Προς το περιεχόμενο

προγραμμα σε pc με εφε και προσομοιωσεις ενυσχητων ?????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε κατέβασε και τους drivers ASIO4ALL και δοκίμασε τους. Είναι ό,τι πρέπει για αυτή τη δουλειά. Είχα κι εγώ πρόβλημα με καθυστέρηση σε τετοια προγράμματα και με τους συγκεκριμένους drivers λύθηκε. Τους κάνεις εγκατάσταση και μετά τους διαλέγεις στις επιλογές του εκάστοτε προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την ux1 και είμαι επίσης απολυτα ευχαριστημένος

 

εναλλακτικά παίρνεις τo v-amp3 που είναι φτηνώτερο και περιλαμβάνει εκτός από low-latency USB interface και την modelling πεταλιέρα (βέβαια το usb interface του είναι φτωχότερο σε συνδέσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερε ο gdevelek την πεταλιέρα του Guitar Rig (που είναι ουσιαστικά μια κάρτα ήχου με ενωματωμένο midi foot controller), αν αργότερα θελήσεις να ελέγξεις τα εφφέ του προγράμματος της αρεσκείας σου, θα χρειαστείς ένα midi controller (+το midi interface που πιθανόν να χρειαστείς για τη σύνδεσή του στο pc.

 

Προσωπικά, ελέγχω τα εφφέ του Pod Farm με το FCB1010 της Behringer (από αυτά που λέμε "και καλό, και φθηνό"). Προηγουμένως ήλεγχα τα amp knobs και άλλες παραμέτρους του software με τα knobs του nanoKontrol της Korg (επίσης "και καλό και φθηνό"!). Τώρα προσπαθώ να βρώ πώς μπορώ να ελέγχω το software και με τις 2 συσκευές ταυτόχρονα (nanoKontrol για amp knobs και άλλα, FCB1010 για ανοιγμα/κλείσιμο των εφφέ και χρήση Volume και Wah) :)

 

Συμβουλή μου, πριν προχωρήσεις σε οποαδήποτε κίνηση σου (πχ αγορά κάρτας, αγορά controller αργότερα) σκέψου πολύ τί χρήση θα κάνεις, ποιές ανάγκες έχεις αλλά και μπορεί να προκύψουν. Σκέψου δηλαδή σε βάθος χρόνου τι χρειάζεσαι. Εγώ, με τα χρήματα που (σταδιακά) έδωσα για τα παραπάνω θα μπορούσα να είχα πάρει μια Pod X3 Live που είναι ΜΙΑ συσκευή που τα κάνει όλα και συμφέρει (η X3 Live είναι ΚΑΙ καρτα ήχου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα θα ηθελα να σας πω οτι τζιφος η δουλεια... κατι παιζει με την καρτα ηχου μουοπως ειπατε και ακομα και τωρα που κατεβασα τα δριωερσ που μου ειπατε δεν ειδα κανενα αποτελεσμα θετικο... δηλαδη η καρτα ειναι τοσο χαλια που στριγκλιζει ακομα και οταν απλα ανοιγω το προγραμμα χωρισ να εχω κιθαρα συνδεδεμενη..ενταξει σε λαπτοπ το εχω κανει ινστολ οποτε τι να περιμενει κανεισ απο καρτα ηχου που ειναι ον μπορντ σε λαπτοπ.... οσον αφορα του τι χρησηθελω να κανω , απλα ηθελα για λιγο καιρο οσοτου να αποκτησω χρηματα για να παρω μια κανονικη πεταλιερα να μπορω να παιζω λιγο με αυτες τις ρυθμησεις... αλλα κριμα.... δεν τα καταφερα....σας ευχαριστω ολους παντως παρα πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από όσα software κυκλοφορούν (αφήνοντας στην άκρη τους controllers) αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι το GTR3 της Waves. Τα έχω δοκιμάσει όλα κατά καιρούς, είτε (κυρίως) σε demo, είτε σε κανονικές version, αλλά το GTR είναι το μόνο που με έβαλε σε πειρασμό να το αγοράσω.

 

Το Revalver μου φάνηκε επίσης κορυφαίο, αλλά δυστυχώς το demo του είχε κάτι προβληματάκια στο σύστημά μου. Η νέα έκδοση αναμένεται, όπως λένε, φοβερή.

 

Γενικά το σχετικό software έχει εξελιχθεί τρομερά τα 4-5 τελευταία χρόνια που το παρακολουθώ και ποιος ξέρει τι μας περιμένει στο μέλλον.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη η καρτα ειναι τοσο χαλια

 

πολλοί έχουν φάει την ίδια  πίκρα, πιστεύουν πως βρήκαν το λογισμικο και ξεμπέρδεψαν (το ίδιο έχω πάθει κι εγώ)

 

θέλει κάρτα κατάλληλη γι' αυτή τη δουλειά

 

ωστόσο υπάρχουν λύσεις  κάτω των 100Ε, θεωρώ κορυφαία τη β-αμπ3 που δίνει και πεταλιέρα με μόντελινγκ οπότε το παίζεις δίπορτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου