Προς το περιεχόμενο

Hot Rodded Humbucker και ESP EC-1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες!

 

Τον τελευταίο καιρό μου έχει μπει το "δαιμόνιο" να αλλάξω μαγνήτες στην κιθάρα μου (Esp ltd ec-1000). Η συγκεκριμένη φοράει EMG 61 και 80 και τον τελευταίο καιρό στα πλαίσια της "παραξενιάς" μου παίζω μόνο με τον 61 καθώς ο 80 μου φαίνεται πολύ πρίμος στα όρια του "τζιτζικιού".Το παίξιμο μου θα το χαρακτήριζα στα όρια του all around με προτίμηση σε "ζεστούς" και καθαρούς ήχους ακόμη και σε distortion, με τις metal επιρροές να φτάνουν βαριά βαριά σε Megadeth. Έχω μιλήσει με κάποιους που γνωρίζουν περισσότερα πράγματα από μένα και μου έχουν προτείνει το κλασσικό Hot Rodded Humbucker set της Seymour Duncan που αποτελείται από τους μαγνήτες JB και Jazz. Ποια η γνώμη σας λοιπόν συνάδελφοι?Υπάρχει κάποια άλλη αξιοσημείωτη πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποθετω οτι οτα λες 80 εννοεις τον 81 ο οποιος ειναι οντως πολυ πριμος οπως λες. Δοκιμασε τον emg 85 σε θεση bridge o οποιος ειναι εξαιρετικα ζεστος με πολυ ωραια χαμηλομεσσαια και πολυ πιο στρογγυλα πριμα.

 

Το σετ JB/Jazz ειναι επισης εξαιρετικο και δοκιμασμενο, απλα να ξερεις οτι ο Jazz στο neck ειναι επισης πριμος και οτι και ο JB εχει ενα μεγαλο peak στα υψηλομεσσαια που του δινει αυτον τον χαρακτηριστικο  ηχο του,  τον οποιο προσλαμβανεις ως πριμα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποθετω οτι οτα λες 80 εννοεις τον 81 ο οποιος ειναι οντως πολυ πριμος οπως λες. Δοκιμασε τον emg 85 σε θεση bridge o οποιος ειναι εξαιρετικα ζεστος με πολυ ωραια χαμηλομεσσαια και πολυ πιο στρογγυλα πριμα.

 

Το σετ JB/Jazz ειναι επισης εξαιρετικο και δοκιμασμενο, απλα να ξερεις οτι ο Jazz στο neck ειναι επισης πριμος και οτι και ο JB εχει ενα μεγαλο peak στα υψηλομεσσαια που του δινει αυτον τον χαρακτηριστικο  ηχο του,  τον οποιο προσλαμβανεις ως πριμα.

 

Ναι όντως μπερδεύτηκα εννοούσα έχω τον 60 και 81!Δηλαδή εννοείς να κρατήσω τον 60 και απλά να αλλάξω τον 81 με τον 85?Κάτι ακόμη που με προβληματίζει είναι ότι δεν μπορώ να τους δοκιμάσω.Ειδικά σε όποιο κατάστημα πήγα μου είπαν πχ ότι πολύ γνωστό το σετ που μας λες(το hot rod humbucker πχ) αλλά δεν το έχουμε, πολλοί αγοράζουν μόνο από βιντεάκια στο youtube κτλ. Προφανώς να μην ρωτήσω αν υπάρχουν άτομα που το έχουν κάνει εδώ μέσα γιατί θα υπάρχουν, αλλά δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο ρε παιδιά?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι βαλε τον 85.

 

Γενικα αυτο ειναι το προβλημα με τους μαγνητες, θα πρεπει να επιλεξεις απο περιγραφες, youtube, ή εναλλακτικα δοκιμαζοντας καποια κιθαρα καινουργια που να φοραει απο τη μανα της το σετ που σε ενδιαφερει.

 

Παντως επειδη πχ ο JB ειναι απο τους πλεον διασημους μαγνητες, ο ηχος του ειαι ακριβως ο ηχος ολων των hair metal συγκροτηματων του 80.

 

Ο emg85  πανω κατω ειναι αυτο:

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου