Προς το περιεχόμενο

Καλύτερα στιχουργικά ελληνικά ροκ τραγούδια


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρύπες : ένα πληρωμένο τραγούδι, κεφάλι γεμάτο χρυσάφι, θυμάμαι ένα σπίτι

Παυλίδης/Ξύλινα Σπαθιά : Αλλάζει πρόσωπα η θλίψη, Μόχα

 

ΥΓ. δεν ξέρω αν είναι ροκ, δεν με νοιάζει αν είναι ή δεν είναι, απλά αναφέρω 5 τραγούδια με αξιόλογο κατά τη γνώμη μου ελληνικό στίχο και ηλεκτρικό ήχο.

 

+1

 

Τρυπες - Καινουργια ζαλη

Τρυπες - Κεφαλι γεματο χρυσαφι

Ξυλινα Σπαθια - Παρε με μαζι σου

Ξυλινα Σπαθια - Αφου σου το 'πα

Ξυλινα Σπαθια - Στο βραχο

 

Παυλιδης - Μοχα

Παυλιδης - Κηπουρος

Αγγελακας - Μεσα μου ο αερας που φυσα

Αγγελακας - Παροιμιες απ'τον Κρονο

X. Δαντης - Το οχημα του δημου (Μουσική: Λάκης Παπαδόπουλος Στίχοι: Σάννυ Μπαλτζή)

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ή φτωχός είναι ο ελλήνικός πλούτος στο ροκ, ή δεν ακούμε ελληνικό ροκ.

Γυρω γύρω από τους ίδιους καλλιτέχνες αναπτύσσεται το θέμα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή φτωχός είναι ο ελλήνικός πλούτος στο ροκ, ή δεν ακούμε ελληνικό ροκ.

Γυρω γύρω από τους ίδιους καλλιτέχνες αναπτύσσεται το θέμα.

 

Οι καλυτεροι παντα 2-3 ειναι...  ;)

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή φτωχός είναι ο ελλήνικός πλούτος στο ροκ, ή δεν ακούμε ελληνικό ροκ.

Γυρω γύρω από τους ίδιους καλλιτέχνες αναπτύσσεται το θέμα.

 

Ε εντάξει... Αν μιλήσουμε για καλούς στίχους αγγλόφωνων συγκροτημάτων, νομίζεις θα βρεθούν πολλά (πάντα τηρουμένων των αναλογιών);

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει... Αν μιλήσουμε για καλούς στίχους αγγλόφωνων συγκροτημάτων, νομίζεις θα βρεθούν πολλά (πάντα τηρουμένων των αναλογιών);

ναι.με γεωμετρική πρόοδο.

Απλά μια παρατήρηση έκανα.Μην ασχολείσαι με μένα,άλλωστε μάλλον είμαι από τους λίγους που δεν δίνω βάση στους στίχους,είτε ελληνικούς είτε ξένους.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει... Αν μιλήσουμε για καλούς στίχους αγγλόφωνων συγκροτημάτων, νομίζεις θα βρεθούν πολλά (πάντα τηρουμένων των αναλογιών);

 

 

Θα βρεθουν...παρα πολλα.....αριστουργηματα... ;D φυσικα μονο για το show των Monty Pythons αντε και του Benny Hill (ενα απο τα favorite past times πολλων αμερικανων και αγγλων φιλων μου ειναι να διαβαζουν αγγλικους στιχους ελληνικων συγκροτηματων...οσους και να τους στειλω...they can't get enough of it.... ;D ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα βρεθουν...παρα πολλα.....αριστουργηματα... ;D φυσικα μονο για το show των Monty Pythons αντε και του Benny Hill (ενα απο τα favorite past times πολλων αμερικανων και αγγλων φιλων μου ειναι να διαβαζουν αγγλικους στιχους ελληνικων συγκροτηματων...οσους και να τους στειλω...they can't get enough of it.... ;D ;D ;D)

 

Παρεξήγησες... Αγγλόφωνα, όπως αμερικάνικα, βρετανικά, αυστραλιανά, νεοζηλανδέζικα, καναδικά (εκτός Κεμπέκ)κ.α. :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το συμπάθιο κιόλας,αλλά η φράση Ελληνικό Ροκ(  :-\) μόνο σαν ανέκδοτο μου ακούγεται...Είναι σαν ο Αμερικάνος ή ο Άγγλος να αρχίσει να τραγουδάει...λαικά!Θα γελάει ο κόσμος όλος δηλαδή... ::) (όπως γελάνε και οι φίλοι του SF... ;D)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα στο Νόιζ. Έχουν λεχθεί όλα τα επιχειρήματα και έχουν μιλήσει όλες οι πλευρές.

Ένα παράδειγμα που βρήκα στα γρήγορα στην αναζήτηση:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151286.0

Υπάρχουν πολλά άλλα.

Αν θες, θα το εκτιμούσα να το συνέχιζες εκεί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα στο Νόιζ. Έχουν λεχθεί όλα τα επιχειρήματα και έχουν μιλήσει όλες οι πλευρές.

Ένα παράδειγμα που βρήκα στα γρήγορα στην αναζήτηση:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151286.0

Υπάρχουν πολλά άλλα.

Αν θες, θα το εκτιμούσα να το συνέχιζες εκεί.

 

Με μία μικρή λεπτομέρεια οτί το συγκεκριμένο thread σε 9 μέρες έχει τα 3α γενέθλιά του (να μας ζήσει,να μας ζήσει να το χαιρόμαστε...) και η τελευταία απάντηση ήταν σχεδόν πριν δυό μήνες...

 

Δεκτό πάντως το άιτημα,απλά τη γνώμη μου είπα που πιστεύω οτί αν και δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα,έχει τουλάχιστον έμμεση. :)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου