Προς το περιεχόμενο

Pre-slotted or blank nut;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα και καλη χρονια.Θελω να αλλαξω το nut σε μια στρατ μου και εχω καταληξει σε κοκκαλινο.Να βαλω preslotted η blank;Το ΠΡΙΣΛΟΤΙΝΤ(!!!!!) ετσι και αλλιως δεν ειναι ετοιμο απλα εχει γινει η αρχη (αν εχω καταλαβει καλα) και παντα υπαρχει η περιΦτωση να μην ερχονται "ακριβως" οι αποστασεις των files...οποτε μηπως θα ηταν καλυτερο ενα blank κομμενο και ραμμενο για την συγκεκριμενη κιθαρα;Το κοστος διαφέρει; (θα παει σε μαστορα καθως δεν ειμαι διατεθειμενος να αγορασω τα καταλληλα πριονακια για τα files.)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τις αποφάσεις του τεχνίτη να τις λάβει ο τεχνίτης.  ;)

Ούτε θα περιμένει τον εκάστοτε πελάτη να του προμηθεύσει την πρώτη ύλη βεβαια.  Θα πρέπει να έχει ένα... συρτάρι κόκκαλα, θα μετρήσει, θα αποφασίσει, και θα κόψει...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ.

 

Κι αν έχει ξεμείνει από κόκκαλα, θα φάει καμία μπριζόλα ( ή μπριΤΖολα)

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα,επειδη προσπαθησα να φτιαξω νατ και απετυχα παταγωδως,το πιο σημαντικο ειναι να παρεις ενα που να ειναι ετοιμο στο radius της κιθαρας...εγω κατεστρεψα 3 κ δε καταφερα να το φτιαξω καλα

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφερω το θεμα μεσα στα νευρα και τους Αγιοβασιληδες...Ειχα λοιπον ενα θεμα με την high E χορδη μου στη στρατ....επαιζε ΤΖΟΥΦΙΑ ΜΟΝΟ ΑΝΟΙΧΤΗ....ουτε buzz ουτε τιποτα.Κλασσικη περιπτωση χαλασμενου slot.Δε πειραζει λεω...αντι να τη δωσω στο"μαστορα" να τη φερει με τα nut files θα αλλαξω ολο το νατ και θα βαλω απο πλαστικο...κοκκαλινο.Και μαλιστα το νατ που θα εβαζα θα ηταν blank ετσι ωστε να αποφυγω τυχον mismatches και να φτιαχτει αποκλειστικα για ΔΕΚΑΡΕΣ χορδες.Ολα καλα ως εδω.Παω να παραλαβω σημερα...(η κιθαρα επρεπε να ηταν ετοιμη απο χτες) η απαντηση ηταν -ελα σε δυο ωρες. (εψαχνα να βρω παιδοτοπο γιατι ημουν με την μικρη) πεφτει τηλεφωνο μετα απο μιαμιση ωρα.-Ετοιμη η κιθαρα ελα να την παρεις.Τι εγινε λεω ρε φιλε προλαβε το κοψε στεγνωσαν οι κολλες ολα κομπλε;(εντωμεταξυ ειχαμε και μια διαμαχη τις προαλλες που πηγα να την παραδωσω για αλλαγη νατ γιατι πηγε να μου βγαλει μια gibson classic custom αχρηστη γιατι δεν ηταν fine tuned στο πρωτο ταστο...και του εξηγουσα οτι η κιθαρα δεν ειναι πιανο κτλ...τεσπα)Παω να παρω την κιθαρα....και φυσικα ζητησα να την τσεκαρω.(Επεσε το πρωτο στραβωμα)  -το καινουριο νατ το κολλησες;-ΟΧΙ!Δε μπορεις να φανταστεις ποσο ζοριστηκα να βγαλω το παλιο ειχε μισο κολο κολλα!!! (ηταν η απαντηση επαγγελματια...λες και την κολλα την εβαλα εγω για να τον παιδεψω)Αφου τρωω το πρωτο σοκ παω να παιξω...οκ επαιζε μια χαρα η μι καντινι (ουφ οκ αρα δεν αλλαξα ασκοπα νατ!!!) παω να παιξω και τη μι μπασα τριξιμο τρελλο ΜΟΝΟ ΑΝΟΙΧΤΗ!Κοιταω το νατ σλοτ...η χορδη ολη χωμενη μεσα και ακομα παρακατω!!!Φιλε του λεω...το νατ μηπως εχει θεμα;Οχι μου λεει μην εισαι βιαστικος...οι χορδες φταινε που ειναι καινουριες(λες και δεν της ειχα ξανααλαξει εγω χορδες!!!) και που εμεινε η κιθαρα 2 μερες χωρις χορδες(η κιθαρα ειναι απο project ειχε μεινει χορις χορδες και 4 μηνες πιο πριν μεχρι να τελειωσει!!!)...παρε παιξε καναδυο μερες και θα ερθει... και αν δεν ερθει εδω ειμαστε...φερτη να τη φτιαξουμε να ΒΑΛΩ SHIM κατω απο το νατ!!!!(εκει εγινε η πρωτη επικλιση στα θεια απο μεσα μου...)Μα καινουριο νατ και να μιλαμε για shim και τετοια;Τεσπα την πηρα σπιτι (μονο και μονο για να μη μου πει μεθαυριο που θα την παω ΣΙΓΟΥΡΑ πισω οτι δεν την εστρωσα και οτι απο αυτο ηταν) εκανα stretch στις χορδες ψηλωσα και το action λιγο απο τα saddles...τιποτα... το τριξιμο στην ανοιχτη E ειναι εκει...σε καποια φαση εφτασε και η κουβεντα να μου πει -κοιτα φιλε αν θελεις σου βγαζω το καινουριο και σου βαζω το παλιο νατ παλι!Στο τελος εφυγα και το αφησαμε ανοιχτο αν τελικα δε φυγει το buzz να παω ξανα απο κει να τη φτιαξουμε.Το θεμα μου ειναι οτι ΔΕΝ θελω να παω απο κει και να ξεκινησουμε τα shim-αρισματα σε καινουριο νατ.Πολυ απλα αν ειναι κακοκομμενο θελω να φτιαξει καινουριο απο την αρχη...ποια ειναι η αποψη σας;Αν μου πει δεν οτι δεν το κανει αυτο;Κανονικα δεν πρεπει να βαλει το παλιο πισω και να μου ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ;Μηπως ειμαι υπερβολικος;

 

ΥΓ.Αυτα ειναι τα "καλα" της επαρχιας...συνηθως για οτι δεν εχω τα εργαλεια να κανω μονος μου  τις στελνω Αθηνα...ειπα να παρω μια φορα το ρισκο...

 

Any thoughts?

 

(επισυναπτω και φωτογραφια για να μου πειτε αν υπαρχει μια στο δισεκατομμυριο αυτο το damn slot στην Ε να ειναι κομμενο σωστα...

 

εκανα και συγκριση με τα αλλα nut στις αλλες μου (6 ολες με δεκαρες χορδες) κιθαρες μπας και....καμια σχεση)

20170117_194036.thumb.jpg.5b60cc25ec27ba65aaa39ac736b840c8.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στ@ρχίδια του δουλειά έκανε ο τύπος.

Αλλά μη νομίζεις. Και στην πρωτεύουσα δουλειά δεν γίνεται...

Όπου σε πιάσουν.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aστο δεν υπαρχει.Διαολιζομαι ακομα πιο πολυ  και μονο που διαβαζω αυτα τα σχολια και μονο που βλεπω το νατ εδω διπλα σταβοκομμενο σα να σου χαμογελαει γκομενα διχως δοντια!Θα του πω να βαλει το παλιο (η να μου το δωσει στο στο χερι) και να μου δωσει το 20ρικο πισω.Θα τη στειλω Αθηνα εκει που επρεπε να τη στειλω εξ αρχης...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ηρθε μολις το brass nut!Ειναι flat στη βαση του και preslotted απο πανω.Εχω ακουσει για καποιες τεχνικες τοποθετησης του σχετικα με το radius στη βαση.

 

1. βαζοντας ταινια διπλης οψης στο πρωτο ταστο και πανω σε αυτη γυαλοχαρτο και τριψιμο μεχρι να φτιαχτει το απαιτουμενο radius

 

2.Τοποθετηση του καινουριου nut στο αυλακι και σημαδεμα με μολυβι το radius και μετα τριψιμο

 

3.Χρηση του προηγουμενου nut ως template για να χαραχτει και να τριφτει το καινουριο

 

4.Τριψιμο/λιμαρισμα στο αυλακι ωστε να γινει flat και μετα τοποθετηση του καινουριου οπως ειναι χωρις radius.

 

Εχει κανει καποιος πιο πριν αυτη τη δουλεια και αν ναι τι προτεινετε απο τα παραπανω;

 

Ευχαριστω.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου