Προς το περιεχόμενο

Μουσική καταναλωτική συνείδηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό ήθελα να γράψω κάποιες σκέψεις σχετικά με την απίστευτη καταναλωτική μανία που διακρίνει σε ένα βαθμό τους

περισσότερους από εμάς στο noiz και κατ επέκταση στη μουσική κοινότητα.Αφορμή να κάτσω και να γράψω τους παραπάνω

συλλογισμούς στάθηκε η αναφορά του dither στους προενισχυτές και ένα δημοσίευμα στο Ε της ελευθεροτυπίας 27/02/05 για τις

συνθήκες κάτω από τις οποίες εργάζεται η πλειοψηφία των εργατών στα κινέζικα εργοστάσια.

 

Η ιδιαιτερότητα ενός μουσικού καταναλωτή είναι ότι πολλές φορές μια αγορά μπορεί να οδηγήσει σε καινούργια δημιουργικά

μονοπάτια οπότε ίσως είναι προϋπόθεση να γίνει.Λαμβάνωντας αυτό σαν δεδομένο δηλαδή ότι οι κιθάρες, τα εφέ, οι κάρτες ήχου

,οι προενισχυτές και τα λοιπά είναι αναπόσπαστο κομμάτι της μουσικής δημιουργίας το καθένα σε άλλο βαθμό καλό θα ήταν να

αναπτύσουμε υγιή αγοραστική φιλοσοφία.

Με άλλα λόγια δεν θέλω προσωπικά κανένας άνθρωπος να δουλεύει με τις χειρότερες συνθήκες (πληρωμή,ασφάλιση,νοητική υγεία)

επειδή εγώ κάνω την τρέλα μου με οποιαδήποτε διαδικασία δημιουργίας κάποιας κυματομορφής.

 

Επειδή δεν θέλω να το κουράσω γιατί φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι από εμάς νοιώθουν τα ίδια πράγματα θα παραθέσω κάποιες

σκέψεις προτάσεις που ίσως οδηγούν σε πιο υγιή λειτουργία της αγοράς

(αν κάποιος ενοχλείται ή θεωρεί γραφικά όλα αυτά δεν έχει παρά να πατήσει το κουμπί πίσω πάνω αριστερά στον browser του).

 

Η επιλογή προϊόντων μπορεί να γίνεται με έμφαση σε μικρές εταιρίες που κάνουν δουλεία με μεράκι και αγάπη όπως κάποιες που

ανέφερε ο dither για προενισχυτές και αντίστοιχα για όλα τα είδη.Δεν χρειάζεται ούτε να βρίζουμε τους αντιπροσώπους΄ούτε να

εκθειάζουμε τον κάθε thomann που αγοράζει με το container και έχει προσλάβει 5 ανθρώπους που σπούδασαν logistics.Μπορούμε

κάλλιστα να καταφεύγουμε είτε στο DIY όσο αυτό γίνεται είτε σε ανθρώπους που υπερασπίζουν με μεράκι αυτό που κάνουν.

 

Επιπλέον όσο και αν αυτό είναι δύσκολο καλό είναι ο καθένας να κρίνει τι πραγματικά χρειάζεται σε βάθος χρόνου (τουλάχιστον

μια πενταετιά) και να αγοράζει αντίστοιχα υπολογίζοντας το κόστος απόσβεσης ανά δίαρκεια χρήσης.Θέλω να πω με άλλα λόγια ότι

ενθουσιαζόμαστε με κάτι που διαβάσαμε στο noiz, μας είπε κάπιος φίλος κτλ με αποτέλεσμα να μην αξιολογούμε τις αγορές μας

και να αλλάζουμε πχ κάρτα ήχου κάθε τόσο.Το κόστος του να αγοράσεις πχ με κάποια χρηματοδότηση δοσεις κτλ αν αγοράσεις κάτι

καλό μπορεί με καλές επιλογές επιτοκίου να γίνει πιο φτηνά από ότι μία αγορά τώρα + παίρνω κάτι καλύτερο πιο μετά.

 

Κάτι που ίσως δεν λαμβάνει υπόψιν ο μέσος χρήστης είναι οτι τα σκουπίδια των υπολογιστών οθόνη,motherboard, κάρτα ήχου κτλ

είναι μη αποικοδομήσιμα σκουπίδια από το πλανήτη.

 

Τέλος καλό θα ήταν να σταματήσουμε το κυνήγι της προσφοράς και να στηρίξουμε και κάποια μικρά μαγαζιά που τα λειτουργούν

άνθρωποι με πάθος για τη μουσική.Επιπλέον ας μποϋκοτάρουμε όσο γίνεται προϊόντα που έρχονται από χώρες όπως Κίνα κτλ γιατί

δεν αξίζει για 20, 30 , 40 € να συντηρούμε μια κατάσταση που θα δημιουργήσει προβλήματα σε εμάς τους ίδιους μετά από χρόνια.

 

Το παραπάνω κείμενο έχασε τη ροή του μιας και κάηκε το motherboard την ώρα που το έγραφα (ίσως καταστρέφεται όταν δεν του

αρέσει αυτό που γράφει ο χρήστης :)) αλλά η βασική σκέψη είναι ότι η μουσική βγάζει την υγιή πλευρά του ευατού μας ,μας

κρατάει μακρυά από τον κακό μας ευατό και πιο πλήρεις.Ας προσθέσουμε λοιπόν σε όλα τα μαγικά που μας προσφέρει μια αντίστοιχα

 

υγιή αγοραστική φιλόσοφία...

 

Να είστε όλοι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφει ο analog είναι κατά τη γνώμη μου σωστά. Σε γενικές γραμμές, όταν κάνεις κακό στους άλλους (με οποιονδήποτε τρόπο), αποκλείεται το προϊόν της εργασίας σου να αξίζει οτιδήποτε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον ας μποϋκοτάρουμε όσο γίνεται προϊόντα που έρχονται από χώρες όπως Κίνα κτλ γιατί

δεν αξίζει για 20' date=' 30 , 40 € να συντηρούμε μια κατάσταση που θα δημιουργήσει προβλήματα σε εμάς τους ίδιους μετά από χρόνια.

[/quote']

 

 

Μα τι λές τώρα; Εμένα πάντως το χωριό μου κάρτες ήχου δε βγάζει.

Και βεβαίως και αξίζει και για 10€, αφενός μεν γιατί δεν είναι μόνο για μια φορά, μέτρα πόσα δεκάρια μαζεύονται, αφετέρου γιατι κοιτάμε πρώτα απ' όλα την τσέπη μας, αυτή κάνει κουμάντο, και όχι ο κάθε μίζερος εμποράκος, που όμως με την πρώτη ευκαιρία θα μας πιάσει τον πωπωπώ πωπωπώ!

 

Επιπλέον όσο και αν αυτό είναι δύσκολο καλό είναι ο καθένας να κρίνει τι πραγματικά χρειάζεται σε βάθος χρόνου (τουλάχιστον

μια πενταετιά) και να αγοράζει αντίστοιχα υπολογίζοντας το κόστος απόσβεσης ανά δίαρκεια χρήσης

 

Προσωπικά δεν ξέρω αν η εταιρεία που δουλεύω θα υπάρχει σε πέντε χρόνια ή θα χει κλείσει.

 

Με άλλα λόγια δεν θέλω προσωπικά κανένας άνθρωπος να δουλεύει με τις χειρότερες συνθήκες (πληρωμή' date='ασφάλιση,νοητική υγεία)

επειδή εγώ κάνω την τρέλα μου με οποιαδήποτε διαδικασία δημιουργίας κάποιας κυματομορφής.

[/quote']

 

Ούτε κι εγώ πίστεψέ με, αλλά οι λόγοι που οδηγούν σε αυτό δεν είναι τόσο απλοί, ώστε να μπορούν να αντιμετωπιστούν με ένα απλό εμπάργκο. (Που το μόνο αποτέλεσμά του θα ήταν να μου στερήσει εμένα φθηνή τεχνολογία και λοιπά αγαθά.

 

 

 

υγιή αγοραστική φιλόσοφία...

 

πιο υγιή λειτουργία της αγοράς

 

υγιή πλευρά του ευατού μας

 

Σπάω το κεφάλι μου που έχω ξανακούσει αυτές τις εκφράσεις. Θα το θυμηθώ, που θα μου πάει....

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον analog άλλα στην πράξη δεν μπορώ να το εφαρμόσω πάντα...πχ πλέον έχω πάψει να ψωνίζω απο μεγάλα μαγαζιά με δόσεις,πιστοτικες κλπ.. όσο μπορώ παίρνω τα πάντα μετρητοίς και από μικρά μαγαζιά ..αυτό το φαινόμενο που είναι όλοι υπάλληλοι μεγάλων εταιριών(και κλείνουν ένα ένα τα μαγαζάκια)και τα οικονομάνε οι λίγοι, ποτέ δεν μου άρεσε..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

analogtreehouse,ήδη έθιξα το θέμα σε προηγούμενο thread(έστω κατά το ήμισυ).Δες το

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1366&postdays=0&postorder=asc&start=50&sid=7059f1eef765765ab6d4221b18a9482d

Κάποιοι μπορεί και να μην συμφωνούν μαζί σου....και σε μένα εν μέρει μου φαίνεται δύσκολο...

Το PCB είναι ανακυκλώσιμo....με ποιό τρόπο όμως;Ναι,ξέρω ότι τα παιδάκια στην Ταϊβάν ανακυκλώνουν το PCB χωρίς προστασία,μέσα στις αναθυμιάσεις των οξέων και κάτω απο συνθήκες δουλείας.Μπορώ όμως να πώ "θα μπουκοτάρω την Ταϊβάν και δεν θα ξαναπάρω ούτε θα κάτσω σε υπολογιστή στη ζωή μου;" Θα...μείνω άνεργος.

:)

Επομένως μετά ανακύπτει το ζήτημα της δικής μου επιβίωσης.

Ωραίος ο ρομαντισμός (όχι πως δεν έχει και ρεαλισμό η άποψή σου),δε λεω...αλλά κάποια πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό ξέρουν ότι το μικρό μαγαζί έχει σχεδόν πεθάνει. Το πολυκατάστημα είναι στις δόξες του. Πολυκατάστημα σημαίνει: υπο-πληρωμένοι υπάλληλοι (αφού δεν μπορούν να βρουν αλλού δουλειά), προσωπικότητα μηδέν, γνώσεις σχεδόν μηδέν. Πάρε για παράδειγμα το Π, το γνωστό κατάστημα υπολογιστών στην Αθήνα: οι υπάλληλοι αλλάζουν κάθε μήνα (μάλλον δεν είναι πολύ ευχαριστημένοι) και αν τους ρωτήσεις τίποτε πιο ειδικό σε κοιτάνε σα να είσαι τρελός.

 

Οπότε φίλε wasted_sunsets, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι η εταιρεία στην οποία δουλεύεις θα υπάρχει σε πέντε χρόνια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα υπάρχεις εσύ (με την έννοια ότι θα σου δίνουν πολύ λίγα χρήματα). Είσαι σίγουρος ότι τα 10 ευρώ που γλυτώνεις αξίζουν τον κόπο.

 

Θα ήθελα να πω και κάτι ακόμη, ελαφρά off topic. Έχω βαρεθεί όλες αυτές τις κουβέντες για μίζερους εμποράκους (όπως τους λέει ο wasted_sunsets). Δηλαδή εσύ wasted_sunsets θα ήσουν καλύτερος έμπορος; Τότε γίνε, δώσε μας και τη διεύθυνσή σου και θα ψωνίζουμε από σένα. Τι; Δεν ξέρεις αν θα ήσουν καλύτερος; Τότε γιατί λες τον άλλον μίζερο; Επιτέλους, αν δεν έχετε βγει στην αγορά, δεν έχετε δει τις δυσκολίες, δεν έχετε (κάποιοι, όχι όλοι) βγάλει ποτέ σας δικά σας λεφτά (επειδή είσαστε φοιτητές ή οτιδήποτε άλλο), μην κρίνετε όλον τον κόσμο.

 

Αν θέλετε να αγοράζετε μόνο από το εξωτερικό, αγοράστε, αλλά ετοιμαστείτε να πεινάσουμε όλοι μαζί (εμένα καλό θα μου κάνει, έχω μερικά παραπανίσια κιλά). Όταν όλοι οι "μίζεροι εμποράκοι" κλείσουν, κάποιοι από εσάς (όχι εγώ) θα βρεθείτε στο δρόμο να κάνετε απεργίες σε στυλ Palco (τους θυμάστε;).

 

Ο analogtreehouse είπε κάτι απλό και ανθρώπινο, ότι οι ζωές όλων μας (και μερικών εργατών σε τριτοκοσμικές χώρες) θα ήταν καλύτερη αν καταναλώναμε με μεγαλύτερη σύνεση - μέρος αυτής της σύνεσης είναι να αγοράζουμε εκεί που δεν καταστρέφουμε το μέλλον μας. Τώρα αν το μόνο που έχουμε να αντιπαραβάλουμε σε αυτό το επιχείρημα είναι ότι "το χωριό μου δεν βγάζει κάρτες ήχου" τότε τι να πω... ας αποφασίσουμε τι βγάζει το χωριό μας και ας το ρίξουμε στην κατανάλωση αγροτικών προϊόντων.

 

Και θα πω και κάτι ακόμη, βαρύ: πόσα λεφτά δίνει το χρόνο ο thommann που τον έχετε κάνει χρυσό για να υπάρχει αυτή η σελίδα και να γράφουμε αυτά που θέλουμε; Πόσα λεφτά τσίμπησε ο γερμανός από την άτυπη διαφήμιση που του γίνεται μέσα από το noiz, π.χ. το 2004; Πως αισθάνεστε τώρα που τα σκέπτεστε αυτά; 8O

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός ο eye.. άλλα ξέρεις φίλε, όταν έρχεται η ώρα να αγοράσεις κάτι και το βρίσκεις στον Θωμά 300 ευρω λιγότερα, προβληματίζεσαι...να στηρίξω τον τόπο μου? η την τσέπη μου?.. τουλάχιστον όσο μπορούμε να ψωνίζουμε απο Ελλάδα, ιδιαίτερα όταν οι διαφορές είναι μικρές, και από μικρά μαγαζιά.. είναι σημαντικό!!!

(τα πάντα, οχι μόνο μουσικά είδη)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε όμως λίγο...

Ένα μεγάλο ποσοστό το οποίο ασχολείται με τη μουσική είναι οι φοιτητές που δέν έχουν την οικονομική άνεση να ανταπεξέλθουν στις μεγαλύτερες τιμές εδώ οπότε λογικό είναι να ψάχνουν οτι φθηνότερο.Βλέπω συμφοιτητές μου να μαζεύουν μήνες λεφτά να πάρουν εξοπλισμό της προκόπης(και εγώ μέσα σε αυτούς . :( )Αφού δε με παίρνει να πάρω απο εδώ γιατί να το κάνω;Για την πατρίδα μήπως;;Όσο θα αγοράζουμε απο εδώ θα επαναπάυονται ενώ αν δούν ότι τα πράματα δεν πάνε καλά ίσως(δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο είναι εφικτό)προσπαθήσουν να κάνουν κάτι.Παρόλα αυτάκ(αι επειδή το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι :twisted: )δε φταίει ο καημένος ο μαγαζάτορας αν ο βασικός μισθός είναι 580 Ευρώ δε νομίζετε; :?

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εαν εσάς σας τρέχουν λεφτά απο τα μπατζάκια, ούτε εαν εκεί κάτω στην Αθήνα έχεται καλούς εμποράκους, εγώ πάντως τα λεφτά μου τα λυπάμε για να τα ξοδεύω άσκοπα. Και στην αγόρα των τροφήμων έχω δουλέψει, και στην αγορά των ηλεκτρικών συσκευών και πουθενά δεν έχω δει τέτοιες απατεωνίες και τόσο μεγάλες διαφορές τιμών, παρά μόνο στην αγορά των μουσικών οργάνων. Και αυτό φυσικά γίνεται διότι στων τομέα των εισαγωγών οι εταιρίες είναι μετρημένες στα δάχτυλα και ο ανταγωνισμός μηδαμινός. ¶ς μπορούσε να έρθει το thomann να ανοίξει ένα υποκατάστημα εδώ και να σπάσει το ολιγοπώλειο και θα βλέπαμε μετα και τους δικούς μας τι καλά θα ρίχναν τις τιμές. Όπως έγινε με τα metropolis και τα άλλα δισκάδικα εδώ στην Θεσσαλονίκη. Ολόκληρο virgin megastore έκλεισε επιδή το metropolis ποιο δίπλα πουλούσε την νέα κυκλοφορία 5 ευρώ φθηνότερα. Και μιάς και έπιασα τα παραδείγματα θα αναφέρω δικές μου αγορές, για να μιλάω με αποδείξεις.

Music man sting ray, thomann 1875 ευρω. Τοπικός αντιπρώσωπος 2500 ευρώ. Διαφορά 625 ευρώ

Gallien Krueger 115SBX, thomann 469 ευρώ, τοπικός αντιπρόσωπος 620 ευρώ αλλά ένα μοντέλο παλαιότερο. Διαφορά 151 ευρώ.

Gallien Krueger 400RBIV, κατάστημα στην ολλανδία 520 ευρώ, τοπικός αντιπρόσωπος 880 ευρώ και δύο μοντέλα παλαιότερο. Διαφορά 360 ευρώ.

Συνολικό κέρδος από αγορές στο εξωτερικό σχεδόν 1100 ευρώ. Αφήνω τους αριθμούς να μιλήσουν μόνοι τους. Πάντως πριν από κάποιο καιρό πίστευα πως κάτι πάει να αλλάξει και το είχα επισημάνει κιόλας σε θέμα εδώ στο forum, αλλά τελικά τα ίδια σκ#@% είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εαν εσάς σας τρέχουν λεφτά απο τα μπατζάκια' date='.[/quote']

εσενα παντος σου τρεχουνε..αν κρινω απτον εξοπλισμο σου!!! 8O ...σε μισω!!! :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου