Προς το περιεχόμενο

Αγαπημενες μη συμβατικες κλιμακες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιες ειναι καποιες μη συμβατικες κλιμακες που σας αρεσουν? Κατι εξω απ'τους δρομους της μειζονας κλιμακας.

 

Εγω εχω την δωρικη πεντατονικη και την Insen την γιαπωνεζικη πεντατονικη.

 

Η πρωτη (πχ. Ηπειρωτικα κλαρινα, το verse του Broken Wings) εχει εναν πολυ ουδετερο χαρακτηρα, εκπεμπει γαληνη θα ελεγα και επιπλεον εχει τον πιο ευκολο δακτυλισμο απο ολες τις κλιμακες σε μια κιθαρα.

 

Η Insen (πχ. Suite Modale απο Paul Gilbert) ειναι σχεδον ιδια με την δωρ. πεντ. με μονο μια, πλην σημαντικη, διαφορα. Εχει μικρη δευτερα. Οποτε ειναι σαν μια φρυγια κλιμακα χωρις να διευκρινιζεται ποτε το ειδος της τριτης, δινοντας ετσι μια μινορε γευση λογω της 'οριενταλ' μικρης δευτερας αλλα χωρις να εδραιωνεται. Επιπλεον δεν εχει την ενταση της μικρης εκτης.

 

Ποιες ειναι καποιες δικες σας τετοιες κλιμακες?

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμενα μου αρεσει η "Φλωριαν", κατ εξοχην κλιμακα που χρησιμοποιουν οι "Κολπλεις" :)

 

Κατα τα αλλα ο,τι μου ακουγεται οτι ταιριαζει, ασχετα με το ΤΙ το εχουν βαφτισμενο.

Τα βιβλια και οι κανονες ειναι για τους αρχαριους

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατα τα αλλα ο,τι μου ακουγεται οτι ταιριαζει, ασχετα με το ΤΙ το εχουν βαφτισμενο.

Τα βιβλια και οι κανονες ειναι για τους αρχαριους

Αυτα ειναι. :)

Εγω τρελανομαι να παιζω πανω κατω αυτο 11-12-15,ας πουμε σε Μι τονικοτητα μου ακουγεται πολυ κουλ,ιδιαιτερα εαν παιξεις με το χρονο,ανεβεις σε πενταδες,μετα κατεβεις τριαδα κ τουμπαλιν (πω,πω,πω κατι εκφρασεις ;D).

Γενικοτερα γουσταρω πολυ τις συμμετρικες τσαρκες πανω στην ταστιερα.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο θέμα ! ποιες ειναι οι συμβατικες κλιμακες αραγε? Η ματζορε και οι τρόποι της?

 

απο μη συμβατικες αυτη η ματζορε με b7 και #4

πχ Mi fa# sol# la# si do# re mi

(επισήμως πρεπει να ειναι καποιος τροπος της μινορε)

 

Ποια ειναι η δωρικη πεντατονικη και Insen γιαπωνεζικη πεντατονικη? τρόποι τη 5τονικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο μη συμβατικες αυτη η ματζορε με b7 και #4

πχ Mi fa# sol# la# si do# re mi

(επισήμως πρεπει να ειναι καποιος τροπος της μινορε)

+1. Επισήμως λέγεται Lydian dominant και είναι ο τέταρτος τρόπος της μελωδικής μινόρε. Οι ειδικοί τη συνιστούν σε όσους βαρέθηκαν τα solidia στη mixolydia. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εξηγήστε και σε μας τους όχι τόσο σχετικούς τι είναι οι μη συμβατικές κλίμακες? Απ' ότι κατάλαβα δεν είναι οι ελάσσονες ε?  ::) (Εγω προσωπικά πιάνο παίζω αν μπορεί κάποιος να μ εξηγήσει πάνω σε αυτό τι είναι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη συμβατικες=οχι οι συνηθισμένες

 

Ολοι οι τρόποι της ματζόρε κ οι σχετικες μινόρε της και οι μελωδικες μινορε κ αρμονικες μινορε και οι τροποι τους.Οι περισσότεροι με αυτες ασχολούνται.Α κ τις συμετρικες ντιμινουίτες κ ολότονες.Μετα λιγοι ξεφευγουν με τις αλλες που εκεινες ονομαζονται μη συμβατικες κ οχι αυτες που ειναι νομιζω βασικες κ γινεται εκμάθηση τους σε ωδεια κ σε κλασσική κ σε τζαζ μουσική.

 

Οι αλλες ισως ειναι αλλες πεντατονικες εκτος των κλασσικών που ειναι οι αιγυπτιακες,ιαπωνικες,κινέζικες,ινδονησιακες.

 

Αλλες επτατονικες κ οκτατονικες οπως οι bebop,hungarian,enigmatic,neopolitan,flamengo,arabian,persian,byzantine,jewish και άλλες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισοτερες κλιμακες η δουλεια τους ειναι να χρησιμοποιουνται πανω απο καποιο συγκεκριμενο τυπο συγχορδιων σε ενα κομματι οπως οι δεσποζουσες οι υποδεσποζουσες και οι τονικες. Στις δεσποζουσες μπορεις να βαλεις διαφορες κλιμακες και να ακουγονται καλα. Μερικες και οι πιο συνηθισμενες ειναι mixolydian, lydian b7 (για υποδεσποζουσες), altered (ο 7ος της μελωδικης), ημιτονιο/τονος και ο 7ος της αρμονικης που εχω ξεχασει το ονομα του (νομιζω αρμονικη αλλοιωμενη). Τωρα για κλιμακες που δεν ανοικουν σε καποιο τροπο, εμενα μου αρεσει πολυ η ματζορε πεντατονικη b3 δηλ. 1 2 b3 5 6 πανω απο ακορντα μινορε και minmaj7.

Eκατσα και εψαξα λιγο παραπανω το θεμα με τις κλιμακες και καταλαβα οτι οι κλιμακες στο συγκερασμενο συστημα, κατασκευαζονται με τετραχορδα (δηλ. 4 νοτες διπλα-διπλα πχ ντο-ρε-μι-φα η αλλιως 1 2 3 4). Αν παρεις 2 τετραχορδα και τα ενωσεις εχεις φτιαξει μια κλιμακα. πχ αυτο που αναφερα πριν: το ντο-ρε-μι-φα αποτελειται απο Τ-Τ-Η (Τ=τονος Η=ημιτονιο) αν το ενωσεις με ενα το ιδιο εχεις φτιαξει ενα μιξολυδιο: δηλ Τ-Τ-Η+Τ-Τ-Η = 1 2 3 4 5 6 b7 = mixolydian. Η ματζορε ειναι φτιαγμενη απο ενα τετραχ. με τυπο 1 2 3 4 και απο ενα 1 2 3 #4. Συνολικα υπαρχουν 15 διαφορετικα τετραχορδα (1 2 3 4, 1 2 3 #4, 1 2 b3 4 ...κα) και 3 διαφορετικοι τροποι να τα συνδεσεις μεταξυ τους ο ενας ειναι αυτος που καναμε πριν δηλ. η πρωτη νοτα του δευτερου τερταχ. να ειναι κοινη με την τελευταια του πρωτου , ο 2ος ειναι με διαφορα ημιτονιου και ο 3ος με διαφορα τονου. Με αυτο το συστημα μπορουμε να βγαλουμε ολες τις 7τονικες και 8τονικες κλιμακες που υπαρχουν στο συγκερασμενο συστημα, πολλες απο αυτες υπερβαινουν την οκταβα. Συνολικα ειναι 675!!!

Συγνωμη αν βγηκα απο το θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου