Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια pc!


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Χαιρεται!Εφτασε η ωρα για τη δημιουργια ενος σταθερου υπολογιστη που προοριζεται για επεξεργασια προγραμματων ηχου(cubase κτλ)!Εχοντας μεινει αρκετα καιρο εξω απο το χωρο του hardware,ριχνοντας μια ματια εχω βαλτωσει λιγο!Θα ηθελα το μηχανημα να ειναι οσο το δυνατον αθορυβο,τα γραφικα δε με ενδιαφερουν ιδιαιτερα!Το budget μου ειναι γυρω στα 600!Οποιος μπορει να βοηθησει στο τι να προσεξω,τι επεξεργαστη,τι μνημες κτλ θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!

Ευχαριστω...

 

Ακομα θα ηθελα την προταση σας για ενα all-around πυκνωτικο μικροφωνο γενικης χρησης(Φωνη,ακουστικα οργανα)γυρω στα 100Ε

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακομα θα ηθελα την προταση σας για ενα all-around πυκνωτικο μικροφωνο γενικης χρησης(Φωνη,ακουστικα οργανα)γυρω στα 100Ε

 

http://www.thomann.de/gr/rode_nt1a_inkl_sm1_grossmembranmikro.htm

 

Πιστεύω ένα πόλη καλό πυκνωτικό για την κατηγορία του αξίζει σίγουρα τα λεφτά του!!! ;)

 

Αλλά θα πρέπει να έχεις και κατάλληλο χώρο πιστεύω για να το χρησιμοποιήσεις…

Για τη είναι πόλη ευαίσθητο…

 

Εγώ έκανα βλακεία που δεν το αγόρασα…(ΑΚΟΜΑ ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To Cubase (ποιό version, αλήθεια), δεν είναι βαρύ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Εγώ ανοίγω το SL3, με ΑΝΕΣΗ σε έναν P4 2.8 GHz, 2 GB RAM. Το θέμα είναι τι βάζεις μέσα στον PC.

 

Γενικά, χωρίς να είμαι επιστήμονας στο hardware.

 

Αν έχεις πολλά σύνθια κλπ, θέλεις δυνατό CPU, αν έχεις πολλά samples, θέλεις πολύ μνήμη. Στις μέρες μας και τα δύο είναι... εύκολα αποκτήσημα.

 

1η γνώμη (όπως είπα δεν είμαι ειδικός): Πήγαινε για i7 920. Είναι οι καινούριοι core της intel, πολύ καλοί και γεροί και ο συγκεκριμένος είναι και (σχετικά φτηνός).

2η γνώμη: Βάλε 3 GB μνήμη (oi i7 παίρνουν σετ των 3, και παίρνουν DDR3 που είναι σαφώς καλύτεροι απο τους DDR2).

3η γνώμη: Για σκληρούς, αν έχεις πολλά samples θα θες 1-2 500 GB Black caviar, ή baracudda (αν και για τη Seagate, υπάρχουν οι φήμες ότι υπάρχει ολόκληρη παρτίδα ελατωματικών σκληρών). Γενικά, ούτε οι σκληροί είναι πολύ ακριβοί. Φυσικά αν πας για vecoripator (10,000 rpm) τότε μιλάμε για άλλα λεφτά.

4η γνώμη: Μία 22" οθόνη έχει περι τα 150 ευρώ στο πλαίσιο. αξίζει τον κόπο, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έδινε κάποιος και πληροφορίες σχετικά με το πραγματικά "αθόρυβο" κομμάτι θα ενδιέφεραι και εμένα... :)

Κοιτά από ότι έχω ¨ακούσει¨ υπάρχουν κουτιά για πιο αθόρυβη λειτουργία….

Αλλιώς ψάξε για υδρώψηξη η για κάποιο αθόρυβο ανεμιστιράκη για τον επεξεργαστή σου…υπάρχουν τέτοια συστήματα στο εμπόριο…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχει γίνει μια ωραία συζήτηση σχετικά με αθόρυβα PCs στο παρελθόν, μπορείτε να τη δείτε εδώ. Είναι ένα χρόνο πίσω σχεδόν αλλά δεν έχουν αλλάξει τραγικά τα πράγματα στον τομέα του θορύβου από τότε στα βασικά, σίγουρα μπορεί κανείς να βρει και νέα μοντέλα για coolers και ανεμιστήρια για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

 

Όσο για το configuration του PC, Core i7 920 με τρέλα (φοβερό value for money) και για σκληρούς WD Raid Edition, αθόρυβοι και σκυλιά αλλά και λίγο ακριβότεροι από τους υπόλοιπους (γύρω στα 25 ευρώ επιπλέον στον 500άρη σκληρό). Οι Velociraptor δεν είναι απαραίτητοι κατά τη γνώμη μου αλλά είναι φοβερά εργαλεία. Γενικά, με 500-600 ευρώ για το tower βγαίνει μηχάνημα αποδοτικότατο και με ένα χιλιάρικο βγαίνει σκέτο κτήνος. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλήθεια, έψαχνα στο πλαίσιο για Caviar Black, της Western Digital, αλλά δεν υπήρχε. Μονάχα οι Caviar green, που δεν κάνουν την δουλειά. Καμιά ιδέα πού να βρώ τέτοιους;

 

Και η τιμή που έβγαλα εγω για έναν Η/Υ ήταν περι τα 1300 με άλλους σκληρους και χωρίς οθόνη, και 1800 με 2 velociraptor (αλλα τελικά μάλλον είναι περιττοί. Μη ντρελαθούμε κι όλας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου