Προς το περιεχόμενο

Με ποιό πρόγραμμα μπορούμε να δημιουργήσουμε πολυκάναλο AC3 ήχο?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις ποιος απο τους γνωστούς sequencer είναι απο τη μάνα του για surround? Εϊναι  όντως λίγο μπέρδεμα με το nuendo.

 

το Logic δεν ειναι και ο,τι καλθτερο για surround. Εγς βασικα ειμαι Logic user αλλα για surround, 2 ειναι τα sequencers. Pro tools kai Digital Performer... Για να ειμαι ειλικρινεις πιστευω πως ενα απ τα δθνατα σημεια τοθ DP ειναι η surround μιξη.

 

Ειχα γραψει καποια tuturials για surround σε nuendo. Αν δε σε πειραζει ποθ ειναι στα αγγλικα γραμμενο, μπορς να στα στειλω (αν τα βρω, νομιζω πως καποθ τα εχω παντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστούμε για την επισήμανση warpie.  Αν το tutorial είναι κάτι που έχεις γράψει (και θέλεις να το μοιραστείς  :) ) μπορείς να επισυνάψεις το αρχείο. (Θα πρέπει να το κάνεις pdf) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pro tools θέλει απαραίτητα maudio καρτα ήχου ετσι?

 

Το digital perfomer είναι για mac μόνο.  :'(

 

ναι, καλα τα λες...  :(

Ευχαριστούμε για την επισήμανση warpie.  Αν το tutorial είναι κάτι που έχεις γράψει (και θέλεις να το μοιραστείς  :) ) μπορείς να επισυνάψεις το αρχείο. (Θα πρέπει να το κάνεις pdf) :)

 

πολυ ευχαριστως να το εκανα, αλλα δεν ειναι ακριβως tutorials. Ειναι οδηγιες για 1 συγκεκριμενο surround mix (για ενα live dvd που θα κυκλοφορισουν οι Paradise Lost).

Οποτε δε νομιζω οτι θα βοηθισει πολυ ως tutorial. Με αλλα λογια, ειναι μια σειρα απο 5-6 15σελιδα workshops (step by step)  συγκερκιμενα για αυτο το project. Φυσικα εχει οδηγιες για nuendo αλλα δε νομιζω να θελει κανεις να διαβασει 70 σελιδες για να βρει πως γινεται κατι...

Μπορω παντως να τα κανω post αν θελετε (μιας και θα πρπει να παρω εγκριση και απο το πανεπιστηιμιο γιατι αυτη η υλη διδασκεται φετος απο οσο ξερω).

 

either way email me if you want

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω εικόνα για το αν θα μπορούσε να είναι χρήσιμο. Πάντως αν είναι δικές σου σημειώσεις μπορείς (κατά κανόνα) να τις δώσεις κι αλλού χωρίς άδεια από το Πανεπιστήμιο (εκτός αν η σύμβαση κάτω από την οποία φτιάχτηκαν αναφέρει ρητά το αντίθετο).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν είναι δικές σου σημειώσεις μπορείς (κατά κανόνα) να τις δώσεις κι αλλού χωρίς άδεια από το Πανεπιστήμιο (εκτός αν η σύμβαση κάτω από την οποία φτιάχτηκαν αναφέρει ρητά το αντίθετο).

 

Δεν ειμαι σιγουρος να σου πω την αληθεια. Τις ειχα κανει περυσι οπου δουλευα εκει. Ηταν για καποια workshops. Δεν μπηκα στη διαδικασια twn copyrights γιατι δε φανταστικα οτι θα

χρειαζοταν (ετσι κ αλλιως δεν ειναι κατι επισιμο, απλα καποια labsheets..).

 

Μπορω να μαθω φανταζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμάστε ότι ο πολυκάναλος ήχος είναι κάτι διαφορετικό από το αρχείο ac3. Το ac3 είναι ένα πρότυπο συμπίεσης το οποίο έχει καθιερωθεί, και κανένα από τα προγράμματα που έχουν αναφερθεί δε γνωρίζω να σώζει σε ac3.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμάστε ότι ο πολυκάναλος ήχος είναι κάτι διαφορετικό από το αρχείο ac3. Το ac3 είναι ένα πρότυπο συμπίεσης το οποίο έχει καθιερωθεί, και κανένα από τα προγράμματα που έχουν αναφερθεί δε γνωρίζω να σώζει σε ac3.

 

Όντως Wow! δικό μου το λάθος. Νόμιζα ότι ήταν μοναδικό ενώ δεν είναι. Εξίσου γνωστό είναι και το DTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου