Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - Space-dye vest (collaboration cover)


GZaimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχωρέστε με για το spamming των βίντεο που δημοσιεύσω... Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα J. S. Bach με εκκλησιαστικό όργανο, σήμερα cover από αγαπημένο κομμάτι των Dream Theater και πιο συγκεκριμένα, σύνθεση του πρώτου πληκτρά της μπάντας, του Kevin Moore...

 

Το τραγούδι έχει έναν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα, με κύρια δομή γύρω από το πιάνο και τα φωνητικά, ενώ προς το τέλος παίζει δυναμικά όλη η μπάντα και σβήνοντας, επανεμφανίζεται το αρχικό πιανιστικό θέμα με το οποίο κλείνει το κομμάτι... Έχει ενδιαφέρον και η όλη ιστορία με τα μοντέλα περιοδικών, που ενέπνευσε τον Kevin Moore στην σύνθεση του κομματιού και που δικαιολογεί αυτή την τόσο ιδιαίτερη χροιά του.

 

Το cover είναι σε συνεργασία με μουσικούς ανά τον κόσμο, όπως και σε άλλες παρόμοιες δουλειές μου στο YouTube. Μας πήρε 6 χρόνια μέχρι να το ολοκληρώσουμε, αλλά νομίζω άξιζε τον κόπο... Έγραψα τα δικά μου μέρη δύο φορές μέσα στο 2012 (το κύριο μου βίντεο είναι από την δεύτερη φορά τότε), αλλά τελικά όλα τα μέρη των πλήκτρων που ακούγονται στην μίξη, είναι από τρίτη μου επανα-ηχογράφηση μόλις πέρσι το 2016...

 

Ο τραγουδιστής έφτιαξε όλη την παραγωγή και σκηνοθεσία στο βίντεο, ενώ εγώ πέρα από τα πλήκτρα, είχα την ευθύνη της μίξης ήχου και θα ήθελα εδώ να πω ότι βρίσκω πραγματικά μεγάλο "σχολείο" τέτοιου είδους δουλειές.

 

Κάθε σχόλιο και φυσικά οποιαδήποτε εποικοδομητική κριτική είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα. Ελπίζω να σας αρέσει!

 

 

Παραθέτω επίσης και μια άλλη παλαιότερη δουλειά, πάλι με τον ίδιο τραγουδιστή σε άλλο κομμάτι πάλι από Dream Theater...

 

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Απαντώ τώρα γιατί τώρα έπεσε στην αντίληψη μου το thread. Σπουδαία προσπάθεια και φόρος τιμής σε ένα μουσικό που θεωρώ ότι ευθυνόταν σε πολύ μεγάλο βαθμό για την καλή μουσική των dream theater. Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι οι δίσκοι που ακολούθησαν δεν ήταν αξιόλογοι ούτε υποννοώ κάτι για τον σπουδαίο Rudess βέβαια. Απλά το images και το awake κατέχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Παρεπιπτόντως τους είδα στο Βουκουρέστι το Σάββατο και ήταν υπέροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ τώρα γιατί τώρα έπεσε στην αντίληψη μου το thread. Σπουδαία προσπάθεια και φόρος τιμής σε ένα μουσικό που θεωρώ ότι ευθυνόταν σε πολύ μεγάλο βαθμό για την καλή μουσική των dream theater. Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι οι δίσκοι που ακολούθησαν δεν ήταν αξιόλογοι ούτε υποννοώ κάτι για τον σπουδαίο Rudess βέβαια. Απλά το images και το awake κατέχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Παρεπιπτόντως τους είδα στο Βουκουρέστι το Σάββατο και ήταν υπέροχοι.

Να'σαι καλά, φίλε! Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Προσωπικά οι Dream Theater είναι η αγαπημένη μου μπάντα γενικά στον χώρο της metal και οι πρώτοι τους ειδικά δίσκοι, θεωρώ ότι είναι διαμάντια... Όσο για τους τρεις πληκτράδες, δε θα έθετα θέμα ποιος είναι πιο μελωδικός, πιο τεχνικός κτλ. Και οι τρεις τους έδωσαν από ένα ιδιαίτερο, αλλά διαφορετικό ύφος στην μπάντα, το οποίο απλά απολαμβάνω και στον Moore και στον Sherinian και στον Rudess...

Εγώ μετανιώνω που δεν προνόησα να βρω εισητήρια νωρίς στην Στουτκάρδη που βρίσκομαι. Έγιναν αμέσως sold out.

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου