Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικά καλώδια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες έφτιαξα μόνος μου κάποια καλώδια για την κιθάρα, χρησιμοποιώντας σχετικά φτηνά καλώδια και επίσης φτηνά βύσματα (υποτίθεται ότι ήταν επίχρυσα...)

Έπαθα κυριολεκτικά πλάκα από την κακή επίδραση που είχαν στον ήχο... Η κιθάρα έχασε πάρα πολλές υψηλές συχνότητες και ο ήχος έγινε ξαφνικά μουντός. Δοκίμασα για σύγκριση κάποια άλλα που είχα φτιάξει με σχετικά καλύτερο καλώδιο και βύσματα Neutrik και ο ήχος ήταν "η μέρα με τη νύχτα"!!

Σκέφτομαι να παραγγείλω από Thomann κάποια μέτρα από το εξής καλώδιο:

 

 

Eπηρεάστηκα βέβαια και από κάτι ηχητικά clips που άκουσα στο site της εταιρείας όπου δείχνει πώς ακούγεται μια κιθάρα με καλό καλώδιο και πώς με κακό.

 

Έχετε κάποια σχετική εμπειρία με αυτόν τον τύπο καλωδίου (σκέφτομαι να παραγγείλω αρκετά μέτρα)?

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

Καλώδια George L πώς και δεν έχει στον Thomann???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Αν και δεν το έχω χρησιμοποιείσει φαίνεται καλό και με σωστή θωράκιση.

Είδες πόσο μεγάλη διαφορά κάνει ένα καλώδιο...
Επιρρεάζει την τονική ισοροπία σε μεγάλο βαθμό.
Εγώ φτιάχνω πάντα τα δικά μου καλώδια από το καλύτερο μικροφωνικό καλώδιο που μπορώ να αγοράσω και Neutrik ή Switchcraft βίσματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μέχρι πρότινος πίστευα ότι ήταν "παραμύθι" αυτό με τα καλά θωρακισμένα καλώδια κλπ μέχρι που το συνειδητοποίησα μόνος μου...

Πίστευα ότι ακόμη και αν ίσχυε, τη διαφορά μπορούν να την ακούσουν μόνο πολύ εξειδικευμένα αυτιά με πολύ ακριβό εξοπλισμό. Να όμως που διαψεύστηκα, γιατί δεν έχω τίποτα από τα παραπάνω 2...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα monster cables είναι τόσο καλά όσο λένε? γιατί δεν τα έχει πάρει πουθενά το μάτι μου στα μαγαζιά...μου φαίνεται ότι ούτε στου thomann υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες έφτιαξα μόνος μου κάποια καλώδια για την κιθάρα' date=' χρησιμοποιώντας σχετικά φτηνά καλώδια και επίσης φτηνά βύσματα (υποτίθεται ότι ήταν επίχρυσα...) [/quote']

Νομίζω πως είναι κακή ιδέα τα επίχρυσα βύσματα σε κιθαρόενισχυτικές εφαρμογές...όσο για το "επίχρυσα" σαν ιδιότητα,ο χρυσός που έχουν πάνω,ίσα που φτάνει να χρωματίσει τα βύσματα.

 

Εγώ πάντως άλλαξα όλα τα καλώδια μου με George L και είδα διαφορά,ο ήχος έγινε πολύ καθαρός,αν και ένα μεγάλο μέρος στην απόφαση να πάρω τη συγκεκριμένη μάρκα καλώδια είναι πως είναι πρακτικά,έχω σιχαθεί να μου χαλάνε τα βύσματα αργά η γρήγορα,τουλάχιστον με αυτό αν γίνει στραβή κόβεις λίγο την άκρη και τα ξαναπερνάς.

Οπώς και νάχει,καλό είναι να δώσεις 2 φράγκα παραπάνω για να πάρεις μερικά καλά καλώδια,αλλά δε νομίζω πως είναι ανάγκη να το παρακάνει κανείς..

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα elavd, εχω παθει ακριβως το ιδιο με σενα (πηγα να φτιαξω καλωδιο και πηρα τα α@#$#$% μου) και ετρεξα κατευθειαν και πηρα δυο σχετικα καλα καλωδια και ειδα και εγω τη διαφορα..........

ειναι απιστευτο...οταν μου ελεγε ο αδερφος οτι καποιοι hi-endαδες πληρωνουν 1500 euro το μετρο ειχε δικιο....(ασχολειται με hi-fi ενισχυτες κτλ)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα monster cables είναι τόσο καλά όσο λένε? γιατί δεν τα έχει πάρει πουθενά το μάτι μου στα μαγαζιά...μου φαίνεται ότι ούτε στου thomann υπάρχουν...

 

...όχι.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως άλλαξα όλα τα καλώδια μου με George L και είδα διαφορά' date='ο ήχος έγινε πολύ καθαρός,αν και ένα μεγάλο μέρος στην απόφαση να πάρω τη συγκεκριμένη μάρκα καλώδια είναι πως είναι πρακτικά,έχω σιχαθεί να μου χαλάνε τα βύσματα αργά η γρήγορα,τουλάχιστον με αυτό αν γίνει στραβή κόβεις λίγο την άκρη και τα ξαναπερνάς.[/quote']

Από μαγαζί τα πήρες ή online? Ο Thomann δεν έχει πάντως ή εγώ δεν τα βρίσκω...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου