα μέχρι στιγμής.Επίσης να σε συμβουλέψω οτι όλα τα όργανα(και γενικά αντικείμενα αξίας),τα τοποθετουμε σε αποθήκη ή κάποια ντουλάπα που δεν περνάει κάποιος σωλήνας κλπ,απο μέσα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου