Προς το περιεχόμενο

Ερώτήσεις σχετικά με σύνδεση 2 οθονών σε PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προς το παρόν 2 έχω στο μυαλό μου:

 

1. Αν τρέχει κάποιο utility της κάρτας ή της οθόνης με το startup. Μπορεί εσύ να το αλλάζεις μετά από τα Win αλλά στο utility να μένει default η αρχικη ρύθμιση και να την επαναφέρει όταν γίνεται Log on.

 

2. H "χαζή" δοκιμή να βάλεις τη 2η οθόνη (ΣΥΝ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΗΣ) ως 1η και την 1η ως 2η. Συνεχίζει να αντιστέκεται στις βουλές του αφέντη της;

 

 

Διάβασα ότι ασχολήθηκες με τους drivers της κάρτας. Με τους drivers της οθόνης;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν 2 έχω στο μυαλό μου:

 

1. Αν τρέχει κάποιο utility της κάρτας ή της οθόνης με το startup. Μπορεί εσύ να το αλλάζεις μετά από τα Win αλλά στο utility να μένει default η αρχικη ρύθμιση και να την επαναφέρει όταν γίνεται Log on.

 

2. H "χαζή" δοκιμή να βάλεις τη 2η οθόνη (ΣΥΝ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΗΣ) ως 1η και την 1η ως 2η. Συνεχίζει να αντιστέκεται στις βουλές του αφέντη της;

 

 

Διάβασα ότι ασχολήθηκες με τους drivers της κάρτας. Με τους drivers της οθόνης;

 

1. Το έχω τσεκάρει στην Start Up List. Δεν υπάρχει Start Up εφαρμογή που να σχετίζεται με την κάρτα ή την οθόνη.

 

2. Έχω κάνει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς τριών μεταβλητών (Έξοδος Κάρτας Γραφικών---Καλώδιο---Οθόνη) ήτοι 2^3=8 διαφορετικές περιπτώσεις με ίδια και απαράλλαχτα αποτελέσματα.

 

Ασχολήθηκα με drivers και οθόνης και γραφικών και τσέκαρα και αν κάποιο utility δρα μόνο του στην αρχή όπως έγραψα παραπάνω.

 

Σε λίγο πάω ΠΛΑΙΣΙΟ να ρωτήσω τεχνικούς να δω τι θα μου πουν (αν μου πουν).

 

Εν τω μεταξύ κοιτάω τις εξής:

 

1. http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5770-Flex-PCI-Express-GDDR5-1GB-11163-13-20R.htm

 

και

 

2. http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-6850-Toxic-Edition-PCI-Express-GDDR5-1GB-11180-03-40R.htm

 

Μεγεθύνετε τις εικόνες και των δυο και δείτε οτι η 1 (5770 Flex) ενώ φαίνεται ξεκάθαρα οτι έχει 2 DVI-I τα χαρακτηριστικά της αναφέρουν 1 DVI και 2nd VGA.

 

Η 2 από την άλλη (6850 Toxic) αναφέρει στα χαρακτηριστικά της 2 DVI Out.

 

Με προβληματίζει που στην 1 η μία DVI έχει επισημανθεί με άσπρο χρώμα αντί για μαύρο.

 

Μήπως είναι DVI μόνο Digital; Μπορεί να φαίνεται ως Integrated αλλά δεν γνωρίζω σίγουρα αν μεταφέρει αναλογικό που στην περίπτωσή μου με τα 2 RGB Mόνιτορ είναι απαραίτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Τελικά όπως περίμενα το πρόβλημα δεν οφειλόταν σε Software δυσλειτουργία ή Drivers.

 

Αγόρασα την Saphire Vapor X 5770 http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?leg=&psn=000101&pid=305 η οποία εκτός από HDMI και Display Port βγάζει και 2 Dual Link DVI-I τα οποία συνδέω στις VGA των monitors μου μέσω 2 DVI-I to VGA ανταπτορων και τα προβλήματα που αντιμετώπιζα λύθηκαν μετά την εγκατάστασή της.

 

Off topic αλλά μπορεί να βοηθήσει μερικούς:

Μόλις εγκατέστησα την κάρτα στο PC στο Device Manager εμφανίστηκε ως σωστά οδηγούμενο Display Adapter. Παρατήρησα όμως οτι εμφανίστηκε και μια Unknown PCI Device για την οποία δεν μπορούσα να βρω οδηγό και δεν ήξερα σίγουρα αν προέκυψε από την εγκατάσταση της κάρτας ή από διάφορες αλλαγές που έκανα στις PCI και PCI express για να χωρέσει η κάρτα γραφικών.

 

Δοκίμασα σχεδόν όλα μου τα CD με τους οδηγούς και Updated οδηγούς  αλλά δεν μπορούσα να οδηγήσω σωστά την Uknown PCI συσκευή με αποτέλεσμα να έχω το "ενοχλητικό" ερωτηματικό στο Device Manager και την εκκίνηση του Hardware Installation Wizard σε κάθε Reboot

 

Τελικά μετά από αναζήτηση σε forum της ATI είδα οτι το Αudio Path της HDMI εξόδου αναγνωρίζεται ως PCI Device και η ATI δεν έχει ακόμα στο πακέτο των οδηγών της κατάλληλο οδηγό. Ο οδηγός που λείπει είναι ο ATI HDMI Audio Device και παρέχεται από την Realtek. Μικρή σημασία έχει όλο αυτό βέβαια καθώς χρησιμοποιώ την RME HDSP 9632 με πρόσθετο εξωτερικό Audio Interface απλά το παραθέτω σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και του τη "σπάνε" τα ερωτηματικά στο Device Manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου