Προς το περιεχόμενο

Ασκησεις για αύξηση αντοχής στα τύμπανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν εχει ξαναδημοσιευθει κατι παρομοιο(ειμαι καινουριος σχετικα εδω) και δεν εχω και πολυ χρονο να ψαξω ολα τα topic να το εξακριβωσω.Anyway, ενδιαφερομαι να αυξησω την αντοχη μου κυριως στη δικαση αλλα και στα χερια(συνεχομενο hi-hat ή ride για thrash drumming Blasting κλπ.). Μπορει καποιος να με διαφωτισει σχετικα με ασκησεις που μπορω να κανω? εχω ηδη δοκιμασει φυσικες ασκησεις(σκοινακι,τρεξιμο) και τα εχω βρει αρκετα αποδοτικα απλα τωρα δινω πανελληνιες και δεν εχω χρονο προς το παρον.ακουω αποψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελει κοπο θελει τρόπο

λογικα με εξασκηση καταλληλη πανω στα τυμπανα, θα ερθει

τεχνικη ειναι και αυτο

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δίκαση παίξε 10λεπτά συνεχόμενα στο ανώτερο τέμπο που μπορείς χωρίς να φλαμάρεις και γενικά να παίζεις 10 λεπτά με καθαρές  νότες έστω και αργά εαν δεν μπορείς σε γρήγορους ρυθμούς. Κάθε φορά που θα νιώθεις πιο άνετα να ανεβάζεις σιγά σιγά τέμπο. Θέλει χρόνο και πολύ κόπο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα διάβασα και πιο κάτω τι γράφεις

προς θεού μην το ρίξεις στο σκοινάκι τρέξιμο κτλ

αυτό είναι κάτι που όλοι πρέπει να κάνουμε ανεξαρτήτως αν παίζουμε ντραμς

και γω κάνω ποδήλατο τρέχω κτλ όποτε έχω χρόνο

φυσικά βοηθάει αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός σου

 

αν θες να βελτιώσεις το blast θα παίξεις blast

αν θες να βελτιώσεις την δίκαση θα παίξεις δίκαση

 

George

 

 

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις συμβουλες βεβαια ειμαι καταραμενος γιατι εκει που χω βαλει τα ηλεκτρονικα μου δεν εχω ελευθερια κινησεων(αποθηκη 1 τετραγωνικο).ασε που και το set που εχω (td-4k roland) εχει μουφα κασα και απο τα 60 λεπτα που παιζω καθημερινα, τα 20 τα αφιερωνω στο να ξαναστηνω το διπεταλο γιατι φευγει συνεχεια :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ καταλαβαίνω...αυτό είναι ότι χειρότερο..

Είναι πάρα πολύ σημαντικό να έχεις μεγάλο χώρο και ελευθερία κινήσεων..

Επίσης πάρα πολύ σημαντικό να έχεις καλό κ σταθερό χώρο και κάθισμα..

Ελπίζω να βρείς μια λύση φίλε μου σύντομα 

 

George

 

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λαστιχενιο pad ειναι θανατος...πολύ κουραστικο και για χερια και για ποδια, ειδικα στα ποδια...αλλα οταν παω στουντιο τα πόδια παίζουν αερα, δε πιανω το ιδιο ευκολα πολλα bpm σε λαστικενιο με κανονικη μποτα και οι κραδασμοι στο kd-8 είναι πολυ επιπονοι

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω φιλε μου κι εγω το ελπιζω.ναι το λαστιχενιο pad ειναι θανατος αλλα τι να κανουμε δεν μπορουμε να το χουμε ολα σε αυτη την ζωη :P..γενικα τα ηλεκτρονικα ειναι σπαστικα γιατι αποσταθεροποιειται και η βαση(σημερα ας πουμε μου την εδωσε να ξεστησω ολο το σετ και να το συναρμολογησω απο την αρχη γιατι κουνιοταν το σετ) και επισης οσον αφορα την κασα θες και καλο χαλι για να μην κουνιεται ουτε αυτη.μονο με ακουστικα κανεις τη δουλεια σου αλλα τωρα με τα μετρα που μας επεβαλλαν θα αμπαρωθουμε στις πολυκατοικιες :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μην κάνεις το κλασικό λάθος που κάνουν αρκετοί: κάθονται στα τύμπανα και ξεκινούν αμέσως blastbeat. Καλό είναι να προθερμαίνεσαι αρκετά (με πολύ απλά και ήρεμα single stroke ή πολύ απλές ασκήσεις ή να διαβάζεις αν έχεις τέτοιο σκοπό) και θα δεις ότι η αντοχή δεν έχει να κάνει με το σχοινάκι και το τρέξιμο. Η αντοχή έρχεται με τρόπο και όχι κόπο. Μπορείς να παίζεις blastbeat για 1 ώρα χωρίς να κουραστείς ιδιαίτερα.

Αυτό γίνεται με χρόνο που αφιερώνεις. Αν παίζεις για 1 ώρα επειδή έχει διάβασμα μετά και φροντιστήριο, μην τα παρατάς. Αργότερα έρχονται καλύτερες μέρες. Απλά θυμήσου το: θέλει χρόνο και τρόπο, όχι κόπο.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου