Προς το περιεχόμενο

Olympus guitars!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρομαι να βλεπω ελληνες να 'μπλεκονται΄με κιθαριστικες κατασκευες!Κυριως ελληνικα ξυλα κ προσεγμενη δουλεια απ΄οσο μπορω να καταλαβω!!!Διαβασα οτι οι Orianthi Panagaris,  Richie Sambora  και ο Kevin Shirley εχουν κιθαρες τους!

Εδω ενα βιντεο που εξηγει

 

κ εδω το σαιτ

OlympusCustomGuitars

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τον ξέρω από καιρό. Τον έχω και στο FB. Αναρωτιέμαι, ομως, ρητορικά. Αυτός ο άνθρωπος - που τεράστια μαγκιά του αυτό που κάνει - τα βγάζει πέρα με αυτή τη δουλειά στην ελληνική επαρχία; Ή είναι ένα χόμπι αυτό; Δεν περιμένω απάντηση. Απλώς σκέφτομαι γράφοντας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος ζει στο χωριό.  Μπορει να κανει ενα πρότζεκτ το χρόνο και σίγουρα γουστάρει.  Αλλωστε η ζωη εκει  είναι φτηνή αν θέλεις και είναι φιλοσοφία σου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει/ακούσει από κοντά κιθάρα του αλλά εμφανισιακά είναι από τις πιο όμορφες που έχω δει. Στα ονόματα γνωστών ξένων μουσικών οι οποίοι παίζουν με Olympus, να προσθέσω και τον Eric Gales που η κυρίως κιθάρα του τελευταία είναι μια Olympus strat ενώ αυτή την εποχή, ο Johnny Prapas (κατά κόσμον Γιάννης Γιάντσιος) κατασκευάζει παραγγελία για τον Joe Bonamassa.

 

Όσον αφορά το κυρίως επάγγελμά του, αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι η κατασκευή οργάνων.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εξαιρετικά διαφορετική άποψη και εμπειρία με αυτό που παρουσιάζεται να είναι ο αυτοαποκαλούμενος luthier. Αλλά δεν θα εμβαθύνω στο thread για να μη γίνει ροντέο.

Ψάξτε το λίγο.

Π.χ. γιατί δυο (τόσο διαφορετικά) ονόματα;

Σε ποια χώρα "μαθήτευσε" και έγινε master luthier όπως λέει; (αναφέρει κάποιον ως μέντορά του)

Επίσης, το να χαρίσεις μια κιθάρα στην Οrianthi, και να της ζητήσεις να δώσει και μια στον Richie Sambora, ανάμεσα στις 150 που έχει, δεν σημαίνει και ότι "παίζει με αυτή¨.

 

Τέλος, Ray, εσύ που τον έχεις φίλο στο fb, γιατί εγώ μετά από ένα συγκεκριμένο περιστατικό τον μπλόκαρα όπως και πολύς άλλος κόσμος, ρώτησέ τον για ποιο λόγο έσβησε τον προηγούμενο λογαριασμό του, να δεις αν και τι θα σου πει... (ή απλά , δες τις πολλές αρνητικές αξιολογήσεις στη σελίδα της Olymbus guitars που τον έχουν βαθμολογήσει με -1)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάλι θα μιλήσω για όσα γνωρίζω απο πρώτο χέρι.

Όσες κιθάρες του Γιάννη έχω δεί, ήσαν εξαιρετικά καλοφτιαγμένες, κάποιες θάλεγα έφθαναν στα όρια του breathtaking...

Όσες φορές τον συνάντησα προσωπικά είχε άψογη συμπεριφορά καθ'όλα.

Μία φορά έπαιξα λάιβ 2-3 κομμάτια με μιά Tele-Junior που είχε μαζί του στο μαγαζί και η κιθάρα ήταν τόσο καλή, που αν δεν ήταν παραγγελία απο πελάτη του θα την έκλεινα αυτοστιγμεί...

Αυτά τα ολίγα επωνύμως και απο προσωπική εμπειρία...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ακουσα στις ειδησεις. Εχει και ποιοτητα και ωραιο design και πιασαρικο ονονα. Win-win. Ανεφεραν πως εχει πουλησει 40 κιθαρες απο €4000 μεχρι €12000 την καθεμια. Ας βαλουμε πεσσιμιστικα €6000 την τιμη μεσο ορο. Επισης τα εξοδα 50%. Αρα μονος του με τον γιο του εχει τσεπωσει τουλαχιστον €120000 και μπραβο του!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ή απλά , δες τις πολλές αρνητικές αξιολογήσεις στη σελίδα της Olymbus guitars που τον έχουν βαθμολογήσει με -1)

 

Σε σχέση με αυτό:

τσέκαρα τις αρνητικές κριτικές και το περίεργο είναι ότι όλες (πλην της τελευταίας, που έλαβε χώρα στις 15/12/15)  έγιναν στις 11/12/15 σαν να δόθηκε γραμμή, ένα πράγμα (εκτός, αν 10 δυσαρεστημένοι πελάτες αποφάσισαν, εντελώς συμπτωματικά, να δώσουν αρνητικό review την ίδια μέρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου