Προς το περιεχόμενο

Μουδιασμα χεριών - Ηλεκτρομυογράφημα


gmoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ ότι βλέπω το τελευταίο διάστημα υπήρξαν διάφορα θέματα με ιατρικό περιεχόμενο και σκέφτηκα να αναφέρω και την δικιά μου περίπτωση.

Το πρώτο σύμπτωμα συνέβη πριν περίπου ενάμιση μήνα,όταν,ξυπνώντας,ένιωσα το γνωστό μούδιασμα στο αριστερό μου χέρι σαν να το είχα "πατήσει" στην διάρκεια του ύπνου.Δυστυχώς αυτό δεν έφευγε,παραμόνο κατα τις 6 ώρα το απόγευμα.Το μούδιασμα εστιαζόταν στον παράμεσο και το μικρό (το 3 και το 4 κιθαριστικά).Αυτό συνέβη και κάποιες άλλες μέρες χωρίς όμως τόσο μεγάλη διάρκεια και κυρίως στην διάρκεια και μετά τον ύπνο.Σαν,να μην επανερχόταν γρήγορα η κυκλοφορία του αίματος.

Εδώ και δυό μέρες το νιώθω στο δεξί μου χέρι,όπου πια μία με αφήνει και μία με πιάνει..Πόνο δεν έχω νιώσει,ούτε κάποια δυσκολία στο παίξιμο..

Πηγαίνοντας στον ορθοπεδικό μου είπε πως θα πρέπει να κάνω ηλεκτρομυογράφημα για να δεί αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο ωλένιο νεύρο.Το συγκεκριμένο νεύρο είναι υπεύθυνο για την κίνηση των δαχτύλων που σας ανέφερα και περνάει από το πίσω μέρος του αγκώνα,δηλ από την έξω πλευρά.Υπάρχει η πιθανότητα λόγω του ότι η χρήση του γίνεται κατα κόρον με λυγισμένο χέρι να το έχω...πιέσει?τραυματίσει?..δεν ξέρω ..Αυτά θα μας μας τα πεί (ελπίζω) το ημγ.

Όταν έχω νεότερα θα ξαναγράψω.Αν παρόλα αυτά κάποιος ξέρει κάτι ή είχε παρόμοια συμπτώματα θα με ανακούφιζε να διάβαζα και κάτι καινούριο..

 

PS:Τα χω ψιλοπαίξει... :-\

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε μου..λοιπόν ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ πρόπερσι στο αριστερό χέρι..έκανα το ηλεκτρομυογράφημα και διαπιστώθηκε ότι είχα ωλένια νευρίτιδα..πήρα κάποια χάπια και με ένα μήνα προσοχής επανήλθε στο φυσιολογικό..το κακό στην περίπτωσή μου ήταν ότι από εκεί και πέρα αισθάνομαι το χέρι πιό ευαίσθητο και με ροπή να ξαναπάθει νευρίτιδα αν το πιέσω..ο γιατρός μου είπε να προσέχω την στάση του ύπνου και να μην στηρίζομαι στους αγκώνες..

καλή ανάρρωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστος αντιμετωπισε πριν λιγο καιρο παρομοιο περιστατικο.

 

Το συμπερασμα ήταν η λανθασμενη πολύωρη καθιστική στάση σε καρεκλα με βασεις για τα χερια.Η χρηση του υπολογιστή βοήθησε ή μάλλον ήταν η μονη ευθυνομενη για την κάκωση του ισχύου.

 

Προσωπικα με πιανω πολλες φορές να στηρίζομαι απ τη μια πλευρα στην καρέκλα πιεζοντας το χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούδιασμα έχω ως μόνιμο πρόβλημα από τον αυχένα εώς τα δάχτυλα (απίστευτα εκνευριστικό)

Το πρόβλημα μου είναι ελαφρώς στραβός αυχένας (μάλλον από κακή στάση χρόνια τώρα) το οποίο δεν διορθώνεται και απλά μπορώ να το μειώνω με γυμναστική, καλύτερη στάση σε υπολογιστή (μεγάλο πρόβλημα εκεί) σωστή διατροφη (λιγότερο καφέ και καλό ύπνο. Στο 2ο είμαι οκ, στο 1ο δράμα)

 

Έχω μιλήσει με διάφορους γιατρούς αυτά τα χρόνια, διότι ωρες ώρες απλά δεν παλέυεται, αλλά ως ωρας είτε δε με πήραν στα σοβαρά και δεν καταλάβαιναν τι πρόβλημα είχα, ή μου είπαν τις παραπάνω συμβουλές λέγοντας μου πως δεν έχω τίποτα. Ουφ :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@allobarr:Όταν λες οτι πρόσεχες για ένα μήνα,τί εννοείς?Σταμάτησες να παίζεις κιθάρα?Τώρα τις ενοχλήσεις τις έχεις όταν παίζεις,σ έχει επηρεάσει σε τεχνική-ταχύτητα?

Με τον ύπνο,εδώ και 2 μέρες αποφεύγω να κοιμάμαι μπρούμυτα και προσπαθώ να μην λυγίζω τους αγκώνες..(δηλαδή..δεν κοιμάμαι..).Ελπίζω να το συνηθίσω..

 

Τί να αποφύγω ρε guys...παίζω κιθάρα,κάθομαι στον υπολογιστή και οδηγάω 2 ώρες την ημέρα..με άλλα λόγια,πάντα έχω τον αγκώνα μου λυγισμένο... :(

 

Αυτό που με φοβίζει είναι αυτά που διαβάζω στο νετ για ατροφία του μυ,δυσκολία στην κίνηση των δαχτύλων...και φοβάμαι να παίξω κιθάρα μην κάνω χειρότερη ζημιά..

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώ-πω σαράβαλα έχουμε γίνει...όλοι στα χωριά μας....

 

Να αναφέρω ότι μερικά θαλάσσια μπανάκια με είχαν ανακουφίσει όσο τίποτε άλλο...

Ούτε τα Neurobion ούτε οποιοδήποτε άλλο φάρμακο έκανε κάτι στο θέμα των πόνων...

 

+ Έκοψα το τσιγάρο και σταμάτησαν τα πρηξίματα σε μία εβδομάδα...

 

+ Λίγο ξεκούραση (  + ολιγοήμερη αποχή απο την κιθάρα)

 

Για τα υπόλοιπα αποφασίζει ο γιατρός...

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@allobarr:Όταν λες οτι πρόσεχες για ένα μήνα,τί εννοείς?Σταμάτησες να παίζεις κιθάρα?Τώρα τις ενοχλήσεις τις έχεις όταν παίζεις,σ έχει επηρεάσει σε τεχνική-ταχύτητα?

Με τον ύπνο,εδώ και 2 μέρες αποφεύγω να κοιμάμαι μπρούμυτα και προσπαθώ να μην λυγίζω τους αγκώνες..(δηλαδή..δεν κοιμάμαι..).Ελπίζω να το συνηθίσω..

 

Τί να αποφύγω ρε guys...παίζω κιθάρα,κάθομαι στον υπολογιστή και οδηγάω 2 ώρες την ημέρα..με άλλα λόγια,πάντα έχω τον αγκώνα μου λυγισμένο... :(

 

Αυτό που με φοβίζει είναι αυτά που διαβάζω στο νετ για ατροφία του μυ,δυσκολία στην κίνηση των δαχτύλων...και φοβάμαι να παίξω κιθάρα μην κάνω χειρότερη ζημιά..

ναι, σταμάτησα να παίζω κιθάρα και γενικά να ακουμπάω τους αγκώνες οπουδήποτε, όπως και σήκωμα βάρους..

γενικά ξεκούρασε το χέρι σου όσο γίνεται..θα πάρεις βιταμίνες για τους μύες και θα σιάξεις, μην μασας..

όσον αφορά ταχύτητα και τεχνική, μην ανησυχείς..θα επανέλθεις σιγά-σιγά..απλά ίσως να είναι πιο ευαίσθητο το χέρι σου από εδώ και πέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες γεια χαρά

είχα και εγώ παρόμοια συμπτώματα πριν ενα-δύο χρόνια

ψιλομούδιασμα στο 4ο και 5ο δάχτυλο του αριστερού χεριού το οποίο μερικές φορές επεκτεινόταν προς το μπράτσο

Εκείνη την περίοδο (όπως και δυστυχώς εδώ και χρόνια) η επαφή μου με την κιθάρα ήταν κυρίως .....οπτική  ;D ::) :-[ :'( :'( :'( δηλ παίξιμο 1-2 ώρες την εβδομάδα ή τον μήνα!

Οταν το συζήτησα με παθολόγο, μου είπε καθησυχαστικά ότι είναι κυκλοφοριακό, και επειδή το φαινόμενο δεν ήταν έντονο το άφησα και ώ! του θαυματος με άφησε και αυτό μετά από μερικούς μήνες. έκτοτες δεν βλεπόμαστε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.απλά ίσως να είναι πιο ευαίσθητο το χέρι σου από εδώ και πέρα..

 

Αυτό ισχύει όντως....έχει μείνει ένα ψιλοκουσούρι.....

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου